'Ez nem levelező tagozat'
– Van már B terve arra, mit tesz, miután lecserélik a választmányi elnöki poszton?
– Miért kellene B terv?
– Mert Botka László jelentkezett be a pozícióra, ő pedig az MSZP egyik erős embere.
– Egy sikeres csapatban minden játékos a neki való poszton játszik. Egy sikeres csapatban nem a védőt küldjük támadó éknek és nem a csatárt állítjuk be a kapuba.
– Botka eddig a cserepadon ült. Ha ön döntene, melyik posztra állítaná be a szegedi polgármestert?
– Nem akarok személyeskedni és személyekről beszélni. Szerintem nem ízléses, ha a tisztújítás pusztán személyek ütközése, inkább tartalmi kérdések versenyének kellene lennie. Azt gondolom, hogy a helyemen vagyok. De azt is hozzáteszem, az, hogy MSZP miként válaszolja meg a pártot érintő belső kihívást, már nem pusztán a párt belügye. A tisztújítás nem válhat egy szűk politikai elit magánügyévé vagy belső csatározássá. A választók figyelnek minket és értékelik, hogy milyen a problémamegoldó képességünk, tudtunk-e tanulni a hibáinkból. Nem kerülhetnek szembe a szűk elit és a társadalom érdekei. Ilyen értelemben van jelentősége annak, hogy az MSZP hogyan oldja meg a tisztújítás kérdéseit.
– Balogh András elnökhelyettes, aki támogatóként állt fel Botka László mögé, azt nyilatkozta korábban: erős választmányra és erős választmányi vezetőre van szükség. Kétségtelen, hogy önt gyakran azért bírálják, mert nem szokott gyújtó hangú beszédeket mondani, nem „lobogó fáklyaként” mutatkozik a pártparlament élén.
– Az eszmerendszerem benne van a működésemben. Alkatom és habitusom szerint vezetem a testületet. Szerintem nem a döntéshez vezető úton kell keménynek lenni, mert az diktatúra. A döntés képviseletében kell határozottnak lenni, és ebben a választmány meg is felelt. A nehéz, az MSZP-t megérintő belső ügyek mind-mind a választmánynál landoltak. Az elmúlt években sokan mondták, hogy „nem gond, majd a Simon megoldja”. És meg is oldottuk a pártszavazást, a Demokratikus Koalíció botránymentes leválását, az értékvita elindítását, az alapszabály előkészítését. Sosem handabandáztam, sosem zajongtam, csak következetesen képviseltem azt a balliberális értékrendet, amelyben hiszek.
– Nagy valószínűség szerint az dönti el, ki lesz a régi/új választmányi elnök, aki mögé Mesterházy Attila elnök és köre áll. Ön maga mögött érzi őket?
– Sok politikus- és vezetőtársammal, a pártelnökkel is konzultáltam saját magam és a választmány teljesítményéről. Mindenhonnan kedvező visszaigazolást kaptam, és a további szerepvállalásra ösztönöztek. Én ezzel fordulok a célegyenesbe. De van társadalmi visszajelzés is. Az tapasztalható, hogy a 40 és 50 körüli felnőtt, aktív generációban minőségi változás ment végbe. Az értéktisztelet, a mindennapi küzdelmek kapcsán egyre többen fordulnak felénk. Érthető, fogyasztható képet várnak az MSZP-ről, olyat, amit a választmány mutatott az utóbbi időben. Ennek a rétegnek a támogatása nélkül nem lehet győzni 2014-ben, ezek az adófizetők viszik a hátukon az országot. Pont ez a társadalmi csoport az, amelyben kevés a fogékonyság a hisztériára, a politikai zajongásra. A jobboldali radikalizmusra nem lehet baloldali radikalizmussal válaszolni.
– Azt mondja, hogy ön képviseli a csendes megbízhatóságot, Botka László pedig kihívóként a baloldali radikalizmust jelentené?
– Szó sincs erről. Arról beszélek, hogy amikor az MSZP újrapozicionált képét festjük meg a választóknak, figyelembe kell vennünk ennek a rétegnek az érdekeit, és nem hagyhatjuk ki a színeket és árnyalatokat a képből. Arról beszélek, hogy arra a politikai habitusra, amit én képviselek, a választóknak szükségük van. Az MSZP-nek mindig is az volt az erőssége, hogy rengeteg színben tudott megnyilvánulni. Én sohasem a sarzsit, hanem a feladatot nézem. Azt, hogy a választmány az elmúlt két évben stabil és kiszámítható volt, vagy azt, hogy az összes ügyet el tudta rendezni, már megszoktuk, mint a jó levegőt. Akkor fog hiányozni, ha nem lesz. Egy demokratikus pártban helye van a versenynek. De minden döntésnek van következménye. Ennek is meglesz.
– Botka László bejelentkezését sokan úgy értelmezik, még ha ezt ő tagadta is, hogy ellensúlyt akar képezni a jelenlegi vezetéssel szemben, egyfajta hídfőállást alakítana ki a választmányi pozícióval. Ön hogyan fordítja le a szegedi polgármester lépését?
– Megfogadtam, hogy kerülni fogom a személyeskedést. Tudni kell, hogy ma az MSZP-ben két főállású poszt van. Az egyik a pártelnöké, a másik a választmányi elnöké. Olyan feladatok és szervezeti teendők vannak utóbbinál, amelyek szinte napi jelenlétet igényelnek. A választmányi elnökség nem levelező tagozat. Ha egy tartalmi, politikai kihívás ér egy szervezetet, nagyban minősíti magát a szervezetet is, hogy milyen választ ad rá. Az MSZP-t az elmúlt másfél évben tartalmi és politikai kihívás egyaránt érte. Nem kevés teendőnk van, ha 2014-re valós választói alternatívát akarunk felmutatni. Ezekre kevés lesz pusztán személyi válaszokat adni. A választmány számos stratégiai anyagot letett már az asztalra, hogy a tartalmi kérdéseket megválaszolhassuk. Felelőtlenség ezt a munkát el nem végezni. Én a cselekvők közé tartozom. Az MSZP-nek is jobbat tenne, ha a verbalitás helyett a cselekvésre helyezné a hangsúlyt. Ha nemcsak felülről lefelé építkezne, hanem alulról felfelé is.
– Végigmegy a versenyben, vagy idővel elugrik a „szegedi gyors” elől?
– Én egy megbízhatóan zakatoló tehervonat vagyok. Ha a gyorsvonat szembejön, akkor nyilvánvalóan rossz irányba tart. Mindkettőnk közös feladata, hogy célba juttassuk a szállítmányt, még ha egy sínpáron is haladunk. Ezen dolgozom, remélem karambolok nélkül.