Polgár Dóra kiábrándult a DK-ból
A fiatal közpolitikai aktivista korábban épp azért lépett ki a Hallgatói Hálózatból (HH) – amelynek képvisele tében emlékezetes, gyújtó hangú beszédeket tartott több kormányellenes tüntetésen is –, mert nem érzett tartalmi alternatívát a szervezetben, és úgy gondolta, civilként nem tud érdemben változtatni a felsőoktatási törvényen, illetve beleszólni annak megalkotásába. Ráadásul a HH ellene volt a tandíj bevezetésének, Polgár pedig „mérsékelt tandíjpárti”. Amikor deklarálta, hogy bár nem lép be az újonnan alakuló pártba, de a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció által képviselt irányvonalat tartja megfelelő alternatívának, a Hallgatói Hálózat – Polgár távozása után – közleményben határolódott el tőle.
A fiatal aktivista lapunk megkeresésére azzal indokolta mostani döntését, hogy bár a Demokratikus Koalíció – főleg az MSZP-ből való kiválás miatt – kezdetben nagyon ígéretesnek tűnt, és ekkor még maga is azt gondolta, hogy ezen a pártpolitikai színtéren lehet leghatékonyabban befolyásolni a folyamatokat, a felismerés megváltozott. „Az, amit korábban a DK hirdetett magáról, nincs átfedésben azzal, ami a gyakorlatban történik. Gondolok itt Kádár János szerepének kongresszusi relativizálására, a régi-új tagság összetételére vagy arra, hogy nem sikerült vonzó és érdemi ifjúsági platformot kialakítani. Nem látok egyelőre potenciált az érdemi változásra a DK-ban. Újat pedig nem sikerült létrehozniuk” – mondta lapunknak Polgár Dóra.
Az egyetemista az Újkorcsoportban vállalt tisztségéről azért mondott le, mert tervei szerint hamarosan saját ifjúsági közösséget alapít, és azon „nem lehetnek negatív bélyegek”. Lapunk azon kérdésére, hogy miként lehet generációs alapokon mozgalmat létrehozni, miközben a harminc alatti korosztály tudhatóan inkább a jobbés szélsőjobboldali ideológiára nyitott, Polgár Dóra azt válaszolta: érezhető az igény egy új ifjúsági szervezetre, a populizmus és a szélsőség iránti nyitottság pedig nem kézzelfogható ebben a körben. „A rendszerváltás óta most először érdemes egy generációs alapokon szerveződő mozgalomban gondolkodni. A baloldal mostani agóniájának egyik alapját is az adja, hogy nem foglalkoztak kellő alázattal és figyelemmel a fiatal generációval. Nekünk nem a tradicionális politikai értékek az elsődlegesek. Ez a korosztály arra éhezik, hogy legyen egyfajta rendszerszemlélet, hosszú távú és érdemi stratégiaalkotás, teljesítményelv. Ennek a generációnak abban lehet szerepe, hogy egy másfajta politikai mintát juttasson érvényre a közéletben: minőségre, versenyre, együttműködésre, teljesítményre építkezve. Hiszem, hogy a sikeres politizáláshoz vízió, stratégia és taktika együttesen kell. Mindhárom egyszerre egyik pártnál sincs meg, vízió pedig egyelőre csak a Fidesznél látszik” – jelentette ki Polgár Dóra. Kérdésünkre hozzátette: sokan támogatják elképzeléseit, de az esetleges későbbi zászlóbontáshoz még „katalizálni kell” a különböző csoportokat. Készülőben van már egy vitaindító irat is, amelyet több fórumon fognak egyeztetni, és később bemutatják. „Sokakban érzem a tenni akarást. Őket keresni sem kell, jelentkeznek maguktól. Az pedig a jelenlegi állapotokat jól jellemzi, hogy huszonéves fiatalok érzik úgy: ideje lépniük és tenniük valamit az ország dolgainak megváltoztatásában” – mondta lapunknak Polgár Dóra.