Nem fognak össze az ellenzékkel

Kétnapos kongresszuson vitatták meg az LMP-sek a pártot feszítő kérdéseket, a személyi ügyek mellett az ellenzéki együttműködéshez való viszonyulás volt a legfőbb kérdés. Bár sokan igyekeztek cáfolni, az utóbbi régóta konfliktusforrás volt a párton belül.

Az elmúlt hetek eseményei pedig – Kaufer Virágmandátum-visszaadása, Scheiring Gábor visszavonulása és éles hangvételű kritikája, Schiffer András frakcióvezető lemondása – kifakasztották a sebeket. A tanácskozás tétje tehát nem is csak pusztán az volt, hogy milyen szervezeti és személyi változtatásokat eszközölnek a pártban, hanem hogy miként határozza meg magát egyértelműen és véglegesen az LMP a demokratikus ellenzéki térben.

A pártapparátus hivatalos tudósításai szerint a stratégiai vitában felszólalók szinte mindegyike arról beszélt, hogy „ez egy együttműködésre képtelen ország”, és az LMP-nek távlatosabb céljai vannak pusztán Orbán Viktor leváltásánál. Scheiring Gábor, a párt gazdaságpolitikusa például (aki egyébként az ülés előtt újabb levélben jelentette be, hogy mégsem húzódik a háttérbe, mert időközben kiderült számára, hogy „párton belül is lehet más a politika”) felszólalásában egyértelművé tette, hogy az LMP önállósága nem csorbulhat. „Meg kell mondanunk, mi számunkra a köztársasági minimum, és menni előre – mondta Scheiring, hozzátéve: a köztársasági minimum részeként tiszta párt- és kampányfinanszírozásra van szükség, és mindenkinek el kell ítélnie a 2006-os rendőri brutalitásokat.

Az MSZP önkritikájának hiányát mások is felvetették, de azt is hangsúlyozták, hogy Gyurcsány Ferenc annak idején „félrevezetéssel” szerezte meg a hatalmat. Jávor Benedek például azt mondta a pódiumon, hogy amikor megalapították az LMP-t, volt egy álma. „Erről az álomról bebizonyosodott, hogy nem lehet benne partner sem a magyarországi baloldal, sem a magyarországi jobboldal. Ez a vízió tehát ellenfele valamennyi mai parlamenti párt által kínált alternatívának” – jelentette ki. Egy másik, budapesti szónok azzal érvelt: meg kell törni az elmúlt húsz év gyakorlatát, amelyben a hatalmon lévő erő bűnei mindig elmosták az előző kormányok bűneit.

Az LMP kongresszusa végül azt a döntést hozta, hogy a párt nem vesz részt az Ellenzéki Kerekasztal munkájában. „Az LMP a programját azokkal a civil és szakmai szervezetekkel, parlamenten kívüli mozgalmakkal, pártokkal kívánja megvitatni, amelyek maguk is tiszta lappal igyekeznek hozzájárulni az országunk megújulásához, és az Orbán-kormány kritikája mellett, hozzánk hasonlóan, napirenden akarják tartani a hozzá vezető út kritikáját is. Az LMP önállóan készül a soron következő parlamenti választásra. A parlament jelenlegi pártjai között nem látunk olyan partnert, akivel a ciklus hátralevő részében rendszeresen egyeztetett ellenzéki együttműködésnek értelme lenne” – áll a dokumentumban.

Szintén döntött a kongresszus arról, hogy nem veszi át az európai zöldek gyakorlatát, és nem honosítja meg a társelnöki szerkezetet. Így az LMP bázisdemokratikus felépítése maradt a régi, bizonyos technikai korrekciókkal és megerősítésekkel. Vágó Gábor szóvivő, az LMP országgyűlési képviselője lapunk azon kérdésére, miszerint nincs-e ellentmondás abban, hogy Schiffer András az önálló politizálás hiányzó támogatásával indokolta lemondását, majd végül a kongresszus mégis épp ezt erősítette meg, azt válaszolta: a stratégiai döntések vitájának a helye egy demokratikus pártban a kongreszszus. A frakció is a kongresszus által felvázolt utat fogja bejárni. Ez a dolgok természetes rendje – mondta. Arra a kérdésünkre, hogy ez értelmezhető-e úgy: az LMP képviselőcsoportjának többsége nem feltétlenül azonosul a többségi döntéssel, de elfogadja és végrehajtja azt, Vágó úgy reagált: a frakció nem döntéshozó szerv, s mivel nem is nyilvánított véleményt ebben a kérdésben, így ez fel sem merül.

Ami a személyi kérdéseket illeti: a kétnapos ülésen döntöttek arról is, hogy Kaufer Virág visszaadott parlamenti mandátumát Szél Bernadett választmányi szóvivő kapja, a kommunikációs igazgatói posztot pedig Hikáde Beáta tölti be. A képviselőcsoport új vezetőjének – nagy többséggel – Jávor Benedeket, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnökét választották meg. Az új frakcióvezető a kongresszust követően azt mondta: az utcára, az emberek közé szeretné kivinni a politikát, miután a kormány „gyakorlatilag formálissá tette” a parlamenti munkát.

Schiffer András és Jávor Benedek, a távozó és az új frakcióvezető
Schiffer András és Jávor Benedek, a távozó és az új frakcióvezető
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.