„Hadd fogyjon a narancsuralom”
A rendezvényt Papp János színművész nyitotta meg, s úgy fogalmazott, hogy a miniszterelnök, amit csak lehetett, ellopott a köztársaság építményéből. Hozzátette: a kormányfő korábban azt mondta, hogy az ellenzéki tüntetések csak klubgyűlések, így most ünnepélyesen megnyitotta a „klubgyűlést”. Kérte ugyanakkor a felszólalókat, hogy beszédük után vegyenek el egy gerezd gyümölcsöt a „magyar narancs asztaláról, hadd fogyjon a narancsuralom”.
– Feltartóztathatatlanul jön a tavasz, a kiváltságosok akarnoksága, a kétharmad kevélysége ellenére is – ezzel kezdte beszédét Iványi Gábor lelkész. – A tavasz a forradalmak évszaka, és „az új tavasszal új világot akarunk” – mondta. „A hatalom nélkülünk vagy ellenünk akar ünnepelni, fizetett statisztákkal, határon túli tájékozatlanokkal, importált lengyel szimpatizánsokkal” – hangsúlyozta, de maga inkább a magukra hagyott vidéki honfitársaival ünnepel. Azokkal az emberekkel, akiknek „Isten kegyelméből több az esélyük az életben maradásra” akkor is, ha nincs hol álomra hajtani a fejüket. Iványi utalt azokra a sajókazaiakra, akik szatyorban rőzsét csempésztek haza az erdőből, és ezért megfizethetetlen büntetéseket szabtak ki rájuk. Nagyobb tehát a bűnük, mint azoknak, akik a Kossuth teret letarolták – hangoztatta a szónok.
A hatalom egyébként kifogyhatatlan a szegények megsegítésére vonatkozó ötletekben: van olyan vezető, aki gombaszedésre, más kecsketartásra buzdít, esetleg az erkélyládában konyhakertészkedést javasol. „Mi egyszerűbben gondolkodunk, és csak egy ötlettel állunk elő…” – és a tömeg belefojtotta szót, mert hosszasan skandálta: „Orbán, takarodj!”.
Iványi ennél sokkal árnyaltabban folytatta: azt javasolja, távozzék a hatalomból mindenki, aki a gyengébbek kárára akarja az erősebbek helyzetét javítani, aki el akarja hallgattatni az embereket, aki nem akarja, hogy ünnepeljenek.
– Vissza kell venni a jobboldaltól a nemzeti jelképeket – adta ki a jelszót Kónya Péter, a Szolidaritás társelnöke. Az ellenzéki tüntetésekről eltűnt a magyar zászló, és senki nem viseli a kokárdát – mondta –, de nem jól van ez így, mert ezeket a szimbólumokat senki nem sajátíthatja ki. Most szerinte viselje mindenki büszkén a kokárdát, tartozzák bárhová.
Korábban éles szavakkal bírálta már Orbánt, de a kritikának akkor van helye, ha segíteni akarnak valakinek, ez az idő azonban elmúlt: „Orbán Viktornak és bandájának egymielőbbi választáson meg kell buknia” – jelentette ki Kónya. Ugyanakkor az új alaptörvényt és a sarkalatos törvényeket a történelem szemétdombjára kell hajítani – folytatta –, mert a hazug és korrupt önkényuralomnak csak így lehet véget vetni. A szabadság, a szolidaritás és az egyenlőség eszméi alapján új alkotmányt kell létrehozni, amit népszavazás fogad majd el – mondta Kónya. Olyan új köztársaságot kell teremteni, ahol a köztársasági elnök nem a kormányfő csatlósa, mert az államfőt a nép fogja választani.
„Utálom a narancsot, nem fogyasztom el, ledobom a földre, tapossátok el” – jelentette ki Tóth Imre, az éhségmenet ötletgazdája és a Munkát, kenyeret! mozgalom alapítója, s ezt mindjárt meg is tette. A legsarkosabban talán ő fogalmazott, és „mocskos kis tetűnek” nevezte Orbán Viktort, amelyre válaszul a tömeg ismét skandálni kezdte: „Orbán, takarodj!”.
A tüntetés az Örömódával, az Európai Unió himnuszával kezdődött, majd a résztvevők elénekelték a magyar Himnuszt, s a tüntetést Verdi Nabucco című operájából a Szabadságkórus átiratával zárták.
Fidesz: nem hátrál a kormány
Bukott, a korrupcióba és az alkalmatlan kormányzásba belesült szocialista és SZDSZ-es politikusok részvételével zajlott szombaton tüntetés a Kossuth téren Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője szerint. „A gazdaság talpra állítása már megkezdődött.” (...) „A politikai elitet és a nagytőkét bevontuk a közös terhek viselésébe, így a politikai stabilitást is meg tudtuk őrizni: nincsenek százezrek az utcán, nem jött létre egy társadalmi reformmal szemben olyan tömegellenállás, amelytől meg kell hátrálnia a kormányzó erőknek” – fogalmazott Selmeczi Gabriella.