Két év börtön a büntetés

Jogerős ítéletében súlyosbította tegnap a Fővárosi Ítélőtábla Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász, bába büntetését. Geréb Ágnes másodfokon két év letöltendő fogházbüntetést kapott, és – az első fokkal ellentétben – nem öt, hanem tíz évre tiltották el hivatásától.

Cserni János, az első fokon eljáró bíró halált okozó, illetve maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésben találta bűnösnek az orvost. Két év fogházbüntetést szabott rá, de ítéletében úgy rendelkezett, hogy egy év után feltételesen szabadon engedhetik Geréb Ágnest. Ezt súlyosbította Czine Ágnes, a másodfokon eljáró tanács elnöke, aki eltörölte a feltételes szabadságra bocsátásáról szóló rendelkezést, továbbá nagy öszszegű bűnügyi költség megtérítését is kirótta a szülészre.

Az ítélet négy ügyről szól: az egyik „vállelakadásos” jelzővel került a nyilvánosságba, ekkor szülési komplikáció közben meghalt egy baba. Egy másik esetben a gyermek néhány hónappal később halt meg, tisztázatlan okok miatt. A büntetőüggyel összefüggésben tárgyaltak még két olyan esetet, amikor szülő nők kerültek kórházba. A bábákat védő ügyvédek az eljáró hatóságtól azt várták, hogy a lehető legtöbb szempontot mérlegelve döntse el, hibázott-e, törvényt sértett-e Geréb Ágnes. A szülész-bába esete azért nagyon komplikált, mert az otthon szülésnél segédkező bábák esetén nem tisztázott, hogy rájuk valójában milyen foglalkozási szabályok érvényesek. A per során elbírált ügyek idején ugyanis még nem szabályozták Magyarországon az otthon szülést. Egészen 2011 kora tavaszáig (ekkor Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár tető alá hozott egyfajta szabályozást) sajátos jogi helyzetben voltak azok a nők, akik otthon akartak szülni, illetve azok a szakemberek, akik az otthon szülés során segítenek nekik. A nőknek ugyan alkotmányos joguk volt megválasztani, hol kívántak szülni, de ha az otthonuk mellett döntöttek és ehhez szaksegítséget kívántak igénybe venni, azt már nem tehették meg. A bábák és az otthon szülést kísérő személyzet ugyanis szabálysértést követett el, ha szüléshez ment. Vagyis a szabályozatlanság elmúlt húsz évében – hangozzék bármily abszurdnak is – a jogalkotó azt tekintette helyes magatartásnak (vagyis azt nem büntette), ha a szülő nő nem hív segítséget az otthonába, hanem egyedül szül.

Nem így van ez Nyugat-Európában vagy Kanadában: ezekben az országokban már jó néhány évtizede kialakult rendszere van az otthon szülésnek, legális keretek között, a bábaságot hivatásként elismerve. Ezért volt a védelemnek fontos, hogy Geréb Ágnes és bábatársai perében az eljáró bíró ne csak a kórházi szülészetben jártas szakértőket, hanem az otthon szülést ismerő nemzetközi szaktekintélyeket is meghallgasson. Fazekas Tamás ügyvéd lapunknak elmondta, hogy ez sem az első-, sem a másodfokon nem történt meg. A tárgyaláson a védelem két olyan hazai orvos szakértő meghallgatását indítványozta, akik az ügy lényeges kérdéseiben a korábban bevont orvos szakértőkhöz képest alapvetően más véleményt fogalmaznak meg. A bíró azonban sem rájuk, sem Marsden Wagnerre, az Egészségügyi Világszervezet Női és Gyermekegészség Központjának egykori igazgatójára nem volt kíváncsi. Az otthon szülés szakmai szabályait kiválóan ismerő szülész-neonatológus professzor mellett még két másik nemzetközi szakember készített az ügyekben szakvéleményt: az ő véleményüket és meghallgatásukat is elutasították. Fazekas Tamás szerint ez sérti az Európai emberi jogok egyezményének 6-os cikkelyét, amely a tisztességes eljáráshoz való jogról szól, így Strasbourghoz fordulnak Geréb Ágnes ügyében.

Ábrahám László, orvosi műhibaperekre szakosodott ügyvéd azt mondja, jelenleg 11 olyan esete van, ahol a kórházban zajló szülés közben a szülő nők meghaltak, de csak egyetlen ügy jutott el a vádemelésig, ami persze még nem jelenti azt, hogy el is ítélik az illetőt. Véleménye szerint Geréb Ágnes ítélete és a bíróság kettős mércéje jól mutatja, hogy az otthon szülés ellenmenynyire hatékonyan fogott össze a nőgyógyászlobbi.

Megkérdeztük a Patent Jogvédő Egyesület ügyvédjét is, mert Geréb Ágnes ítélete nem vonatkoztatható el a tágabb társadalmi kontextustól és a nőket érintő jogok magyarországi érvényesülésétől. – Ez nem csak Geréb Ágnes és az otthon szülő nők ügye. Ez minden nő ügye. Az ítélet visszalépés, és azt üzeni: a testünk felett csak a zömmel férfiakból álló kórházi szülészek diszponálhatnak. Az abortusz szigorítása is a levegőben van, a nők egyre alávetettebbek ebben a társadalomban – mondta Spronz Júlia.

Bár egy éve megalkották az otthon szülést szabályzó rendeletet, a „rend” csak virtuális. A Fidesz-kormány olyan feltételekkel engedélyezi az intézményen kívüli szülést, amelyek a tapasztalt szakembereknek, bábáknak egyelőre teljesíthetetlenek. Beszédes, hogy egyetlen bába sem kapott még engedélyt.

Geréb Ágnes a lányával távozik a bíróságról, még feltételes szabadlábra sem engedhetik ki
Geréb Ágnes a lányával távozik a bíróságról, még feltételes szabadlábra sem engedhetik ki
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.