A kormányváltás a remény

Köztársaság, kiegyezés, kilábalás –Vízkeresztkor Magyarországról címmel jelentetett meg írást a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány internetes blogjában Bajnai Gordon. A volt kormányfő a választások óta kerüli a nyilvánosságot, most azonban többoldalas elemzést közölt a magyarországi helyzetről. A dolgozatban az exminiszterelnök megállapítja, hogy az elmúlt tíz évet sűrű irányváltások és jó szándékú, de félremenedzselt reformok, illetve felelőtlen ellenzékiség határozta meg. „Ez a kudarcos végű évtized ágyazott meg a Fidesz ötvenhárom százalékos szavazati aránnyal elért parlamenti kétharmadának és a parlamentben újra megjelenő szélsőjobboldalnak”, teszi hozzá. A válságkezelő szakértői kormány egykori vezetője a cikkben leszögezi, hogy az Orbán-kormány a történelmi lehetőséggel visszaélt: az eredeti célok mindegyikével ellentétes irányba vezeti Magyarországot.

A politikus szerint a Fidesz, „vagy legalábbis annak vezetése”, előre kitervelt programmal rendelkezett a harmadik köztársaság felszámolására, „módszeresen, csigolyánként törték el a magyar demokrácia gerincét”. Hozzáteszi: 2012 Magyarországának rosszul kormányzó, de nehezen leváltható kormánya van, s „ennél rosszabb kombinációval nem is szembesülhetett volna a fiatal magyar demokrácia”. Bajnai Gordon úgy véli, hogy miután Magyarország súlyosabb helyzetben van, mint a 2008-as válság kitörését követő első hullámban, így vagy az IMF-hitelt választja szigorú feltételekkel, vagy csak az államcsőd marad. Az IMF-megállapodáshoz szerinte a kormánynak tartós és valós szerkezeti reformokat kell végrehajtania a közkiadások terén, korrigálni az eddigi intézkedéseit és intézményi garanciákat nyújtani arra, hogy a készenléti hitel lehívását követően sem tér vissza az irracionális, hatalmi alapú gazdaságpolitikához.

Bajnai szerint radikális irányváltással és késlekedés nélkül kell pályát módosítani. „A kétharmados többség és a cselekvés sürgető kényszere okán a legkedvezőbb forgatókönyv a jelenlegi kormány átfogó önkorrekciója lenne. Ezt a hosszú távú érdekek alapján kizárni nem lehet, de a Fidesz mai vezetése, eddigi működése és finanszírozási háttere ilyen fordulatot ezúttal sem valószínűsít. Ezért most, 2012 januárjában, vagyis bő két évvel a jelenlegi ciklus lejárta előtt a haza és a haladás ügye iránt elkötelezettek legfőbb reménye már a mielőbbi kormányváltásban van”, fogalmazott a volt kormányfő.

Bajnai Gordon ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ha egyik ellenzéki pártnak (réginek vagy újonnan alakulónak) sem sikerül domináns többséget és integráló szerepet szereznie, úgy megkerülhetetlenné válik a demokratikus ellenzék együttműködése. „Ez azonban nem lesz könnyű. A szavazói bázis átfedése a versengést erősíti, a kölcsönös szavazói elutasítottság pedig az együttműködést nehezíti. (…) A Fidesz leváltásának és az ország talpra állításának erősödő választói elvárása ösztökélheti majd a demokratikus ellenzék vezetőit arra, hogy időben megteremtsék a hatékony modus operandit a szóba jöhető erők között”, fogalmazott, hozzátéve: mivel az új kormánynak nem lesz ideje kísérletezni, ezért az új kabinetnek kész, azonnal alkalmazható programmal kell rendelkeznie: a köztársaság, a kiegyezés és a kilábalás programjával. Szerinte ez a harmadik köztársaság korrekcióját, ciklusokon átívelő társadalmi megegyezést és a gazdaság gyors talpra állítását jelenti. „A jó kormányzásra eséllyel csak az vállalkozhat, aki ezt a változást megérti”, zárja dolgozatát Bajnai Gordon.

Bajnai Gordon
Bajnai Gordon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.