2012 fehér foltjai
A Népszabadságot kormányzati körök úgy tájékoztatták: Naszvadi György, a nemzetgazdasági tárca költségvetésért felelős államtitkára erről már konzultált Orbán Viktor miniszterelnökkel nemrégiben.
A megbeszélésre azért is volt szükség, mert fideszes politikusok elmondása szerint egyelőre nyitott, hogy az önkormányzatok 2012 szeptemberével vagy csak azt azt követő év során válnak meg oktatási intézményeik fenntartásától. És noha Hoffmann Rózsa KDNP-s oktatási államtitkár szerdán munkatársunk kérdésére határozottan közölte, hogy 2012 januárjától a megyei közgyűlések által fenntartott, jövő év szeptemberétől pedig az önkormányzati iskolák is generálisan állami fenntartásúak lesznek, az egyik meghatározó fideszes vezető elárulta: a Fidesz–KDNP-frakciószövetség zárt ülésén Révész Máriusz erre vonatkozó kérdésére Orbán Viktor azt mondta: „erről még nincs végleges döntés”. (Arról rendelkezik a 2012-es büdzséjavaslat, hogy a megyei oktatási intézményeket, szám szerint 211-et jövő januártól átveszi az állam.)
Kormánypárti gazdaságpolitikusok munkatársunk fi gyelmét arra hívták fel, hogy a Matolcsy-tárca által készített 2012-es költségvetési javaslat nem biztosít az iskolák átvételére forrást, azaz az oktatási intézmények államosítása nem szerepel a jövő évi büdzsében. Ráadásul a Tállai András államtitkár, illetve a Belügyminisztérium által fémjelzett és már elkészített, az önkormányzati rendszer átalakítását célzó tervezet sem beszél a települési önkormányzatok intézményfenntartásáról az oktatást illetően. „Ez fehér folt egyelőre. Erről a fi deszes polgármesterek sem tudnak” – mondták lapunknak. Ez a bizonytalanság viszont megnehezíti a polgármesterek dolgát, hiszen így nehezen tudnak tervezni a jövő évre. (Más kérdés, hogy a települési önkormányzatok az iskolák államosításával szinte szinkronban azonnal vissza is szerződhetik az oktatási intézményeket, ha képesek a fenntartásra.) Államosítás esetén ugyanis az önkormányzatok az oktatási normatívaforrásokat elveszítenék. Másrészt hallani lehetett olyan híreket, miszerint az államosítás azzal járna, hogy a központi büdzsé „ellentételezésként” elvonná az önkormányzatoktól a gépjárműadó, illetve az iparűzési adó egy részét, valamint a személyi jövedelemadó helyhatóságoknál maradt részét is. Erre viszont Lázár János Fidesz-frakcióvezető, valamint Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának az elnöke is azt mondta: azoknak az adóknak, melyeket az önkormányzatok vethetnek ki, a száz százaléka a helyhatóságoknál maradhat.
Kérdés viszont, hogy ha a 2012-es őszi államosítási terv valósul meg, készen állnak-e az oktatási intézmények átvételére és működtetésére a megyei kormányhivatalok. „Ha az lesz a parancs, hogy a járások álljanak fel fél évvel korábban, azaz jövő nyáron, akkor fel fognak állni” –reagált lapunk felvetésére egy magas rangú tisztviselő a Navracsics Tibor által vezetett közigazgatási tárca részéről, hozzátéve: a kormányhivatalok sikeresen működnek, feladatkörük is bővül, és ezt a miniszterelnök is tudja.
Ha viszont ez a feltétel is teljesül, akkor a Matolcsy György által vezetett nemzetgazdasági tárcának „menet közben” kell egy módosító indítvány formájában előterjesztenie a 2012-es büdzséhez az úgynevezett oktatási költségvetést – mondták lapunknak. Olyan „válságos időkben”, amikor az eurózóna pénzügyi-gazdasági stabilitása is bizonytalan. Fideszes források azt valószínűsítik: a Matolcsy-tárca nem feltétlenül szeretne már 2012-ben pluszpénzeket költeni a nagy rendszer-átalakításokra (oktatás, egészségügy, önkormányzatok), és 2013-ban sem a minimálbér alakulásához kötnék például a pedagógus-életpályamodell finanszírozását.