Baka túl sokszor szegült szembe...
A sajtótájékoztatón rajta kívül részt vevő Navracsics Tibor igazságügyi miniszternek, miniszterelnök-helyettesnek és Lázár János Fidesz-frakcióvezetőnek sem volt tudomása ilyen elképzelésről. Áder János azzal semmisítette meg a „találgatásokat”, hogy a vonatkozó törvényjavaslat szerint a köztársasági elnöknek decemberben kell megneveznie a jelöltet az OBH élére, mégpedig a bírói karból, s jómaga ennek a kritériumnak nem felel meg mint fideszes EP-képviselő. „Módosító indítványokat szoktunk benyújtani” – tréfálkozott Lázár János.
Lapunk kormányzati forrásokból korábban úgy értesült, hogy Handó Tünde, a Fővárosi Munkaügyi Bíróság elnöke lehet esélyes az OBH élére. (Vannak fideszes képviselők, akik azért tartanák aggályosnak a kinevezését, mert Handó Tünde Szájer József fideszes EP-képviselő felesége.)
Kétséges, hogy Baka András marad-e januártól a Legfelsőbb Bíróság helyett megalakuló Kúria elnöke. Lázár János munkatársunk kérdésére annyit mondott: „A köztársasági elnök úr tesz jelölést.” Fideszesek szerint „sok volt a szembeszegülés a részéről”. A büntetőeljárási törvény egyik paszszusa miatt az Alkotmánybírósághoz fordult, most pedig a T. Házban ma kezdődő, az igazságszolgáltatási reformot célzó törvények vitájára Baka András olyan észrevételekkel készül – az OIT hivatalához eddig érkezett, „bírótársai és vezetőtársai véleményét is tükröző” kifogások alapján –, amelyek határozottan bírálják az Áder János és Navracsics Tibor nevével fémjelzett tervezetet. Így az Orbán-kabinet által jövőre megszüntetésre ítélt OIT helyébe kerülő Országos Bírói Hivatal elnökének túlzott, míg a Legfelső Bíróság utódaként létrejövő Kúria vezetésének lényegében marginális jogköreit.
Kérdésünkre Áder János – szintén a bírói szakmai szervezetek véleményére is hivatkozva – visszautasította Baka Andrásnak azt a Hír TV-ben is megfogalmazott állítását, hogy az OBH leendő elnöke a jogosítvá nyait illetően olyan lesz, mint a szocia lista rendszerben volt a nagy hatalmú főbíró. Az EP-képviselő magyarázata szerint eddig a Legfelsőbb Bíróság elnöke egyúttal az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke is volt, „ezért is furcsállja Baka András kritikáját”.
Áder János változásokat szorgalmaz az igazságszolgáltatás terén: a nagy ügyhátralékkal küzdő Budapest és Pest megye problémáját orvosolná egy új kerületi bíróság létrehozásával. Ez a Pesti Központi Kerületi Bíróságot tehermentesítené, és a X., a XIV., a XVI. és a XII. kerületet érintené. A kormány támogatja a Pest Megyei Bíróság épületének a felújítását, illetve új épületbe költöztetését. Ezenkívül 200 fővel nő a bírósági ügyintézők és 180 fővel a bírósági titkárok száma, de a mozgó bírói státusz pótlékához szükséges forrást is megteremtik, és 20 új ügyészi státuszt létesítenek. Az úgynevezett címpótlék adományozása révén a hosszú ideig helyi bíróságokon dolgozó bírák jövedelme is emelkedhet. A jövőben a bírák a 13. havi juttatást nem egy összegben kapnák meg, hanem 2012 januárjától 12 hónapra lebontva, azaz a 13. havi juttatás teljes összege beépülne az alapbérbe. Tervezik az ügyészek bérfelzárkóztatását is, mégpedig úgy, hogy a javadalmazásuk az azonos szinten dolgozó, azonos szolgálati idővel rendelkező bírák fizetésének feleljen meg.
Ma a bíróságok és ügyészségek függetlensége alapvető érték és érdek –hangoztatta Navracsics Tibor, hozzátéve, hogy az ezt célzó törvényjavaslatok parlamenti tárgyalásakor nyilván lesznek „sanda politikai gyanúsítgatások”, de ezen intézmények függetlenségét nem fenyegeti veszély a politika részéről.
Az MSZP szerint alkotmányos alapelvek sérülhetnek a kormány igazságügyi reformtervezetének megvalósításával. Ipkovich György úgy véli, a bírói szervezet átalakítása a bírói önkormányzatiság felszámolását hozhatja. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács megszüntetése és az OBH felállítása lehetőséget ad a bíróságok munkájának befolyásolására. Minden döntési jogosultságot az OBH elnöke kap, az Országos Bírói Tanács pedig súlytalan szervezet lesz, kizárólag véleményező szerephez jut – mondta a szocialista politikus, aki szerint az ügyészség átalakításának következtében „a politika rátelepszik a szervezetre, amely bizonyos helyzetekben önálló életre kelhet”.