Egy demokráciában nincs centrális erőtér
Az osztrák politikus rámutatott, hogy több olyan európai vezető is van (például José Manuel Barroso bizottsági elnök, NeelieKroes vagy Vivien Reding EU-biztosok), akik a konzervatív pártcsaládok képviselői, mégis differenciáltan látják Magyarország helyzetét. „Nincs összeesküvés, nincs államcsíny, nem szövetkeznek Magyarország ellen, de ragaszkodunk a törvények és jog érvényesüléséhez” – fogalmazott az európai képviselő, majd később kérdésre válaszolva hozzátette: Orbán Viktor nem olyan fontos személy Európában, hogy összeesküdjenek vele szemben.
Swoboda kiemelte a fiatalok munkanélkülisége elleni fellépés szükségességét, rámutatva, hogy míg Ausztriában a fiatal korosztály alig 8 százaléka nem talál munkát, addig Magyarországon ez az adat eléri a 27 százalékot. – A fiatalok munkanélküliségének csökkentése a szélsőségekkel szembeni fellépés kapcsán is fontos feladat, hiszen a szélsőjobboldali szervezetek ebből a körből gyűjtenek támogatókat – tette hozzá. Swoboda szerint a növekedést kell serkenteni és a forrásokat a reálgazdaságba pumpálni. Ennek egyik módja lehet, ha elfogadják a pénzügyi tranzakciókra kivetett adót, és a spekulációk helyett a reálgazdaságba csoportosíthatják a forrásokat.
Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a szocialisták már benyújtottak korábban egy tranz akciós adójavaslatot, de a Fidesz azt lesöpörte az asztalról. Arról is beszélt, hogy a magyar szocialisták támogatják a fiskális paktumot, de a költségvetési egyensúly mellett szerintük a fenntartható fejlődésre és a szociális kohézió kérdéseire is fókuszálni kell. AzMSZP elnöke is kiemelte, hogy nincs összeesküvés Magyarország ellen, viszont kihangsúlyozta, hogy Orbán Viktor a Fidesz frakcióülésén állítólag azt mondta: már működik a centrális erőtér. Ez szerinte annak beismerése, hogy a magyar demokratikus intézményrendszer bajban van. „Demokráciában nincs centrális erőtér” – tette hozzá. Az MSZP frakciója a következő ülésszakban a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a társadalmi egyenlőség témakörében tesz majd javaslatokat. Ismét meghívták Fellegi Tamás tárca nélküli minisztert, hogy az IMF-tárgyalásokról kérjenek tájékoztatást, de a kormánytag egyelőre elhárította a megkeresést.
Eközben zajlik az MSZP elnökválasztási kampánya is. Mesterházy Attila mellett Szanyi Tibor elnökségi tag is bejelentkezett a pozícióra. Elmondása szerint a jelöléshez szükséges háromezer ajánlás egyharmadát már megszerezte. Szanyi a Népszabadság online kiadásának adott interjújában többek között arról beszélt, hogy véget kell vetni a vezérkultusznak a pártban, az új elnöknek pedig az első számú aktivistának kell lennie. – Én az a munkásember vagyok, aki a szénlapátolástól kezdve a diplomáciai szalonokig minden hangszeren játszom – fogalmazott.
Szanyi elmondta azt is, kérdőre kell vonni az elmúlt tíz év pártés frakcióvezetőit, de nem az elégtétel, hanem a tisztánlátás érdekében.
– Egyetlen elvtársamat sem szeretném a kínpadon látni. Még a slágerszinten megunt képviselőtársainkat sem. Azoktól az elvtársaktól viszont várnám a szembenézést, akik az elmúlt időszakban a legközelebb álltak a géphez. Nem én akarok ítéletet mondani felettük, de szeretném, ha ezek a vezetők felismernék: nekik is feladatuk van ebben – mondta.
Az LMP új stílust ígér tavaszra
Új stílusban fog politizálni a következő időszakban a Lehet Más a Politika, a frakció például nem vesz részt azoknak a törvényjavaslatoknak a vitáján, amelyeket a tavaly év végén elfogadott új házszabály-módosítás értelmében sürgős eljárásban tárgyalnak. Jávor Benedek, a nemrég megválasztott új frakcióvezető arról beszélt, hogy ugyanígy fognak hozzáállni az önálló képviselői indítványként benyújtott, de egyértelműen kormányzati megrendelésre készült törvényjavaslatok vitájához is, de nem vesznek részt a zárószavazás előtt betuszkolt módosítások legitimálásában sem. Amelyik törvényről nem volt előzetes társadalmi egyeztetés, nem fogunk gombot nyomni – tudatta az LMP frakcióvezetője. Azt is kezdeményezni fogják Kövér László fideszes házelnöknél, hogy ne tűzzenek napirendre olyan javaslatokat, amelyeket a vitát megelőző hét közepén még nem lehet megismerni. Az LMP aktívabb lesz a parlamenten kívül is, megpróbálják az emberekhez közelebb vinni a politikát. (Sz. T. L.)