Áfa plusz tíz százalék lesz az eva
Erről Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője és Rogán Antal (képünkön), az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke nyújt be módosító indítványt az adótörvények hétfői zárószavazása előtt.
Ha ezzel valóban véget ér az adónem körüli ámokfutás, és a parlament megszavazza a javaslatot, akkor jövőre még biztosan lesz eva, s az érintettek őrült számolgatásba kezdhetnek, hogy vajon megéri marad niuk, vagy inkább érdemes visszatérniük a normál adózók körébe. A döntést december 20-ig kell meghozni, ami azt is jelenti, hogy a jogszabály kihirdetését követően a vállalkozásoknak még egy hónapjuk sem lesz arra, hogy határozzanak a jövőjükről.
– A kormány visszaszorítja és ellehetetleníti az evát, az adózók közül sokan vissza fognak térni a szürke- és a feketegazdaságba – állítja Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete alelnöke. Hozzátette, az intézkedés egyáltalán nincs összhangban azzal, amit a kormányprogram tartalmaz, mely szerint megtartják és kiterjesztik az átalányadózást. Szerinte azoknak érdemes megtartaniuk az evát, akik legfeljebb 30 százalék körüli költséghányaddal dolgoznak, illetve továbbra is megéri majd evázni az adóoptimalizálóknak. (Egy vállalkozó két céget alapít, az egyikben a költségeket mutatja ki, a másik az első alvállalkozójaként működik, s ez utóbbi fizet evát a bevétel után.)
Zara László, az Adótanácsadók Egyesülete elnöke gyors számítást végzett a kérésünkre. Mint mondta, a kalkuláció egyáltalán nem egyszerű. Egy egyéni vállalkozónak vagy egy bt.-nek foglalkoztatott beltaggal alapból – még akkor is, ha egy fillér bevétele sincs – összesen 688 500 forintot kell befizetnie az államkaszszába különböző járulékok formájában. Ha van 10 millió forint bevétele – aminél nagyon nincs több az evázóknak –, akkor a 37 százalékos evát, az egyszázalékos iparűzési adót és a befizetett járulékokat tekintve a teljes adóterhelés 44,8 százalék. Ugyanez levezetve egy 30 millió forintos bevétellel 39,3 százalék. Az adószakértő kiszámolta azt is, hogy mi az a költséghányad, amelynél még megéri maradni az evakörben. Mint mondta, a tízmilliós vállalkozásnak 30 százalékos összköltségig, a 30 milliósnak pedig 28 százalékig nem érdemes váltania.
Akinek azonban ennél több kiadása jön össze, annakmár egyértelműen megéri visszatérni a normál adózók körébe. Magyarul, minél több, a tevékenységéhez kapcsolódó, elszámolható költsége van a vállalkozásnak, annál inkább érdemes visszalépnie és a hagyományos adózást választania, ahol a költségekkel csökkenthető az árbevétel, így kisebb adóalap után kell közterhet fizetni. Az interneten egyébként bloggerek, szakértők teszik közzé a számításaikat, sőt evakalkulátor is indult. Van, aki szerint csak 17 százalékos költséghányadig érdemes evázni, van, aki elmegy 31 százalékig is. Nyilván ez függ a bevételektől is.
Zara László szerint egyébként a kormány evapolitikája elhibázott, nem ellehetetleníteni kellene az adónemet, hanem megszüntetni az áfa levonhatóságát, és egy alacsonyabb adókulcsot kellene megállapítani, mondjuk, 10 millió forintig 10 százalékot. Ez azt jelentené, hogy az evás alanyi adómentes lenne, nem adna áfás számlát, így a tőle szolgáltatást megrendelő másik cég nem tudna áfát visszaigényelni a költségvetésből.
Időt nyertek
Az eva kulcsának 30-ról 37 százalékra emelése azt jelenti, hogy ugyan 7 százalékkal nő az eva, de az e körben érintett vállalkozások adószintje több mint 23 százalékkal emelkedik – mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Hozzátette: ez sokaknak fájó, szinte elviselhetetlenül nagy emelkedés. Azt azonban örömmel fogadta, hogy jövőre megmarad az adónem, mert így lesz idő a későbbi megszüntetésére felkészülni. Az időnyerés lehetőséget adhat arra, hogy a szakmai szervezetek, a munkaadók képviselői, az adótanácsadók leüljenek, és egyeztessenek az eva 2013-as kivezetésének rendjéről, az adónem pótlásáról egy olyan módszerrel, hogy az érintett, ma csaknem százezer, kizárólag hazai mikro- és kisvállalkozó a jövőben is egyszerű adminisztrációval adózhasson, és az új, ma még nem ismert átalány típusú rendszer jól illeszkedjék a normatív adórendszer követelményeihez. (MTI)