Csatáznak a somlói borászok
A keresetlevél szerint az ajkai tározóból kiömlött vörösiszap veszélyeztetheti a felperesek beruházásait, márpedig a Somlói borvidéken jelenleg is zajló és még tervezett fejlesztések összértéke eléri az ötmilliárd forintot. A híradásokban ötmilliárd forintos kártérítési perként aposztrofált eljárás híre kiverte a biztosítékot a somlói borászok többségénél. Kártérítési pert ugyanis csak az indíthat, akit bizonyíthatóan kár ért.
– A somlói gazdák többsége úgy ítéli meg, hogy a vörösiszap-katasztrófa valójában nem okozott fennakadást sem a borértékesítésben, sem a borturizmusban – állítja Somogyi Lajos, a nagy-somlói borvidéki hegyközség hegybírója. – Semmilyen kimutatható kár nem érte a Somlót.
A legkisebb hazai borvidéken mintegy 700 hektáron termelnek szőlőt, a viszonylag kisméretű (átlagosan 1200-1400 négyzetméteres) parcellákat 2700 gazda műveli. A környéken csupán három nagy pincészet működik: a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Badacsonyi Pincegazdaság, a Tornai Tamás-féle Tornai Pincészet és a Kreinbacher József nevével fémjelzett Kreinbacher-birtok. A három „nagy” gazdálkodik a teljes szőlőterület 26-27 százalékán.
A pertársaságot Kreinbacherék vezetésével 14 gazda hozta létre, ami azt jelenti, hogy a somlói borászok döntő többsége, illetve a hegyközség nem csatlakozott a kezdeményezéshez.
– Nem arról van szó, hogy a hegyközség ne akarna szembenézni a vörösiszap-katasztrófa következményeivel – mondja Somogyi Lajos. – Sőt mi voltunk az egyik kezdeményezői annak az együttműködésnek, amelynek révén tavaly áprilisban megindult egy kétéves vizsgálat a Somlón. A katasztrófavédelem által finanszírozott kutatás azt szeretné kideríteni, volt-e bármilyen káros hatása a vörösiszapnak az ültetvényekre vagy a borra. Az első eredmények azt mutatják, hogy nem érte kár a borvidéket: a legfrissebb talaj-, levél- és borvizsgálatok szerint semmilyen változás nem mutatható ki a legutolsó, 2009-es, tehát még az iszapömlés előtti felméréshez képest.
– Ez azért nem olyan meglepő, tekintettel arra, hogy az iszapáradat a Somló alacsonyabban fekvő részeitől is legalább két kilométerre vonult le, másrészt a hegyen az északnyugati szélirány az uralkodó, így a vörösiszap által elöntött területekről, azaz délkeleti irányból a kiporzás során nem érhette komoly dózis a szőlőültetvényeket – magyarázza Andrónyi László, a Csordás–Fodor Borház főborásza.
A kártérítési per hírére a hegyközség vezetői egyeztető fórumot hívtak össze, amelyen azonban a pertársaságot létrehozó Kreinbacherék nem vettek részt. Írásbeli tájékoztatót küldtek maguk helyett. Lapunknak sem kívántak nyilatkozni, mondván, tekintsük irányadónak a hivatalos közleményüket. Ebben az áll, hogy keresetükben nem kártérítést követelnek a Mal Zrt.-től, hanem biztosíték megállapítását kérik a bíróságtól a „katasztrófából eredő esetleges, ma még nem ismert, de nem elképzelhetetlen környezeti, turisztikai, marketingkárok későbbi megfizetésére”.
A Kreinbacher József által aláírt közlemény szerint a borászok közös érdeke, hogy legyen fedezet egy esetleges későbbi kártérítési perhez, amelynek megnyerésével helyreállítható lenne a Somló jó hírneve, a borok kedvező marketingmegítélése. Somogyi Lajos szerint azonban éppen a 14 tagú pertársaság által elindított jóvátételi per fenyegeti leginkább a Somlói borvidék jó hírét.
– A tavalyi évet összességében jobb eredménnyel zártuk, mint 2010-et – teszi hozzá Andrónyi László, aki elmondta, az iszapkatasztrófa után a borházuknál csak két turistabusz mondta le a borkóstolást, utána szép rendben jöttek az előre bejelentett csoportok. – Nincs kárunk, így nincs miért bevonni a Somló nevét egy vörösiszappal összefüggő perbe – összegezte a helyi borász.
Kétmilliárdot követelnek
A katasztrófa után egy héttel indult az első kártérítési per a Mal ellen, jelenleg közel hatvan károsult – magánszemélyek és néhány vállalkozás – összesen kétmilliárd forintot követel a társaságtól. Ezeket a polgári pereket négy különböző bíróságon tárgyalják, leghamarabb az idén februárban a Fővárosi Bíróságon zajló Konkoly-perben várható elsőfokú döntés a jogalap kérdésében. (Konkoly József devecseri nyugdíjas összesen húszmillió forint vagyoni és nem vagyoni kártérítést követel, a bíróság eddig ideiglenes intézkedésként tízmillió forint megfizetésére kötelezte a Malt.) Ugyanitt tárgyalják a somlói borászok jótállási perét, valamint a MÁV 300 milliós kárértékű ügyét is.