Itt vannak a feltételek
Bailly szerint semmilyen más kötelezettségszegési eljárásban sem dolgozott olyan gyorsan a bizottság, mint a legutóbbi magyar ügyekben, és a gyorsított eljárás is a dosszié minél előbbi lezárását szolgálja. A szóvivő közölte, hogy a bizottság heteken belül dönthet a magyar kérdésekben.
A feltételeket övező kormányzati kétség oszolhatott tegnap, amikor nyilvánosságra került a velencei bizottság és az Európai Központi Bank kritikája: előbbi az igazságügyi rendszer kapcsán fogalmazta meg észrevételeit, utóbbi pedig a jegybanktörvényt érzi továbbra is hiányosnak. Andor László foglalkoztatási biztos lapunknak elmondta, nem is lehetett ezeken kívül más fejleményre számítani: a bizottság már januárban ezeket a témaköröket jelölte ki további vizsgálatra. Arról, hogy a bizottság egyik szóvivője szerint a „biztonságos jogi környezet szavatolása” a hiteltárgyalás feltétele, az volt a biztos véleménye, hogy ezt szinonimaként kell értelmezni, nem új feltételként. Andor László arra emlékeztetett, hogy Olli Rehn pénzügyi biztos és Fellegi Tamás, az IMF-tárgyalásokkal megbízott tárca nélküli miniszter januári találkozóján a bizottság képviselője egyértelműsítette, mi az elvárása, márpedig nincs különbség a bizottság és Rehn álláspontja között.
Másként értelmezik a brüsszeli nyilatkozatokat itthon. Egy kormánypárti forrásunk szerint „a demokráciadeficittel kapcsolatos elvárások fontosak, de az EU-szóvivőnek a befektetői bizalom visszaszerzésére vonatkozó nyilatkozata mögött nyilvánvalóan az húzódik meg, hogy Magyarország hozzon helyzetbe egyes multicégeket, illetve felejtse el a bankok adóztatását”. Egy kormányzati szereplő pedig váltig állította, hogy nem tudják pontosan, mi a hivatalos előfeltétele az érdemi tárgyalások megkezdésének. „Az EU részéről újabb és újabb észrevételek hangzanak el, de a magyar kormány nem teljesíthet minden nem hivatalos uniós feltételt már az előkészítő tárgyalások során, hiszen ez olyan, mintha feltett kézzel menne az érdemi tárgyalásra” – mondta.
Van esély rá, hogy a véleménykülönbségeket a legmagasabb szinten tisztázzák a felek. Úgy tudjuk, hogy Orbán Viktor kormányfő április 23-án Brüsszelben tartózkodik majd, ahol alkalma nyílhat találkozni José Manuel Barroso bizottsági elnökkel. Lapunk kérdésére a bizottság szóvivője elmondta: lehetséges, hogy létrejön a találkozó, de még nincs napirendre véve.