Demonstratív istentisztelet

Várhatóan hétfőn szavaz a parlament arról, hogy a már elismert felekezeteken túl mely közösségeknek hajlandó megadni az egyházi státuszt. A kormányzó jobboldal a jelek szerint olyan szervezeteket is töröl az egyházak sorából, amelyek valóban vallási tevékenységet végeznek, és megfelelnek a törvényi kritériumoknak.

Önmagukat evangéliumi egyházakkéntmeghatározó vallási közösségek úgynevezett demonstratív istentiszteletet tartottak az Országháznál. „A parlament egy kapkodva áterőltetett, rossz törvényre hivatkozva, politikai alkuk és diplomáciai megfontolások után, igazságtalan döntéssel foszt meg bennünket jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogainktól” –írták felhívásukban, jelezve: ezzel a döntéssel nyilvánvalóvá válik, hogy a hatalom célja egyáltalán nem a viszszaélések kiszűrése, hanem kiváltságok kegyként való osztogatása. A vasárnap délelőtti esemény nem mozgatott meg tömegeket: nagyjából kétszázan gyűltek össze a Kossuth téren.

Hitbéli kérdésekben Isten a kompetens, Istennek hit nélkül nem lehet tetszeni – mondta Görbicz Tamás, a demonstrációt meghirdető gyülekezetek egyik képviselője. Nem akarunk másodrendű állampolgárként élni – jelentette ki. Bár a szervezők hangsúlyozták, hogy nem politikai gyűlést tartanak, a politikai utalásokat nehéz lett volna elkerülni. A Fidesz–KDNP képviselőire célozva Görbicz Tamás közölte: ők úgy gondolják, hogy nincs szükség ránk, mi viszont úgy gondoljuk, az országnak nincs szüksége ilyesfajta emberekre. Hallgass a szívedre, és ne szavazz igennel erre a törvényre – javasolta a jobboldali politikusoknak egy másik felszólaló, Piszter Ervin. Alkotmányellenes, ami történik – állapította meg Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője.

Takács Ferenc, az egyik szervező lapunknak nyilatkozva arról beszélt, hogy a keresztény felekezetek és egyházak jelentős része rosszul vizsgázott: megbukott szolidaritásból, a hatalom kegyeinek elnyerése érdekében elárulta saját testvéreit. Szerinte ez „szellemi paráznaság”. Hozzátette: nem ítélkezni akar, de mélységesen sajnálatosnak és szégyenteljesnek tartja, hogy így alakult.

A résztvevők a „jogfosztó és kegyosztó állam kiépülése” elleni tiltakozás mellett kinyilvánították: politikai döntésektől függetlenül, akár azok ellenére is eltökéltek abban, hogy „vállalt szolgálatukat töretlenül folytassák”.

Iványi Gábor szerint alkotmányellenes, ami a parlamentben történik
Iványi Gábor szerint alkotmányellenes, ami a parlamentben történik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.