A rendőrség „tanul” nyomozni
Az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) folyamatosan frissülő nyilvántartásában az uzsorát a korábbinál szigorúbban büntető új Btk. szeptember 14-i hatálybalépésétől október 20-ig tartó időszakban 173 gyanúsított ellen indult, illetve volt már folyamatban nyomozás ilyen bűncselekmények miatt. A 173 uzsorás közül 82 előzetesben várja a nyomozás befejezését. Vádemelésig azonban eddig mindössze egy nyomozás jutott el.
A rendőrségtől kapott tájékoztatás szerint a folyamatban lévő eljárásoknak országosan 687 sértettje van, akiktől pár tízezer forintos kölcsön után a tettesek 50-100 százalékos kamattal, valamint sajátos képlet alapján számolt kamatos kamattal növelten százezreket, olykor millió feletti összeget követeltek vissza. Csak két megyében nem találkozott még a rendőrség az uzsorajelenséggel: Vasban és Veszprémben. Budapest sem kivétel, a fővárosban három uzsorás ellen indult eljárás, hét károsultról tudnak a nyomozók. A legtöbb nyomozást (közel félszázat) Borsodban rendelték el, ahol már több mint 70 uzsorást fogtak el. A számok azonban naponta változnak.
Amióta a miniszterelnök nyilvánosan hadat üzent az uzsorásoknak, és az ORFK tapasztalt nyomozókból létrehozott egy jobbára elemző-tanácsadó testületként működő központi nyomozócsoportot, a rendőrség naponta számol be mások szorult anyagi helyzetét a végtelenségig kihasználó emberek (uzsorások) elfogásáról, akiknek, ritka kivételtől eltekintve, rendszerint több adósuk van. Az egyik csúcstartó Cz. Gábor Baranyában, aki olyan nagyszámú ügyfélkört alakított ki, hogy csak az otthoni asztali számítógépe segítségével tudta nyomon követni, kinél mikor kell jelentkeznie az aktuális törlesztésért. Cz. 58 adósról vallott, nem zárható ki azonban, hogy ennél több nehéz helyzetben lévő embernek adott kölcsönt uzsorára Mohácson és környékén.
Pedig az új büntető jogszabályok értelmében már egyetlen uzsorakölcsön esetén is ötéves szabadságvesztéssel sújtható az elkövető. Úgy tűnik azonban, hogy a törvény szigorításának híre még nem jutott el az uzsorásokig, vagy egyszerűen ők abból indulnak ki, hogy ahol nincs munkalehetőség, ott uzsorásra mindig szükség lesz. Márpedig azt a rendőrség illetékesei sem vitatják, hogy ha elfognak egy uzsorást, rokonai, ismerősei vagy azoknak az ismerősei azonnal átveszik az ügyfeleit, és folytatódik minden ott, ahol a rendőrség fellépésekor abbamaradt.
A statisztikákból egyértel műen kiderült, a politikai nyomás és az élénk sajtóérdeklődés jót tett a rendőrségnek, a jelek szerint „megtanultak uzsorás ügyekben nyomozni”, bár lehet, hogy másról is szó van. Arról, hogy a régebben elfektetett ügyeket ma már nem merik elfektetni.
Egy belső vizsgálat szerint korábban számos ügyben „az sem tűnt fel” a nyomozóknak, hogy közel egy időben uzsora miatt tett feljelentésekben ugyanazok a nevek szerepelnek a kölcsönadók vagy éppen a behajtók között, ma már láthatóan „komolyan vesznek” minden bejelentést.