Próbálják cáfolni az Orbán elleni puccskísérletet
Így cáfolta a kiszivárgott hírt, miszerint Orbán Viktor szerda este zárt körben hosszan beszélt arról, hogy egy „három lábon álló puccskísérlettel” szerették volna elmozdítani a miniszterelnöki székből, „és ebben a CNN is benne volt”, továbbá hogy az akciónak voltak titkosszolgálati szálai is.
A tegnapi hivatalos cáfolatok azt jelzik: a kormányzati kommunikációs stáb későn észlelte, milyen negatív az üzenete, hogy az egri frakcióülés pusztán az Orbán Viktor melletti részvét felkeltéséről és a személyéről szól a „puccskísérletes” szalagcímekkel.
„Személyes természetű dolgokat Orbán Viktor nem mondott. Nem hangzott el ilyen szöveg, nem hangzott el ilyen beszéd, nem hangzott el erre vonatkozó információ” – utasította vissza Lázár János a kérdésfelvetést is. Mindazonáltal a Népszabadság munkatársát az egyik kormánypárti képviselő tájékoztatta arról, hogy a miniszterelnök beszélt a Magyarország elleni folyamatokról (ahogyan Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is), és eközben utalt elmozdításának szándékára is.
– De ezt nem három oldalról indított akciónak láttatta a miniszterelnök, a CNN is úgy került említésre zárt körben, hogy sajnálatos módon éppen akkor forgattak Budapesten, amikor az LMP-s képviselők „láncos” akciót szerveztek. Ennek kapcsán a miniszterelnök azt jegyezte meg, szerencse, hogy Handó Tündét megválasztották az Országos Bírói Hivatal elnökének, mert ha ez nem sikerül, akkor a televízió úgy interpretálhatta volna, hogy gyengült a miniszterelnök a kétharmados frakciószövetségben is, és a hiányzó voksok a vele szemben megnyilvánuló belső elégedetlenséget mutatták. Vagyis a miniszterelnök semmi olyat nem mondott, hogy a CNN részese lett volna egy ellene irányuló puccskísérletnek – mondta munkatársunknak a frakcióülés egy jól tájékozott résztvevője.
A tegnapi sajtótájékoztatón a Lázár János mellett álló Pálffy István KDNPS-s frakcióvezető-helyettes is (aki „kedves barátaim” megszólítással köszöntötte az újságírókat) szükségesnek érezte megjegyezni: nem róluk szólt a frakcióülés, hanem a magyar családokról, „az emberek voltak 2011 igazi hősei”.
Arra reagálva, hogy Orbán Viktor a kiszivárgott hírek szerint „kapkodásról” és törvényalkotási hibák korrigálásáról beszélt a frakcióülésen, Lázár János közölte, ez nem érint már elfogadott sarkalatos törvényeket. Azt is megerősítette, hogy egyeztetést kezdenek az ellenzékkel a választási eljárásról szóló törvényről, illetve a pártfinanszírozási törvényről. Arra a kérdésre, tartha tó-e, hogy tíz év alatt egymillió munkahely lesz, azt válaszolta: a kormányzati cél nem változik, a helyzet a világban azonban igen, ezért e célkitűzést sokkal nehezebb teljesíteni, mint bármikor máskor. Ezek után a Fidesz-frakcióvezető a végtörlesztést az elmúlt kétéves kormányzás „legnagyobb sikerének” nevezte. Pálffy István szerint ennek köszönhetően megközelítőleg 350 milliárd forinttal „vagyunk beljebb”.
Kiderült, hogy a polgármesterek jól lobbiztak az önkormányzatok adósságállománya ügyében, Orbán végül ugyanis azt kérte: az önkormányzati kabinet tegyen javaslatot, milyen megoldás képzelhető el a bankokkal közösen. De jelezte, olyan megoldás, mint a végtörlesztés, kizárt – idézte szavait Lázár János, aki azt is megjegyezte, sok önkormányzat védelmet kért a kormánytól a bankokkal szemben, mert „általában az osztrák pénzintézetekre” az jellemző, hogy lehetetlen feltételek elé akarják állítani az önkormányzatokat. (Lázár János hódmezővásárhelyi polgármesterként is vitában áll a városnak hitelező osztrák bankkal.) Lázár János Egerből üzent a fővárosnak: eszerint nem javították a frakcióülés hangulatát azok a hírek, amelyek szerint esetleg prémiumokat vesznek fel a BKV-nál. (A képviselők forrongtak, s az volt az általános vélemény: aki felvett ilyen prémiumot, mondjon le – tudtuk meg.) A járások kialakításáról nagy vita volt – ismerte el Lázár János, hozzátéve: Navracsics Tibor minisztériuma „kiváló munkát végzett”, nem azzal van baj. De például a járási hivatalvezetők esetén a polgármesterek szeretnének véleményezési jogosítványt azért is, mert a járásoknak és a helyi önkormányzatoknak szimbiózisban kell működniük.
A Malév kapcsán – Orbán Viktor szavait tolmácsolva – a Fideszfrakcióvezető azt mondta: jelenleg nincs olyan megoldás, amely pozitív választ adna arra a kérdésre, hogy lesz-e új nemzeti légitársaság. Az némileg felborzolta a kedélyeket a frakcióülésen, hogy Oszkó Péter volt pénzügyminiszter 2011 áprilisa óta a Wizz Air igazgatóságának tagja.
A kormány kikéri az AB véleményét
Az egri sajtótájékoztatón Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő bejelentette, a kormány határozati javaslatot terjeszt a parlament elé az európai fiskális paktum aláírásáról. A kormány mindamellett felkéri az Alkotmánybíróságot, hogy foglaljon álllást arról: feles vagy kétharmados parlamenti döntés kell-e a paktum ratifikálásához. (Cs. I.)