Pótgyerekek és segélygyerekek

Kételkedem a vitaanyag kiindulási alapjában, amely szerint a magyar fiatalok által átlagosan tervezett gyerekszám 2,4 lenne. A hetvenes évek óta mindig ez jön ki a kutatásokból, pedig ennyi idő alatt a társadalom sokat változott – mondja Tóth Olga, az MTA Szociológiai Intézetének kutatója.

Szerinte ezekben a felmérésekben sokan hajlamosak inkább az ideáljaikról beszélni, és nem a valódi terveikről. Elmondják, hogy miként képzelik el a tökéletes családot, még akkor is, ha maguknak nem ilyet terveznek.

– Ráadásul azt is tudjuk, hogy sokan az első gyerek születése után írják át a terveiket – teszi hozzá. Kisgyerekes anyákkal készült vizsgálatokra hivatkozva azt mondja, sok nő a terhesség, a szülés, a gyereknevelés és a munkába való visszatérés nehézségeinek hatására változtatja meg az eredeti elképzeléseit.

A kutatók a gyerekvállalás motivációit négy csoportba sorolják. Az első a család körülményei, a második a leendő apa és anya egyéni szempontjai, a harmadik korábbi tapasztalataik, a negyedik pedig a gyerekhez kapcsolódó társadalmi előnyök és hátrányok. Tóth Olga szerint csak ez utóbbit lehet kormányzati eszközökkel befolyásolni. Az Orbán-kormány családi adókedvezménye például növelheti a tehetősebbek gyerekvállalási hajlandóságát (adógyerekek), míg más juttatás, például a családi pótlék vagy a gyes emelése valamennyi társadalmi rétegre hathat (segélygyerekek).

Csakhogy, figyelmeztet, minden döntés több elemből áll, pusztán egy adóváltozás miatt senki sem fog családot alapítani. Sokat számítanak a pár nem anyagi körülményei is. Vállalhatnak gyereket a kapcsolat megmentése érdekében vagy azért, hogy ne legyen egyke a már meglévő gyerek (testvérgyerek) vagy mert akarnak egy ellenkező nemű gyereket is.

Ami pedig az egyéni motivációkat illeti, a munkahelyi kudarcok, fásultság vagy éppen a nő munkanélkülisége is hozhat ilyen döntést (önigazoló gyerek), de sokan várják saját beteljesületlen álmaik megvalósulását a gyerekeiktől (pótgyerek). Van, aki a felnőtté válás jelének tekinti (énfelértékelő gyerek), és van, aki úgy érzi, hogy mivel mindenkinek van, neki is kell, máskülönben nem kapja meg a megfelelő társadalmi elismertséget. A legfontosabb ok azonban a szeretet, legyen az a pár egymás iránt érzett szeretete vagy általában a gyerekszeretet. Ez utóbbival kapcsolatban Tóth Olga felhívja a figyelmet arra: a társadalom híresen gyerekszeretőnek vallja magát. Ennek azonban nem mond ellent, hogy alacsony a gyerekszám, mert a szülővé válást egy vagy két gyerekkel is éppúgy meg lehet élni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.