Összefogást sürgetnek

Az Operaház előtti ellenzéki tüntetésen Ripp Zoltán történész arról beszélt, hogy a rendszerváltáskor alkotmányos forradalom zajlott. Most, a „vezénylő tábornok” a segítő kezet is ellöki, Antall Józsefet pedig az „undor töltené el”, ha a mostani jobboldal teljesítményét látná. Ripp is az Ellenzéki Kerekasztal összehívása és az összefogás mellett érvelt. Szerinte új rendszerváltás zajlik, felszámolták az alkotmányosságot, és az új állampárt az országot a gazdasági katasztrófa felé taszítja. „A demokrácia nem azt jelenti, hogy a mindenkori többségnek igaza van” – fogalmazott a történész, hangsúlyozva, nem elég Orbán Viktor bukása, a rendszer bukása is kell. Ripp szerint az ellenforradalom tort ül az Operában, ezt a gyalázatot pedig le kell mosni. „Éljen a Köztársaság!” – kiáltotta végezetül.

„Szűcs Miklósnak hívnak, festő vagyok, de hogy kerülök én ide?” Így kezdte beszédét az egyik felszólaló. „Olyan országban élek majd, hittem a rendszerváltásnál, amelyben egy festő csak festeget, és nem tudja, hogy hívják a gazdasági minisztert. Azért vagyok itt, mert fel vagyok háborodva: buli van odaát, az Operaházban” – mondta. „Bent tapsolják magukat, hogy megcsinálták” – mondta Szűcs, aki szerint nem akarta senki elhinni, hogy megcsinálják, mégis így lett. Szerinte az i-re a pontot az alkotmány tette fel, amellyel eltemették a harmadik köztársaságot. Szerinte a rendszert kiszolgáló politikusokat és hivatalnokokat hamar elfelejtik, szemben az idegenszívűnek titulált művészekkel.

„A kormánypártoknak üzenjük: operaházi ünneplésük bóvli”– mondja egy hölgy a színpadon, aki a Magyar Köztársaság polgáraként mutatkozott be. Féltjük a jogbiztonságunkat, de nem félünk – kiáltotta a moderátor, mire a tömeg vele skandálta: „nem félünk”.

Nagyobb tülekedés akkor kezdődött, amikor a kormánnyal szimpatizáló kisebb csoport letépte a „Köszönöm, Istenem, hogy nem vagyok fideszes” feliratú transzparenst.

Ujhelyi István, a parlament alelnöke a Népszabadságnak azt mondta: a Jókai utcai székházból rendőrök kísérték át az MSZP-s tömeget, élén a képviselőkkel. „Amikor beértünk a tömegbe, a rendőrök egyszer csak eltűntek, mi meg ott maradtunk. Szemben a szélsőségesekkel. Engem meglökdöstek, többször leköptek.” „Engem Tóbiás Jóska rántott félre, és vitt ki a verekedés közepéről, ezen múlott, hogy nem lett nagyobb bajom. Így is leköptek, mellbe ütöttek” – mondta helyszíni tudósítónknak Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségének tagja. Lapzártánkkor még ezerötszáz tüntető az Operaház előtt folytatta a demonstrációt.

Rendőri intézkedés

Lapzártánkig az Operánál tartott demonstrációval összefüggésben a járőrök csak egy személyt állítottak elő, az ORFK tájékoztatása szerint őt is közlekedési szabálysértésért, amit – és ezért az előállítás – a rendőri felszólítás ellenére sem hagyott abba az illető – közölték a Népszabadsággal a rendőrség illetékesei.

Gálaest az Operaházban

Schmitt Pál szerint mostantól az új alaptörvény ad különleges tartást és szilárdító erőt, amikor szinte naponta kell megújulni, új utakra lépni, illetve erős viharban helytállni. A köztársasági elnök úgy gondolja, a magyarok sorsa minden értelemben fordulópontra jutott, és biztos benne, hogy az új alaptörvény az a „jó föld, amelyre szükségünk volt, amelyből a lelki, szellemi és gazdasági megújulásunk sarjadhat”. Az államfő hangsúlyozta: több mint két évtizede voltunk adósak az alkotmányos megújulással, „ezzel illett volna kezdeni egykor, az átmenet idején, ahogy barátaink is tették a vasfüggöny lebontása után”. Kiemelte: az alaptörvény attól különleges, hogy a „lelkülete mindig ott volt a magyarok gondolkodásmódjában, hagyományaiban, világlátásában, és ezeréves értékrendünkre épülve jelöli ki számunkra a követendő utat”. A köztársasági elnök üdvözölte, hogy az alaptörvény megfogalmazásában szereplő „sok többes szám első személy” kijelentés a hazára utal, arra a közösségre, amelynek részei a világban bármerre élő magyarok éppúgy, mint az államalkotó nemzeti közösségek. „Őszintén remélem, hogy ma velünk örülnek honfitársaink, magyarok szerte a világban, ők is ünneplik az új alaptörvényt, amely nemzeti összetartozásunknak is becses okmánya” – mondta az államfő, megemlítve ugyanakkor, hogy a haza fontos részei azok is, akik „ezt a közösséget tagadják, és az összefogás, az összetartozás ellen tiltakoznak”. A gálaesten ott volt Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László házelnök, Hende Csaba honvédelmi miniszter, Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Giró-Szász András kormányszóvivő.

Kónya Péter: Rég nem látott összefogás jött létre az Operaház narancsos fantomjai ellen
Kónya Péter: Rég nem látott összefogás jött létre az Operaház narancsos fantomjai ellen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.