Félig teli, félig üres LMP-pohár

Negyvenezer aláírás hiányzott a népszavazás kiírásához szükséges 200 ezerhez, így az ökopárt népszavazási aláírásgyűjtése kudarcba fulladt, de a hálózatépítés sikeres volt. A párt elemzi az eredményeket, a tapasztalatokat pedig hasznosítják.

Negyvenezer aláírás híján nem sikerült teljesíteni a népszavazás kötelező kiírásához szükséges kétszázezer aláírást az LMP-nek, és százhetvenezerrel elmaradtak az akció elején remélt mennyiségtől. Így a kiszolgáltatottság ellen meghirdetett referendum sorsa a kormánypárti kétharmad kezébe került. A kétharmad azonban már jelezte, hogy nem támogatja a népszavazást, ahogy azt Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke szerdán teljesen egyértelművé is tette.

160 ezer aláírást sikerült összegyűjteni, 200 ezer kellett volna, 330 ezret reméltek
160 ezer aláírást sikerült összegyűjteni, 200 ezer kellett volna, 330 ezret reméltek

Az LMP a hónap elején hirdette meg a referendumot, amelyen négy kérdést kívántak feltenni: a tankötelezettség korhatárának leszállítása, az álláskeresési járulék idejének mértéke, a próbaidő maximális hossza, illetve a szabadságok kiadásának mértéke ügyében. Utóbbi kérdésben még három hétig ketyeg a határidő, azaz még lehetne gyűjteni a támogató aláírásokat („a szabadság kétharmada Orbán kétharmada ellen”), de az LMP vezetői körében is úgy tűnik, hogy inkább elvetik ezt az ötletet: ebben az egy kérdésben ugyanis egy többmilliárdos költségű népszavazás kiírása kevesebb értelemmel bír.

Az ökopártiaknál a napokban áll fel az az elemző bizottság, amely a népszavazási kampány eredményét és tapasztalatait értékeli. Forrásaink szerint párton belül a legtöbben pozitívan állnak a kérdéshez, függetlenül attól, hogy nem jártak sikerrel. „Félig tele van az a pohár, hiszen sikerült megmozgatni a támogatókat és az aktivistahálózatot, jó tanulópénz volt a folyamat, ráadásul menet közben rengetegen csatlakoztak a párthoz” – fogalmazott kérdésünkre az LMP egyik meghatározó alakja, hozzátéve: Budapest, Heves, Békés, Baranya és Csongrád megye teljesített kiemelkedően a gyűjtésben.

Kétségtelen ugyanakkor, hogy az előzetes várakozásokról kiderült: túlzottak voltak a párt képességeit illetően. Többen úgy látják, hogy az LMP önálló teljesítményeként – ráadásul az új szabályoknak megfelelően ilyen rövid idő alatt – bár komoly eredmény a százhatvanezer aláírás, viszont sem a társadalmi, sem más partnerek nem hozták az ökopártiak által elvárt támogatást. Ami az LMP felelőssége is egyben. A szakszervezetek részéről pél dául közel százezer szignót reméltek, ehhez képest alig hatezer csorgott be az érdekvédőktől. Hol ott, az LMP népszavazási kérdései éppen amunkavállalók érdekérvényesítéséről szóltak.

Ugyancsak könnyebbség lett volna a gyűjtésben, ha az MSZP szervezeti szinten is beszáll a kezdeményezésbe: ezt Szanyi Tibor elnökségi tag néhány hete szorgalmazta is, de a testület akkor leszavazta. Mesterházy Attila pártelnök is csak az aláírásgyűjtés utolsó napjaiban – az LMP kérésére – írta alá az egyik ívet. A szocialista politikus lapunknak ezzel kapcsolatban azt mondta: annyi segítséget adtak az LMP-nek, „amennyit kértek”. Forrásaink szerint az ökopártiakban kezdetben komoly dilemmát okozott, hogy szövetkezzenek-e más politikai szervezetekkel a siker érdekében, kockáztatva ezzel azt, hogy esetleg „rátelepszenek” a kezdeményezésre, és ezzel „elviszik a show-t”. Végül a távolságtartás mellett döntöttek, amikor pedig már próbálták volna bevonni a szocialistákat, már késő volt: nem mutatkozott aktív támogatás, ráadásul az MSZP rendszerét sem lehetett volna már érdemben beindítani.

Komoly veszteséget okozott az LMP kampányában az is, amikor kiszivárgott egy a teljes tömegközlekedési rendszer helyzetét rendező szakértői anyag, amelyben alternatív ötletként a nyugdíjasok utazási kezdeményének csökkentése is szerepelt. Mire az LMP kommunikációja rendezni tudta a kérdést (mondván, ez csak egy javaslat, de az LMP nem támogatja), addigra számos nyugdíjas aláírásgyűjtőnek ment el a kedve az akciótól. „Emiatt jelentős, kézzelfogható visszaesést tapasztaltunk ” – mondta forrásunk.

Az LMP egyik távlati forgatókönyve, hogy amennyiben az Alkotmánybíróság átengedi a még függőben lévő, a nyugdíjjogosultságok kérdését asztalra tevő kérdésüket, akkor abban az ügyben – ha ezt a testületek is jóváhagyják – újrakezdhetik az aláírásgyűjtést. Miután még a régi szabályok vonatkoznak majd a kampányra, így négy hónap állhat rendelkezésükre a kétszázezer aláírás összeszedéséhez. Kérdés persze, hogy ehhez milyen szövetségeket tudnak majd kötni, és a referendum esetleges kiírása után képesek lesznek-e az urnákhoz is elvinni a választókat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.