Masszívabb demokráciát kell építeni
A Pest megyei pártelnök elmondta, hogy azMSZP-nek jóval nagyobb erővel kell a parlamenten belül és kívül is megjelenítenie azt a „rokonszenves alternatívát”, amely igazodási pontot adhat a szakmai és civil szervezeteknek, a bizonytalanoknak.
A politikus szerint a szocialisták eddig mindig pártok együttműködésében gondolkodtak, de ez a tér végérvényesen megváltozott: a társadalmi és civil rendszerekben is szövetségeseket kell találniuk. Szerinte az orbáni rendszerre válaszul nem a ’89-es állapotokat kell restaurálni, hanem „masszívabb demokráciát” kell építeni, erősebb részvételt biztosítani a választóknak. „Abban nincs vita, hogy miután új kiindulási pontokról beszélünk a baloldalon, néhányat felül kell vizsgálni. A jóléti állam ideá ja például, amelyben az EU-csatlakozás kapcsán mindannyian hittünk, 2004 után nem teljesült. Hiába cselekedtünk jó szándékainknak és hitünknek megfelelően, csak részlegesen teljesültek a vállalásaink. A foglalkoztatási és szociális területen voltak olyan lépések, amelyeket ma már másképpen látunk. Nem kell félni kimondani: egy félreértelmezett szolidaritás- és igazságosságfelfogás vezetett a társadalmi konfliktusaink egy részéhez. Ha a válság nem jön, akkor ez nem is mutatkozik meg” – mondta.
A szocialista politikus leszögezte, hogy az MSZP-nek is változnia és változtatnia kell, mert ha nem tudják kisegíteni a társadalmi csoportokat a jelenlegi helyzetükből, akkor az orbáni rendszer konzerválni fogja mindazt, „amit az elmúlt húsz évben a kormányok elhibáztak”. Tóbiás szerint az ellenzéki összefogás ma már társadalmi igény, a közös asztalnál pedig mindenkinek helye van. „Több demokráciával lehet csak leváltani a jelenlegi rendszert, és ma kevésbé lényeges, hogy a különböző szervezeteknek mekkora a támogatottságuk. Szerinte az MSZP rendelkezik azzal a szervezeti és szakmai háttérrel, hogy bátran gesztusokat gyakorolhat.
Tóbiás az MSZP-n belüli változásokról azt mondta: a párt most képlékeny halmaznak látszik, egyelőre csak igazodnak az eseményekhez. „Hiszek abban, ahogyan az országban élő társadalmi csoportok együttműködését kívánjuk megvalósítani, úgy a pártunkban a tapasztalatnak és a lendületnek szoros együttműködésére van szükség. Gyökértelen pártnak nincs jövője. A kezdeményezéseink hitelesítenek minket” – közölte. Szerinte, aki a politikai kultúraváltást elsőként ismeri fel, és igazodik hozzá, hosszú távon képes lesz befolyásolni az ország sorsát. De ha az MSZP nem változtat, akkor „még a meggyengült Fidesz és a hitelét vesztett Orbán Viktor is nyerhet a következő választásokon”.