Nem lélegezhetnek fel Kolontáron

Az elmúlt tíz napban folyamatosan rendkívül magas volt a szállópor-koncentráció a vörösiszap-katasztrófa sújtotta térség egyes területein. Bár csak rövid ideig, de volt példa arra, hogy a Mal Zrt. tározójából szálló vörösiszap-por miatt Kolontár lakott külterületén az egészségügyi határérérték tízszeresét mérték.

Nagy Attila, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség levegőtisztaság-védelmi laboratóriumának vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy a Mal Zrt. tározói és a Kolontárhoz tartozó Lőrintepuszta között állomásozó mérőkocsijuk folyamatosan ellenőrzi a levegőminőségét, ésmárcius 25-től szinte folyamatosan rendkívül rossz értékeket regisztráltak.Mintmondta, a porkoncentráció olykor meghaladta a köbméterenkénti 400-500 mikrogrammot, ami tízszerese az átlagos felső határértéknek. Ilyen extrém értékeket csak rövid ideig mértek, ám a huszonnégy órás átlagos értékek is kétszer-háromszor nagyobbak voltak a megengedettnél.

A Mal Zrt.-nél érdeklődésünkre megerősítették, hogy az erősen szeles, csapadékmentes napokon az egyik tározójukból szállt a port. Mint írták, a katasztrófa után öt futballpálya nagyságú területen vált szabaddá a vörösiszap-tározó felszíne, ahonnan felkaphatja a port a szél.

– A település belterületén szerencsére kevésbé szennyezett a levegő, mert a szél lényegében a község mellett viszi el a port. Egy lakott külterületen azonban körülbelül ötven ember egyre jobban szenved a porszennyezettség miatt – mondta lapunknak Tili Károly, Kolontár polgármestere.

A település vezetője kérdésünkre megjegyezte: a hatóságok azt javasolták az érintetteknek, hogy viseljenek maszkot. Csakhogy a javasolt maszkot óránként kellene cserélni, ráadásul a polgármester szerint kérdéses, elvárható-e az, hogy éjjel-nappal maszkban éljenek az emberek. Annál is inkább sürgősen megoldást kell találni, mert egy háziorvos szerint nőtt a légúti megbetegedések száma a térségben – mondta Tili Károly.

Az ÁNTSZ szerint is káros lehet az egészségre a rendkívüli porszennyezettség. Lapunknak küldött közleményében a tisztiorvosi szolgálat azt írta: „A napi 50 mikrogramm/köbméteres határértéket meghaladó szállópor hatásának huzamosan kitett emberek egészségkárosodásával számolni kell.” A tisztiorvosi szolgálat megjegyzi azt is, hogy „az egyetlen mérőállomás adatai nem Kolontár levegőjének szennyezettségét, hanem a tároló közvetlen közelében lévő területekét minősítik.” Ezzel együtt az ÁNTSZ szerint a lakosság egészségének megvédése érdekében a szennyezés kibocsátójának gyors és hatékony intézkedést kell hoznia a határértéket meghaladó szenynyezettség csökkentése érdekében. A tisztiorvosi szolgálat azt javasolja, hogy a térségben élők szeles időben a lehető legkevesebb időt töltsék a szabadban, és ne szellőztessenek.

Tili Károly és Nagy Attila egyaránt úgy tájékoztatta lapunkat, hogy „néhány hónap” múlva végleg megszűnhet a tározókban lévő anyag kiporzása. Mint mondták, a Mal Zrt. ígérete szerint a nyár közepére végeznek a rekultivációval, ami megakadályozza, hogy a port kifújja a szél a tározóból. Ehhez képest a társaság lapunk kérdésére nem adott pontos választ arra, hogy mikorra találnak végleges megoldást. Mint írták, „mihamarabb” földborítással, növénytelepítéssel akadályozzák meg a porzást.

Noha a Maltól és a hatóságoktól – egyelőre legalábbis – nem remélhetnek azonnali megoldást a térségben élők, az időjárásban még bízhatnak. A zöldhatóság laboratóriumvezetője, Nagy Attila ugyanis azt mondta: remélhetőleg a hét végén már jelentősen csökken a szennyezettség, mivel csapadékos idő ígérkezik, az eső pedig megakadályozza a további porzást.

A porszennyezés túllépi az egészségügyi határértéket
A porszennyezés túllépi az egészségügyi határértéket
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.