Lejárt az ultimátum határideje

Lejárt annak az „ultimátumnak” a határideje, amit az egyetemi autonómiáért és a felsőoktatási reform leállításáért küzdő Hallgatói Hálózat (HaHá) intézett a kormányhoz.

A hét elejéig adtak „haladékot” az oktatási kormányzatnak arra, hogy vonják vissza az államilag támogatott egyetemi-főiskolai férőhelyeket drasztikusan csökkentő keretszámrendeletüket, ellenkező esetben „a frissen alakuló sejtek és a nagyközönség további ellenállására lehet számítani”. A diákhálózat szerda délutánra hallgatói fórumot hirdetett, itt döntik el, hogyan folytatják a tiltakozásokat. Itt már nemcsak a rövid távú reakciókról lesz szó, hanem a hosszú távú építkezésről és a felsőoktatás szerepéről is. Azt még nem tudni, újabb épületfoglalásra készülnek-e, de nem volna meglepő az ELTE jogi kara épületének múlt heti „megszállása után”. A szerdai fórum Face bookoldalán csak annyit árultak el, hogy az ELTE bölcsészkaránál, a Trefortkertben lesz a találkozó, „onnan megyünk tovább”.

A HaHá követeléseit első, február 15-i fórumukon szavazták meg az ELTE jogi karának általuk pár órára „elfoglalt” előadójában; többek között a felsőoktatási törvény visszavonását, 2012 szeptemberére a keretszámok visszaállítását és az állami finanszírozás kereteinek fokozatos kialakítását, szociális alapú ösztöndíjrendszer kidolgozását, valamint a hallgatói szerződések eltörlését kérve.

A két fő követelésük teljesülésére – a törvény és a keretszámok visszavonására – egyelőre nem látszik túl sok esély. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár és helyettese, Kis Norbert is több nyilatkozatban megerősítette: nem vonják vissza egyiket sem, legfeljebb később esetleg átrendezhetik a keretszámokat.

Ez azonban a HaHá-nak édeskevés: „azon túl, hogy az államilag finanszírozott helyek ilyen drasztikus csökkentésével sem értünk egyet, annak elosztásától függetlenül, mi egy jobb felsőoktatásért küzdünk. A magyar felsőoktatás minősége eddig sem volt fényes, az új koncepció csak ront ezen. Mi nem akarunk számháborúba belemenni, hanem egy minőségi javulásra irányuló, átgondolt, érvekkel alátámasztott és igazságos új felsőoktatási koncepciót szeretnénk látni. A keretszámok átcsoportosítása apró, felületes kezelése lenne az igen súlyos probléma egy kis részének” – nyilatkozta lapunknak Kóbor Andrea, a HaHá egyik szervezője.

Ezek után a tiltakozások vélhetően folytatódni fognak. Közben a HaHával szimpatizáló tanárok is elkezdték szervezni a maguk Oktatói Hálózatát, ehhez több mint százan csatlakoztak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.