A magyar reakcióidő jobb az uniós átlagnál

Városban (Budapesten is) a riasztástól számítva átlagosan tíz, vidéken 25 percen belül kell az első járőröknek a baleset vagy bűncselekmény helyszínén lenniük a hatályos előírások szerint.

Gyorsan szögezzük le azonban, hogy ez az előírás csak az elsőként beavatkozó, intézkedő járőrökre vonatkozik, s nem a baleseti, bűnügyi helyszínelőkre, akikre (főleg az utóbbiakra) olykor órákig kell várniuk például a lakásbetörések károsultjainak.

A városi tíz, illetve a vidéki 25 perces szintidőt arra az amúgy ritkán előforduló helyzetre „találták ki”, amikor a „hívásra” a járőrök a kapitányság elől indulhatnak. Azonban egy átlagos napon egy járművekkel átlagosan ellátott, átlagos leterheltségű kapitányságon (őrsön) viszonylag ritkán fordul elő, hogy az épület előtt akár egyetlen azonnali bevetésre kész járőrkocsi is állna. Az esetek többségében (napközben a városokban szinte mindig) a központi ügyelet utasítására „menetből” indulnak a járőrök a baleset vagy a bűneset helyszínére. Ebből következik, hogy a tízperces szintidő forgalomtól, valamint a járőrkocsi helyzetétől függően lehet akár egy perc, de lehet akár húsz is.

Már csak azért sem érdemes komolyan venni azokat a bankrablókat, akik lebukásuk után magukat fényezve elmondják, hogy „pedig még arra is figyeltek a bűncselekmény előkészítésekor, hogy a riasztástól számítva mennyi idő alatt ér oda a rendőrség”. Ez ugyanis – főleg Budapesten – egyszerűen kiszámíthatatlan. Ha a közelben van egy járőrkocsi, lehet egy perc is, de pár utcányiról már akár öt is.

Az Országos Rendőr-főkapitányságon érdeklődésünkre azt mondták, „a segélyhívásra reagálás sebességét” tekintve egyébként a magyar rendőrségnek nincs semmi szégyenkeznivalója. Az uniós átlagnál átlagosan két perccel jobb ugyanis a reakcióidejük.

Problémák a 112-vel

Bár a 112-es általános segélyhívó évek óta működik, a balesetek, bűnesetek többségét mégis még mindig a 107-es számon jelentik be. A 107 elvileg nagy pontossággal képes azonosítani a hívó pillanatnyi tartózkodási helyét, és az alapján automatikusan a területileg illetékes rendőrkapitányságra továbbítja a hívást. A kormányzati ígéretek szerint az év végére teljesen kiépülő 112-re érkező hívások ellenben ma még döntően a megyei rendőrfőkapitányságokra érkeznek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.