Nem lesz újra angyalbőr, de libabőr még lehet
Hende Csaba honvédelmi miniszter a javaslat parlamenti vitájában azzal érvelt, hogy rendkívüli állapot és megelőző védelmi helyzet esetén újra bevezethető a hadkötelezettség, erre az esetre pedig a katonai igazgatásnak is fel kell készülnie. Ennek érdekében a jogszabály január elsejével létrehozza a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságát, a honvédség katonai igazgatási és központi adatfeldolgozó szervét.
Ez a szervezet tartja majd nyilván a szükséges adatokat, amelyeket az állami nyilvántartásokból és szakértői szervektől szereznek be, de kérhetik és kérni is fogják a szükséges információkat a kezelőorvosoktól is. Ami nagyjából annyit jelent, hogy a háziorvosok által felvett egészségügyi adatokat, betegségre, hajlamokra való információkat is átvezethetik majd.
Tény, hogy a törvény szerint az érintetteknek személyes megjelenési kötelezettségük ugyanakkor – elméletileg – nincsen. A javaslatot a Fidesz mellett a szocialisták is megszavazták, az LMP és a Demokratikus Koalíció tagjai (jelenleg függetlenek) nemmel voksoltak, a Jobbik tartózkodott. Iváncsik Imre, az MSZP biztonságpolitikai kabinetvezetője a Népszabadságnak azzal magyarázta igenlő voksaikat, hogy a törvény nem módosítja érdemben a hadkötelezettség szabályait, nem növeli a potenciális hadkötelesek terheit, és nem irányul a sorkötelezettség visszaállítására. „Műbalhé van a dolog körül.
Az alaptörvény miatt meghozott új honvédelmi törvény tárgyalásakor jelezte a kormánypárt, hogy a nyilvántartásra vonatkozó szabályokat külön törvényben fogják szabályozni. Érdemben és lényegében ennek tartalma viszont nem különbözik a 2004-es honvédelmi törvényhez képest, ezért támogattuk az elfogadását” – fogalmazott Iváncsik.
Vadai Ágnes volt honvédelmi államtitkár, a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció képviselője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a most elfogadott törvényben új elem a „sorozó főorvos”, aki már a hadkötelezettség beállta előtt (vagyis békeidőben) megállapítja, hogy az érintett alkalmas-e vagy sem a szolgálatra. Ezt az egészségügyi alkalmasságot viszont csak olyan adatok alapján fogja tudni megállapítani, például szenvedélybetegség, amelyekhez friss adatfelvétel szükséges. „Az is figyelemre méltó, hogy ebbe az adatbázisba is teljes betekintést nyerhet a Fidesz által felállítandó új szupertitkosszolgálat és a belügyminiszter által kijelölt személy. Ezzel válik teljessé a kép” – tette hozzá Vadai Ágnes.
Az LMP szakpolitikusa, Dorosz Dávid a Népszabadságnak hangsúlyozta: a Fidesz nem fogja visszaállítani a sorkatonaságot, ez csak szalagcímnek jó.
„Azért nem támogattuk a törvényt, mert indokolatlannak tartottuk, hogy a Honvédelmi Minisztérium különleges személyes adatokat kezeljen a 18 és 40 év közötti magyar férfilakosságról. Ha az ezzel kapcsolatos módosításainkat elfogadta volna a kormánytöbbség, mi is támogattuk volna a törvényt” – mondta Dorosz.