Betegbosszantó szabályok
Megszűnik az a lehetőség, amellyel sok állandó terápiára szoruló esetében éltek az orvosok: egyszerre háromhavi adagot írtak fel, és a beteg egyben ki is válthatta, ha volt rá pénze.
Két hónap múlva egy vényre kizárólag egyhavi terápiás adagot lehet rendelni. Ha a készítmény egységnyi csomagjában nincs ennyi tabletta, akkor a gyógyszerész odaadhatja a havi adaghoz szükséges további dobozt a betegnek. Lapunknak szakemberek azt mondták: a tartós gyógyszerszedésre kényszerülő betegeknek az új szabály miatt elvben orvoshoz nem, csak a patikába kell majd gyakrabban menniük. Az orvos ugyanis továbbra is fölírhatja több recepten a hosszabb időre szóló adagokat, csak külön-külön jelölnie kell, hogy az adott recept melyik hónapra szól. Ezeket a vényeket a beteg pedig csak abban a hónapban válthatja be.
Az intézkedéssel – a szakemberek szerint – az egészségügyi kormányzat a feleslegesen kiváltott és a háztartásokban fölhalmozódó gyógyszermennyiséget akarja csökkenteni, valamint a támogatásra fordított közpénzek költését kívánja egyenletesebbé tenni. Hiszen csak azt a támogatást fizetnék ki a patikáknak a gyógyszerkasszából, amelyre az adott hónapban tényleg szüksége van a betegnek. Az új szabállyal az orvosok rugalmasabban válthatnak terápiát, ha az adott betegnél egy termék nem hozza az elvárt hatást, vagy közben lesz olcsóbb a piacon. Akkor pedig kevesebb támogatás és gyógyszer megy veszendőbe – állítják.
Megtudtuk, az egyhavi felírásra vonatkozó szabály nem vonatkozik a nem támogatott (ilyenek például a fogamzásgátlók), de receptköteles gyógyszerekre. Azokból a továbbiakban is lehet nagyobb adagot rendelni és kiváltani.
Szintén ez az új jogszabály rendelkezik arról is, hogy áprilistól a koleszterinszint-csökkentőkből márka név helyett kizárólag hatóanyagot írhatnak a receptre az orvosok. Lapunknak gyógyszerészek azt állították: ez a szabály nehézségeket okoz majd, mert a patikai informatikai rendszerek egyelőre nem képesek a hatóanyag-alapú gyógyszerkiadásra. Egyegy koleszterinszint-csökkentő hatóanyagból most is öt-hat gyógyszerforma kapható. Ez az áruválaszték áprilistól biztosan eltűnik, és csak az egészségbiztosító által kedvező árúnak ítélt termékből tartanak majd a gyógyszertárak raktáron.
A miniszteri rendelet egy másik pontja pedig azt rögzíti, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a biológiai gyógyszerek árának támogatásában is bevezeti az elmúlt évben az azonos hatóanyag-alapú készítményeknél alkalmazott preferált referenciaár-képzési rendszert, azaz a vaklicitet. Az a termék kaphat magasabb összegű támogatást, amelyik ára kedvezőbb. A biológiai gyógyszerek előnye, hogy a terápia szinte személyre szóló, és a kemoterápiánál kevésbé károsítják a szervezetet, hátrányuk, hogy az ugyanolyan hatású szerek nem helyettesíthetők könnyen egymással. Éppen ezért a hagyományos gyógyszerpiaci vaklicitben befogadott ár egy évre lesz érvényes, és később sem eshet ki az ilyen termék a támogatási rendszerből. Ha azonban megjelenik mellette egy olcsóbb, akkor az egészségbiztosító ahhoz adja a nagyobb összegű támogatást.
Az OEP által nem preferált készítmények költségein júliustól viszont a gyártónak és a betegnek osztoznia kell. Most elvben az ilyen szerek árát – a 300 forintos dobozdíjon felül – azegészségbiztosító állja. Júliustól csak annak marad változatlan ez a térítés díj a patikában, aki az adott terápiás területen a legolcsóbb bioló giai készítményt szedi. Akik egy konkrét, ám nem preferált termékhez ragaszkodnak, azoknak a 300 forintos dobozdíj minimum 1500, maximum 3500 forintra drágulhat.