Még keresik a felelősöket
A vizsgálatot azt követően rendelte el a médiaszolgáltatási alap, hogy az Index – olvasói információ alapján – feltárta az újabb hamisítási ügyet: azt, hogy Lomnici Zoltán arcát kitakarták a Híradóban (elsőként a Daniel Cohn-Bendit európai parlamenti képviselő magyarországi látogatásáról készült anyagot hamisította meg Papp Dániel, aki jelenleg a hírháttérműsorok főszerkesztője). Lomnici az EmberiMéltóság Tanácsa elnökeként Tőkés Lászlóval közösen tartott sajtótájékoztatót a Szlovákiában állampolgárságuktól megfosztott magyarokról. Az erről szóló tudósítás részeként készítettek interjút Tőkéssel, és a mögötte álló Lomnicit kiretusálták a képanyagról.
Szabó László, a közmédiumok tulajdonosi alapjának szóvivője közölte, hogy a vizsgálati jegyzőkönyv és a javaslat alapján Böröcz István vezérigazgató dönt a következményekről csütörtökön. Szabó arról is beszélt, hogymegkövetik Lomnici Zoltánt. „Olyan szakmai hiba történt, amelyre nincs magyarázat” – mondta, hozzátéve, a felelősök a megfelelő munkajogi következményekkel kell hogy szembesüljenek. „Olyan utasítás, hogy ki kell takarni Lomnici Zoltánt, nem született, és nem születhetett” – állította Szabó, szerinte „félreértések sorozata vezetett a hibához”.
Egyelőre nem tudni pontosan, vajon ki és mit „érthetett félre” a köztévénél. Az Atv.hu értesülése szerint „a Duna TV napi szerkesztője érthetett félre végzetesen egy központi instrukciót. Ez úgy szólt, hogy az anyagban csak Tőkés László református püspök és Boldoghy Olivér – az állampolgársági ügy egyik sértettje – szerepeljen. A szerkesztő ezt állítólag úgy értelmezte, hogy senki más nem is látszódhat a felvételen, ezért a vágó kitakarta a háttérben feltűnő Lomnicit.” Lomnici Zoltán viszont azt állította, egy-másfél éve kezdte érzékelni, hogy a köztévé nem tudósít a megjelenéseiről. A félreértésverziót gyengíti az is, hogy az Index szerint a tudósítást készítő MTI Hírcentrum munkatársai megkérték Lomnici Zoltánt, hogy álljon félre, amikor Tőkés Lászlóval interjúznak, „ám Tőkés, mintha tudta volna, hogy mire megy ki a játék, direkt felszólította Lomnicit, hogy szó sem lehet róla, maradjon csak ott, és beszélgessen”.
Az úgynevezett „blörözéshez”, a kép egy részének elhomályosításához több ember kell, azt nem maga a vágó, hanem egy másik technikai munkatárs végzi, de ő sem magától, hanem szerkesztői utasításra. Ezt az eljárást többnyire személyiségi jogi okokból használják, például, ha az érintett nem járult hozzá képmásának közléséhez; szolgálatban lévő rendvédelmisek vagy megalázó, kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek bemutatásánál is jellemzően kitakarják az arcokat.
A retusálási ügy szakmai, politikai berkekben is kiverte a biztosítékot: az MSZP szerint az eset „a legsötétebb pártállami időket idézi”, demokratikus jogállam közszolgálati médiumában ilyen elő nem fordulhat. A párt felszólítja Szalai Annamáriát, a médiahatóság elnökét, hogy haladéktalanul vizsgálja ki az ügyet. Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője pedig a Twitter közösségi hálózaton közzétett üzenetében azt helyezte kilátásba, hogy ha a történet igaz, és a vágóval és a napi felelős szerkesztővel együtt nem rúgják ki 12–24 órán belül „az MTVA nevű akármiből ezt az MTI Hírcentrum egyik munkatársát, akkor szombaton színes krétával ugróiskolát rajzolok az MTI főbejárata elé az aszfaltra!”.
Jogsértőnek, és abszurdnak nevezte a történteket lapunknak Majtényi László jogász, az ORTT (a médiahatóság jogelődje) korábbi elnöke. Szerinte Lomnici kiretusálása médiajogi szankciót érdemel a hatályos médiatörvény alapján is, de szerinte nem is ez a lényeg, hanem a történet hihetetlensége. „Nincs az a humorista, aki ilyet egyszerűen kiötlött volna. Ez egy kiváló példa arra, hogy a valóság felülmúlja a képzeletet.”Hasonló esettel ORTT elnökként nemhogy nem találkozott, de ez korábban teljesen elképzelhetetlen volt.
A Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezete jelezte, hogy a médiahatósághoz fordul. Az érdekképviselet szégyenletesnek, döbbenetesnek és felháborítónak tartja, hogy a közszolgálati hírműsort előállító MTVA és a köztelevíziók ismételten manipulálási botrányba keveredtek. Nagy Navarró Balázs, a szakszervezet alelnöke szerdai sajtótájékoztatóján közölte, el sem merik hinni, hogy 2011-ben egy EU-tagállamban, egy közszolgálati hírterületi vezető az egykori kommunista diktatúrákhoz hasonlóan eldönthesse, hogy egy forgatott eseményről készült tudósításban ki kerüljön nem szakmai alapon egy hírműsorba. A szakszervezet tudomása szerint a hírterületen dolgozók naponta tudnának beszámolni arról, hogy készülnek a „megrendelt” anyagok.
Megkerestük a médiahatóságot is, hogy kaptak-e bejelentést, illetve indítanak-e hivatalból vizsgálatot. Hivatalos bejelentést még nem kaptak, mondták, a jogszabályok szerint hivatalból pedig nem indíthatnak eljárást. A botrány az internetes közösségekben is visszhangot váltott ki: egyre szaporodnak a retusált fotók, az egyiken magát Tőkés Lászlót is kiretusálták, a másikon a Szomszédok Etusát varázsolták Lomnici helyére, a Hírcsárda pedig a lomnici hegycsúcsot tette Tőkés mögé háttérnek, mondván, félreértés az egész.