Patrióta köztársaságiak
Azt, hogy nagyon nem tetszik a rendszer az „egymillásoknak”, eddig is tudtuk, de tavasszal, amikor több tízezren vonultak utcára felhívásukra a sajtószabadságért, sokan még a jó időnek tudták be amagas létszámot.Most a rossz idő ellenére sikerült megismételni az akkori produkciót: az Egymillióan a sajtószabadságért civil mozgalom által Nem tetszik a rendszer! címmel meghirdetett tüntetésre is legalább annyian, ha nem többen mentek el,mint amárcius 15-ire. Ugyanott, az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a Szabad sajtó útján tartották a demonstrációt (a tömeg az Astoriáig ért), és ezúttal is civil szervezetek sora csatlakozott hozzájuk, köztük a Negyedik köztársaság – 4K!, a Város mindenkié, a Magyar Szolidaritás Mozgalom, a Társaság a Szabadságjogokért.
A házigazdák Csákányi Eszter és Kulka János színészek voltak. Ahogy utóbbi fogalmazott, nem tetszik neki az úthengerrel épített, arroganciára épülő rendszer, de az sem, hogy a kultúra szó hallatán a fideszesek a revolverükhöz kapnak. Csákányinak meg egyebek között a demokratikus intézményrendszer szisztematikus lebontása, a hajléktalanok kriminalizálása, a politika pártpolitikává redukálása nem tetszik, meg az sem, hogy szakemberek helyett politikusoknak hízelgő dilettánsok döntenek sorsunkról.
Nem tetszik nekik a hivatalos ellenzék sem, de a szónoklatok alapján a gyülekezetnek az egész politikai elitből is elege van, úgy, ahogy van. Kulka az Orbán-rendszert egy kertész felfogadásához hasonlította, aki eladja a virágokat és lebetonozza a kertet, majd „a saját kapámmal kerget ki a kertemből”. A felszólalók közül Juhász Péter, a Milla egyik szóvivője ötvenhathoz hasonlította a tüntetést, amenyiben ma is az a cél, hogy hallassuk hangunkat a demokráciáért, s hogy egyre hangosabban tegyük azt. Istvánffy András, a 4K! vezetője 1956-ra utalva azt mondta, patriótának lenni annyit jelent, mint köztársaságinak lenni; Orbán szerinte elárulta ötvenhatot – nem hisz a köztársaságban, megfoszt a jogbiztonságtól, lebontja a jogállamot, „önkényuralkodik”. Istvánffy a jelenleg szerintük hiányzó ellenzéki erők megszervezésére, összefogására és „a negyedik köztársaság megteremtésé re” szólított fel (noha a 4K! az Orbán-rendszer előtt alakult). Hasonló célokat fogalmazott meg a Milla is: „nem számíthatunk a politikai elitünkre, ezért megteremtjük az újat” – így Juhász Péter.
A felszabadult hangulatú, ám a nemtetszikezésen kívül heves orbántakarodjozással is megspékelt tüntetés után a millások és a társult szervezetek további akciókkal próbálják fenntartani a változáspárti hangulatot, egyfelől saját nyilvánosság megteremtésébe, civil média kiépítésébe kezdtek (a tüntetésen ennek jegyében „újságíró-igazolványokat” osztogattak, mondván, a média agyonhallgatja őket...), illetve bejelentették, hogy – mivel az sem tetszik nekik, hogy az államfőről a helyesírás jusson mindenki eszébe – kampányt indítanak egy alternatív köztársasági elnök megválasztására. A közösségi kampány március 15-én zárul –várhatóan egy újabb, nagyobb szabású megmozdulással, Magyarország alternatív államfőjének jelképes beiktatásával.