Szorít az idő és a frank

Árfolyamrögzítéses konstrukciót dolgozott ki önkormányzati ügyfelei számára az OTP. A programmal azok a települések élhetnek, amelyek már elkezdték vagy év végéig elkezdik visszavásárolni svájci frankban kibocsátott kötvényeiket.

A helyhatóságok egyedi megállapodások alapján, de legkésőbb 2014 végéig vásárolhatnak vissza 200 forintos árfolyamon, a fixált és a valós árfolyam különbözete pedig egy forintszámlára kerül. Az így összegyűlt tartozás a háromhavi Bubor (budapesti bankközi kamat) plusz másfél százalékos kamaton (ez jelenleg 8,8 százalékot jelent) hízik, visszafizetni pedig a rögzítés lejárta után, a kötvényekkel együtt kell. A bank ugyan egyéb költséget nem számol fel, a kötvények hozamszintjét azonban megemeli fél százalékponttal – ismertette tegnap a feltételeket Kovács Pál ügyvezető igazgató.

A program kidolgozása előtt az OTP nem egyeztetett más bankokkal vagy a Magyar Bankszövetséggel. Egyedi ügyek vannak, a probléma nem rendszerszintű, nincs szükség általános, az összes érintett települést és hitelintézetet érintő megoldásra –mondta Wolf László. A vezérigazgatóhelyettes tájékoztatása szerint ugyan a svájci frank nem várt mértékben erősödött, de eközben a kamatszint csökkent, a kettő eredője évi 11-12 milliárd forint többletterhet jelent a helyhatóságoknak, ami például a teljes idei költségvetési bevételüknek mindössze a 0,4 százaléka. AWolf által elmondottakhoz azonban érdemes hozzátenni, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) becslése szerint az önkormányzatoknak idén 80 milliárd forintot kell kifizetniük hosszú távú hite leik és kötvényeik után, melynek nagyjából a felét a kötvények visszavásárlása teszi ki, márpedig ehhez képest az említett tízmilliárdos növekedés egyáltalán nem hanyagolható el.

A települések devizahitelei, illetve devizában kibocsátott kötvényei az utóbbi két hónapban kaptak ismét nagyobb figyelmet. Lázár János, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője,Hódmezővásárhely polgármestere a város által 2006-ban kibocsátott kötvényeken elszenvedett árfolyamveszteség megosztását kérte az Erstétől, amely erre nem volt hajlandó. Lázár azt is kilátásba helyezte, hogy a parlament jogalkotási és a kormány végrehajtási segítségét fogja kérni. Nem elképzelhetetlen, hogy az önkormányzati hitelek harmadát kezelő OTP-t ez is motiválta, a bank igyekezett elébe menni egy esetleges kormányzati beavatkozásnak. Bár hasonlóan kidolgozott program a többi banknál nincs (Wolf szerint valószínűleg ezután majd lesz), a pénzintézetek most sem zárkóznak el attól, hogy segítséget nyújtsanak. Nem ritka a hitelek átütemezése, a törlesztési morató rium, de például a napokban Szentendrén a közgyűlés a finanszírozó Raiffeisennel egyeztetve nevezett ki alpolgármestert, akinek a település válságmenedzselése a feladata.

– Az önkormányzatok jelentős – az MNB január végi adatai szerint összesen hatszázmilliárd forintos – devizahitel- és kötvényállományt halmoztak fel, ezért is fontos, hogy az árfolyamrögzítéssel a települések gazdálkodása kiszámíthatóvá válik – mondta lapunknak Schmidt Jenő. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke azt reméli, hogy más bankok is hoznak hasonló lépéseket, így a többi helyhatóság is könynyebben tud tervezni. A Somogy megyei Tab polgármestere szerint azonban az igazi problémát nem a hosszú lejáratú, átlag tizenöt éves futamidejű kötvények, illetve a jellemzően szintén devizaalapú beruházási hitelek jelentik, hanem a rövid távú, a mindennapi működés finanszírozására felvett kölcsönök, folyószámlahitelek (melyek jellemzően forintalapúak).

Ez a 300-400 milliárd forintos hitelállomány az év végével lejár, de ma még nem látni, hogyan tudják a kölcsönöket 2013-ra az önkormányzatok megújítani. Januárban szigorodott egy sor, a települések hitelfelvételére vonatkozó előírás, jövőre pedig az önkormányzatok gazdálkodásában és költségvetésében várhatók jelentős változások, miközben a stagnáló gazdaság miatt a helyhatóságok bevételei idén sem nőnek. Ilyen körülmények között bizonytalan, hogy a bankok mennyi hitelt és milyen feltételek mellett hajlandók refinanszírozni.

Schmidt szerint míg a hosszú távú hitelek és kötvények esetében nincs szükség állami beavatkozásra, egyedi esetek vannak, amit minden településnek magának kell letárgyalnia bankjával, addig a rövid futamidejű, likviditást biztosító kölcsönök esetében háromoldalú tárgyalásokra van szükség. A TÖOSZ tervei szerint ezért az Önkormányzatok Egyeztető Fórumán keresztül tárgyalásokat kezdenek a Belügyminisztériummal és így a kormánnyal a helyzet rendezésére, lehetőleg még tavasszal.

Nehéz a teher. Atlasz a főpolgármesteri hivatal épületének homlokzatán
Nehéz a teher. Atlasz a főpolgármesteri hivatal épületének homlokzatán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.