„Tolmácsolja üzenetünket: nincs tovább!”
A hozzászólók sorban mutattak rá olyan feszültségekre és számítási trükkökre, amelyekből kitűnik: 2012-ben kritikus helyzetbe kerül a gyógyító ipar.
Bár a rendezvény előzetesen az egészségügy államosításának részleteit ígérte, erről túl sok konkrétum nem hangzott el. Viszont kiderült, hogy a meglévő 120-150 kórházból optimálisan 100 maradhat fenn, a többi „funkciót fog váltani”. Szócska expozéja után több konkrét kérdést is kapott, amelyekre láthatóan nem készült, így a válasszal is adós maradt. Míg az államtitkár szerint a népegészségügyi termékadó jövőre remélt 15 milliárdos bevétele és az új baleseti adó 30 milliárdja egyértelmű többletként kerül az egészségbiztosító 2012-es költségvetésébe, a később fölszólaló Banai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős államtitkára másként tudta ugyanezt. Kiderült, hogy amit az adóhivatal beszed az édesség- és rágcsagyártóktól, annyival kisebb összeget ad át az állam az egészségbiztosítónak a gyerekek és a nyugdíjasok ellátására. A költségvetésért felelős helyettes államtitkár nem titkolta, az egészségügy jelenlegi struktúrájába nem tesznek pénzt. Amikor pedig Banai Péter a gyógyszerkassza 83 milliárdos csökkentéséről beszélt, a hallgatóság fölszisszent. Székely Tamás volt szocialista egészségügyi miniszter nem értette, ha az E-Alap költségvetésében 40 milliárd forinttal kevesebb lesz jövőre,mint az idén volt,miből fogják az ígért bérpótlék emelést teljesíteni.
A hallgatóság nem kímélte Szócska Miklóst. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az államtitkárság egyszerűen nem alkalmas arra, hogy a kormányzatban az ágazat érdekeit hatékonyan képviselje. Lotz Károly, a józsefvárosi orvosi kamara elnöke szerint kár Szócska Miklósnak a kormányzati egészségpolitika bírálóit azzal támadnia, hogy be akarják dönteni az egészségügyet meg hogy kamikaze akció a rezidensek aláírásgyűjtése. Felnőtt egy generáció, melynek tagjai nem hajlandók utcaseprői bérért orvosi munkát végezni. Ismételten arra kérte az államtitkárt, tolmácsolja üzenetüket a kormányfőnek, hogy nincs tovább. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke úgy fogalmazott: tudomása szerint jóval kevesebb orvos gyakornok jutott ösztöndíjhoz, mint amit az államtitkárság a kommunikációjában jelzett. Szócska Miklós későbbre ígérte a számok pontosítását.
Szócska arra sem tudott válaszolni, hogy mikor egyenlíti ki az állam a kórházak adósságát. Tóth Zoltán, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára megajánlotta, hogy ők megelégszenek a tőketartozás 90 százalékával, a kamatokat elengedik, illetve a szakdolgozók javadalmazására ajánlják. De a pénzükre mielőbb szükségük van, mert az intézmények átlagosan 9 hónapja várnak a számlák kiegyenlítésére. A cégek már nem bírják tovább finanszírozni azokat a raktárakat, ahonnan a műtétekhez szükséges anyagokat, eszközöket biztosítják. Szócska Miklós szerint az egészségügy átszervezése „nem egyéjszakás feladat” az eszközforgalmazóktól még néhány hónap kitartást kért. Megint hozzátette: érti a problémát.