Gaskó pénzt kapott, lefújt akció
A hetek óta szervezett akciósorozatot azonban elmarad. Gaskó István elnök tegnap kijelentette: „Olyan előrehaladott állapotba kerültek a kormánnyal a munka törvénykönyvéről folytatott tárgyalások, hogy jó szándékuk jeleként felfüggesztik a figyelemfelkeltő akciót.” Szerinte a kollektív jogokról és a szakszervezeti jogokról dűlőre jutottak, s bár a háromoldalú párbeszéd kérdésében még nincs egyezség, és a kedvezményes nyugdíjakkal kapcsolatos követeléseket sem teljesítették, már igen közel a megállapodás.
Más szakszervezeteknél viszont úgy vélik, Gaskóék döntésében inkább az játszhatott közre, hogy a vasutasok kapnak ötmilliárd forintot a MÁV Cargo privatizációjából befolyt bevételből. Erről Orbán Viktor kormányfő és Gaskó, aki a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnöke is, szerdán írt alá nyilatkozatot. A kormány tárgyalódelegációját Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter vezeti majd.
Egyébként információnk szerint kedden három szakszervezeti konföderáció – a Liga mellett a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, valamint a Munkástanácsok – és két munkaadói szervezet képviselői, valamint a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár tett még egy utolsó kísérletet arra, hogy a munka törvénykönyvének vitatott pontjairól konszenzusra jussanak. Elsősorban a kollektív munkavállalói jogok biztosításának kérdése volt terítéken, és úgy tudjuk, a szakszervezetek helyzetét illetően valóban közeledtek az álláspontok.
Nagy áttörésre persze nem lehet számítani, a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezménye például nemigen nő, így a kvázi főállású érdek-képviseleti vezetők mehetnek vissza dolgozni. Valószínű azonban, hogy a tervezetben szereplőnél több tisztségviselő élvezhet majd fokozottmunkajogi védelmet, és várhatóan amunkáltatónak továbbra is kötelező lesz beszednie a szakszervezeti tagdíjat.
A megállapodás részleteiről egyelőre senki sem akart nyilatkozni,mert meg kívánják várni, hogy kormányzati szinten szülessék meg a döntés. Valószínűleg Orbán Viktor jóváhagyására várnak. Ha ő is bólint, kapcsolódó módosító indítványt terjesztenek be a munka törvénykönyvéhez, amelynek részletes vitája egyébként be is fejeződött.
A korkedvezményes és korengedményes nyugdíjakról a parlament már döntött, így ezen a területen aligha visszakozik a kormány, és a hagyományos háromoldalú érdekegyeztetés rendszerének visszaállítása sincs napirenden. Emiatt nem egy szakszervezeti vezető meglehetősen fanyalogva fogadta a várható megállapodás hírét, s van, aki egyenesen úgy látja: kiárusítják a szakszervezeteket.
Mégsem marad demonstráció nélkül a hét végén Budapest. Szombaton „Mentsük meg a közszolgáltatásokat!” mottóval az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalát alkotó szakszervezetek, tehát az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Liga, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, valamint a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma várja a budapesti Széchenyi térre mindazokat, akik a közszolgálatot hátrányosan érintő kormányzati lépések miatt akarnak tiltakozni. E szférában évek óta nincs béremelés, így a reál jövedelmek folyamatosan csökkennek, ráadásul a jövő évi költségvetés az érdekképviseletek szerint nem ad megnyugtató választ arra, hogy miként finanszírozzák majd a nagy ellátó rendszereket.
Ugyancsak szombat délutánra szervez tüntetést a Képviselői Irodaházhoz az Egymillióan a Demokrá ciáért csoport. A „Matekból egyes” elnevezéssel meghirdetett demonstráción a kormány politikája ellen kívánnak tiltakozni, s a decemberi hét pontban egyebek között a gazdasági miniszter menesztését, válságtanács felállítását, több sarkalatos törvény tervezetének visszavonását követelik majd.