Schmitt-terv: az elnök körbejárja a médiát, mérik a közhangulatot, várnak
Fideszes politikusok elmondása szerint Schmitt Pál péntekre elveszítette „józan helyzetfelismerő képességét”. Volt, aki úgy fogalmazott, „valójában nem is érzékeli annak súlyát sem, mit jelent, hogy plagizált, és ezért megfosztották a doktorátusától. Azt hiszi, külön lehet választani a plágiumbotránytól azt, hogy ő 'jó elnök', aki úgy segítette a kormány munkáját, hogy motorja volt a törvényalkotásnak”. Ártatlannak érzi magát, mert doktori dolgozatát jóhiszeműen, a legjobb tudása szerint állította össze, és húsz évig senki nem hívta fel a figyelmét, hogy hibát követett el a források felhasználásánál.
Az Origo internetes portál tudta meg tegnap délután, hogy az elnök ezzel az „őszinte feltárulkozással” beszél a köztévében péntek este, és ezzel szeretné a hétvégén végigjárni a különböző televíziókat, szerkesztőségeket. Ezután a Miniszterelnökségen fókuszcsoportos vizsgálatokkal elemzik, „hatott-e az elnök legemberibb arcát mutató” vallomás.
– Az elnök úr sportember, hiába presszionálták mindenfelől, nem adta fel. Arra számít, reménytelen helyzetben, a végén is beviheti „a tust”. És jól tudja, a miniszterelnök, a kormánytagok és a képviselők keze is meg van kötve. Amikor Orbán Viktor arról beszélt, hogy a köztársasági elnök alkotmányosan sérthetetlen, és csak a saját döntésén múlik, lemond-e, igazat mondott. Pedig akkor nem is lehetett eléggé annak tudatában, hogy Schmitt Pál „önjáró” – vezette le az egyik kormánypárti politikus, miért küzdhet még pár napot Schmitt Pál a Sándor-palotáért.
A tévészereplések után várhatóan a kormánypárti frakciók, a Fidesz és a KDNP-képviselőcsoport előtt is számot kell adnia Schmitt Pálnak. S kiderül, megvan-e még mögötte az a parlamenti kétharmad, amelyik elnöknek választotta.
A közszolgálati televízión sugárzott Schmitt-interjút megelőző 24 órában Schmitt története komoly fordulatokat hozott.
Orbán telefonja után mindenki lemondásról tudott
Tegnap délelőtt még arról szóltak a hírek, hogy készenlétben állnak meghatározó kormánypárti politikusok, feszülten várnak arra, mikor szólal meg a köztársasági elnök. Péntek reggel fideszes és kereszténydemokrata politikusok is úgy tudták, Schmittnek még a nap folyamán jeleznie kell lemondási szándékát. A munkatársunknak nyilatkozó egyik ismert kormánypárti politikus azt mondta, a helyzet világos. A minta Guttenberg német védelmi miniszter távozása lehet, aki ugyan ártatlannak tekintette magát, de miután a tudományos fokozatát megvonták tőle, a kormányára és a hivatala tekintélyének a megóvására tekintettel lemondott.
Lapunknak határozottan állították: az elnök nem akart lemondani, de előző este, amikor Szöulból utazott haza és a frankfurti repülőtéren az átszállásra várakozott, beszélt Orbán Viktorral. És „éjszaka eldőlt”, mit kell az államfőnek tennie – állították.
Állítólag Orbán Viktor azt tanácsolta Schmittnek, hogy mint sportember, játsszon a fair play szabályai szerint. Ezt forrásunk úgy értékelte, a miniszterelnök a lemondást tartotta a megfelelő lépésnek. Állítólag ezt az álláspontot képviselte Pálinkás József MTA-elnök is, ami kormánypárti források szerint „sokat nyomott a latban”.
Schmitt komolyan vette a kormányfői hűségnyilatkozatot
Tegnap reggel Orbán Viktor a Kossuth rádióban az államfő lemondásával kapcsolatos kérdésre azt mondta, az elnök helyzetét az alkotmány egyértelműen rendezi: személye sérthetetlen. „A magam részéről tiszteletben tartom ezt a szabályt. Senki más nem dönthet.”
Schmitt Pál döntött: nem akar lemondani. És ezzel kész helyzet elé állította a kormányoldalt – tudtuk meg.
Péntek reggel ugyanis már készen voltak a Schmitt Pál lemondását magyarázó-megértő közlemények, kommentárok. A köztársasági elnök mindkét hivatalos programját le is mondta. A nap folyamán Schmitt Pál beszélt a miniszterelnökkel. A Parlamentben ülésezett a miniszterelnöki politikai kabinet is, és vezető fideszes politikusok azt szerették volna elérni, hogy Schmitt Pál mondjon le.
Az Origo szerint ezt Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke képviselte a leghatározottabban. Mivel az elnök ellenállásán ez a forgatókönyv kisiklott, a kabinetülésen már a maradás verzióra próbáltak stratégiát alkotni.
A Párizsi Nagyáruház Lotz Termében egy tegnap délutáni rendezvény után Orbán Viktor arra, hogy szerinte csalt-e Schmitt Pál, úgy felelt: az alaptörvényből fakadó sérthetetlenségi szabály miatt a kérdés feltevését sem látja indokoltnak. Arra, hogy árt-e az elnöki hivatal méltóságának, hogy az államfő kisdoktori címét visszavonták, azt válaszolta: a hivatal méltósága is fontos szempont, de a legfontosabb, hogy a nemzet egységét kifejező hivatalt betöltő személy sérthetetlen legyen, „döntéseit lehet bírálni, a személye szerintem e fölött áll”.