A Klubrádióé a 92,9

A Klubrádióé a 2010 tavaszán pályázaton elnyert 92,9 MHz-es frekvencia – így döntött kedden első fokon, nem jogerős ítéletében a Fővárosi Törvényszék gazdasági kollégiuma. A bíróság szerint ugyanis az akkori médiahatóságnak (ORTT) vagy jogutódjának, a Médiatanácsnak meg kellett volna kötnie a szerződést a Klubrádióval, a pályázat nyertesével.

A Klubrádió közvetlenül a 2010-es választások előtt nyerte el az üressé vált 92,9-es frekvenciát az akkori ORTT döntése alapján, de a kormányváltás után az ORTT jogutóda, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság mégsem kötött vele szerződést. Ezt azzal indokolták, hogy a Klubrádió nem mondott le az általa már használt frekvencia, a 95,3 MHz sugárzási jogáról, egy tulajdonos pedig nem üzemeltethet két rádiót ugyanabban a vételkörzetben. Ezzel szemben a Klubrádió azzal érvelt: már a pályázati anyagában leszögezte, hogy mielőtt megkezdi a 92,9-es hullámhosszon a sugárzást, a 95,3-ason befejezi az adást.

A januári első tárgyaláson a médiahatóság ellenkérelmet nyújtott be a Klubrádió keresetével szemben. A felek között vitát jelentett, hogy létrejött-e egyáltalán a 92,9 MHz-es frekvenciára szóló műsor-szolgáltatási szerződés, valamint az, hogy a 95,3 MHz-es frekvencián való sugárzás kizáró oka lehetett-e a szerződéskötésnek. A Klubrádió jogászai azzal érveltek, hogy a szerződés létrejött, mivel a műsorszolgáltató elfogadta az ORTT szerződési feltételeit. A Médiatanács ellenkérelme egyebek közt arra vonatkozott, hogy a hatóságnak nem volt szerződéskötési kötelezettsége, és nem is jött létre a szerződés. A hatóság úgy vélte, hogy annak megkötését kizárta a Klubrádió másik szerződése.

A bíróság keddi ítéletében lényegében kimondta, hogy az ORTT-nek vagy jogutódjának meg kellett volna kötnie a szerződést a pályázaton nyertes Klubrádióval. A bíróság ezzel az ítéletével ezt a műsor-szolgáltatási szerződést létre is hozta – hívta fel a figyelmet Bárándy Péter, a Klubrádió ügyvédje. A döntés ellen a felek 15 napon belül fellebbezhetnek. Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója szerint a bíróság döntése, a jog ereje is alátámasztja azt a jelentős, több százezer hallgató által kinyilvánított közérdeket, hogy a Klubrádiónak szólnia kell.

Külön érdekesség, hogy a 92,9-es frekvenciára a Médiatanács jogelődje, az ORTT közműsor-szolgáltatók számára írta ki pályázatot, vagyis a nyertesnek nem kellett díjat fizetnie a frekvenciáért. Jelenleg ilyen rádióként sugároz több budapesti vagy vidéki frekvenciával rendelkező adó.

Ez a Klubrádió második folyamatban lévő pere, hogy frekvenciája maradjon. A rádió január elején megtámadta a Médiatanács decemberi döntését, amely az Autórádió Kft.-nek adta a 95,3 MHz-es frekvencia használati jogát hét évre. Ebben az ügyben március 14-én tárgyal és valószínűleg dönt is a bíróság. A közigazgatási eljárási törvény szabályai szerint ebben az ügyben a bíróság első fokon jogerős ítéletet hoz, az ellen nem lehet fellebbezni.

A Klubrádió több ponton vitatja a Médiatanács ezen döntésének törvényességét is. Érvelése szerint már a pályázati felhívásban szereplőkoncessziós díj nagyságrendje, az évi minimum 53 millió forint meghatározása is irreális volt. Az öt pályázó közül hárman ajánlottak 55 millió forintot, köztük a Klubrádió is, de a nyertes, az egymillió forint tőkével megalapított Autórádió Kft. 75 millió forintot ígért. Ezért a Klubrádió úgy ítéli meg, hogy az Autórádió Kft. ajánlata aligha tartalmaz reális üzleti tervet. A Klubrádió jogorvoslati kérelmével kapcsolatban Kiricsi Karola, a médiahatóság szóvivője korábban azt mondta, az új médiaszabályozás törvényi szinten rögzíti a rádiós frekvencia használatáért fizetendő díj meghatározásának elveit. A Médiatanács az új törvény hatálybalépése óta elindított mintegy 60 pályázati eljárás mindegyikében megkülönböztetés nélkül alkalmazta az új díjszámítási rendszert, amely egységes, arányos, és figyelembe veszi a frekvencia vételkörzetének nagyságát és a vételkörzetben élők vásárlóerejének indexét.

A Médiatanács egyet is ért meg nem is

A bíróság megerősítette a Médiatanács elvi álláspontját, mely szerint egy médiatulajdonos egy településen csak egy rádiót üzemeltethet, mert ez véleménymonopólium kialakulásához vezethet – áll a médiahatóság közleményében. A hatóság ugyanakkor ellentmondásosnak tartja a bíróság ítéletét, mert annak alapján egy médiaszolgáltatónak egyszerre mégis két rádiója lehetne ugyanazon településen.

A hatóság a bíróság ítéletének vizsgálata után dönt a további lépésekről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.