Felmentették Pásztor Bélát
Amost 72 éves Pásztor ellen – aki 25 évig tanácselnökként irányította, 1990 óta független polgármesterként vezeti a Pest megyei települést – a helyi politikai ellenfelei tettek feljelentést, amely alapján 2008-ban indult meg a büntetőeljárás. A szóban forgó ingatlanügyletet kétszer is vizsgálta a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, és vádemelési javaslattal küldte tovább a megyei főügyészségnek. Ott azonban – bűncselekmény hiányára hivatkozva – mindkétszer megszüntették a nyomozást.
A feljelentők panaszára a Legfőbb Ügyészség 2010 nyarán kivette az ügyet a Pest megyeiek kezéből, az aktákat átküldték a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészségre, ahol végül különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt vádat emeltek Pásztor Béla ellen.
Az ingatlanügy 1996-ig nyúlik viszsza, ekkor értékesített a veresegyházi önkormányzat egy 2,5 hektáros belterületi ingatlanegyüttest az S+G Kft.-nek, amely Somody Imre nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozott. A szerződést aláíró polgármester nem tájékoztatta a képviselőket arról, hogy a kontraktusban az önkormányzat 13 napos (!) határidővel vállalta az eladott telkek teljes közművesítését. Az is szerepelt a dokumentumban, hogy a vevő napi 100 ezer forintos kötbért érvényesíthet az önkormányzattal szemben, ha a város nem teljesíti a közművesítési kötelezettségét.
Az irreális határidőt persze nem lehetett tartani, a közművek valójában hat év alatt, 2002-re készültek el. Az önkormányzat fokozatosan, abban az ütemezésben építette ki a közműveket, ahogy a vállalkozó tovább értékesítette magánszemélyeknek az egyes építési telkeket. Ennek ellenére Somodyék éveken át nem jelezték, hogy igényt tartanának a kötbérre.
Az elsőfokú ítélet szerint azért nem, mert a szerződés aláírásakor a kötbérigényt valójában egyik fél sem vette komolyan. Pásztor Béla akkoriban jó barátságot ápolt Somodyval, így eszébe sem jutott, hogy a vállalkozó ténylegesen behajthatná az önkormányzaton a kötbért. Somody ugyanakkor a tárgyaláson tanúként úgy nyilatkozott: a kötbér kikötésével csupán biztosítékot szeretett volna szerezni arra, hogy a város komolyan veszi a telkek közművesítését.
Idővel azonban Somody és a polgármester személyes viszonya megromlott. A vállalkozó 2003-ban váratlanul előállt a kötbérigényével: utólag összesen 267 millió forintot követelt az önkormányzattól arra hivatkozva, hogy a város 1996-ban nem teljesítette 13 nap alatt a vállalt közműfejlesztést. Somody pert is indított a kötbér kifizetéséért.
Mielőtt azonban a bíróság dönthetett volna, a két fél peren kívül megegyezett egymással. A 2005-ben megszületett bonyolult egyezség szerint Somody és a veresegyházi önkormányzat egyetlen aktussal lezárta az összes üzleti-gazdasági kapcsolatát. A komplex megállapodás keretében a város kivásárolta Somody Imrét a korábban a veresegyházi önkormányzattal közösen létrehozott helyi egészségügyi központból. A létesítmény létrehozásához Somody annak idején 305 millió forintot adott – 105 millió forintot készpénzben, 200 millió forintot pedig egy alapítványon keresztül adományként. Az egyezség szerint az önkormányzat egyrészt kifizetett 105 millió forintot az egészségügyi központot működtető kft. üzletrészéért, másrészt az említett kötbérkövetelésből átutalt 122 millió forintot Somodynak. A felek úgy álltak fel az asztaltól, hogy lemondtak minden további követelésükről. A bíróság elsőfokú ítélete szerint Pásztor Béla nem szegte meg a vagyonkezelési kötelezettségét, nem okozott vagyoni hátrányt a városának, sőt a komplex megállapodás eredményeképpen – az egészségügyi központ kizárólagos tulajdonbavételével – több mint hetvenmillió forinttal gyarapodott Veresegyház vagyona.
Az ítélethirdetés után Pásztor Béla kérdésünkre azt mondta: „igazságos döntés született, amely figyelembe vette azt a tényt, hogy minden döntésemmel a városom érdekeit kívántam szolgálni.”
Az ügyészség fellebbezett, így a per másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
70 MILLIÓ
A BÍRÓSÁG elsőfokú ítélete szerint a megállapodás eredményeképpen – az egészségügyi központ kizárólagostulajdonbavételével – több mint hetvenmillió forinttal gyarapodott Veresegyház vagyona.