Kirúgás és lefokozás
Miközben a közmédiumokat felügyelő Közszolgálati Közalapítvány szerdai ülésén Belénessy Csaba, az MTI vezérigazgatója részükről Hegedűs Istvánt, a Hírcentrum főszerkesztő-helyettesét nevezte meg a Lomnici-ügy felelősének, akit figyelmezetésben részesítettek, csütörtök délelőtt a távirati iroda vezetője egy közleményen keresztül bejelentette, hogy „a december 3-ai híradóinak egyik tudósításában elkövetett, Lomnici Zoltán személyiségi jogait sértő súlyos szakmai hiba miatt a mai napon Belénessy Csaba, a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt. (MTI Zrt.) vezérigazgatója – a szakmai együttműködéshez szükséges bizalom elvesztése okán – azonnali hatállyal megszüntette Élő Gábor hírigazgató munkaviszonyát”. Fél órával később Böröcz István, a médiaszolgáltatási alap vezérigazgatója és Belénessy Csaba közös közleményt adott ki, amelyben megerősítették Élő Gábor kirúgását, és bejelentették azt is, hogy Böröcz felmentette Papp Dánielt a hírháttér-főszerkesztőség vezetése alól, a posztot ideiglenesen Csonka Szabolcsra bízta. Információnk szerint a Daniel Cohn-Bendit európai parlamenti politikus magyarországi látogatását még tavasszal meghamisító, majd főszerkesztővé kinevezett Papp Dánielt csak a hír- és hírháttérműsorok főszerkesztői posztjáról „vették le”, ő továbbra is a közéleti műsorok vezetőjeként dolgozhat tovább.
Kránitz László, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma szocialista delegáltja, akinek javaslatára a testület meghallgatta Belénessyt, elképesztőnek és felháborítónak tartja, hogy az MTI vezérigazgatója szerdán még arról beszélt, hogy részükről Hegedűs István személyében megtalálták a Lomnici-ügy felelősét, csütörtökön pedig leváltja a hírcentrum vezetőjét. Kránitz felteszi a kérdést, hogy az MTI vezérigazgatója valójában minek nézi a Közszolgálati Közalapítványt? Balogh László, a kuratórium elnöke lapunknak azt mondta, Belénessy Csaba már szerdán is jelezte, hogy elképzelhetők további vizsgálatok, Balogh szerint a csütörtöki döntésekkel az MTI vezetője megnyugtató módon lezárta az ügyet. Balogh is feltett egy kérdést, hogy innentől kezdve a gyártóbázis előtt éhségsztrájkolók szakmai vagy politikai tiltakozást folytatnak-e? Lapunk információi szerint a végső döntésekben jelentős szerepet játszott a központi üzemi tanács, amely az elmúlt napokban szintén független vizsgálatot és felelősségre vonást kért.
A kirúgás és leváltás ellenére az éhségsztrájkolók nem fejezik be akciójukat, Nagy Navarro Balázs szakszervezeti vezető korábban azt mondta, addig nem tágítanak, amíg el nem bocsátják a Lomnici-ügy valódi felelőseit: Élő Gábort és két helyettesét, Németh Zsoltot és Hegedűs Istvánt, valamint Papp Dánielt. Közülük egyet, Élőt kirúgták, Pappot lefokozták, Hegedűst megbüntették. A tiltakozás részben okafogyottá vált, de Nagy Navarro Balázs, az éhségsztrájk kezdeményezője, Szávuly Aranka, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének alelnöke, Virág Péter, a Duna TV Üzemi Szakszervezetének elnöke és Kembe Sorel-Arthur, a Duna TV nemrég kirúgott riportere, a TV2 Jóban Rosszban című szappanoperájának egyik színésze folytatja a tiltakozást. Azt mondták, hogy addig nem fejezik be az éhségsztrájkot, amíg el nem bocsátják mind a négy vezetőt.
Csütörtökön szolidaritási nagygyűlést tartott a Kunigunda úti gyártóbázis előtt a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete. A csaknem száz megjelent előtt Székely Tamás, a szakszervezet elnöke, a Szolidaritás Mozgalom társelnöke és Ruttner Ernő, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének elnöke sorolta az éhségsztrájkolókkal szolidáris szakszervezetek – a pedagógusok, a vegyiparosok, az élelmiszeriparban dolgozók és a vasasok – támogató levelét. A szónokok továbbra is úgy vélték, hogy politikai utasításra próbálták eltussolni a Lomnici-botrányt. Így lesz feketéből fehér, így tűnik el a kritikai hang a kormányzati ámokfutásokról – mondta Székely Tamás. Szerinte a „magáról megfeledkező kétharmad rombolja a demokráciát, tönkreteszi országa népét” – ezért is folytatják akcióikat: szombatra országos megmozdulást hirdettek, többek között az új munka törvénykönyve ellen.