Már csak egyet kell aludni...
A találkozót az utóbbiak kezdeményezték, mivel a DKP prominensei rendre arról nyilatkoztak a médiában, hogy a szakítás jószerével eldőlt, a frakcióhoz szükséges létszámuk is megvan.
Gyurcsány a tanácskozást követően – egy „Váltópárt 2014” feliratú pulpitus mögött – hozzátette, hogy az alternatívák világosak: „közös döntéssel új politikai platformot létrehozva mindenki beáll a sorba, vagy szétválunk”. A volt kormányfő szerint nagyobb esélye ez utóbbinak van. „A részletvitákon túl a lényegben nincs különbség közöttünk: ez Orbán rendszerének megítélése és az, hogy mi a dolgunk a megbuktatásában. Ha ebben együtt kell működni, nem szabad rombolni az együttműködés alapjait”
– fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a szakításról még nincs döntés, mert a DKP-n belül sem zárultak le a konzultációk. Gyurcsány elmondta, hogy a platform elnöksége inkább szétváláspárti, az országos tanács többsége viszont „még” nem. Utóbbi még csütörtök este, az elnökség pedig ma tanácskozik az ügyben. „Így vagy úgy, de szombatig még várniuk kell a döntésre. Csak néhányat kell még aludni” – fogalmazott, ami immár bizonyosan azt jelenti, hogy a DKP első éves születésnapján, a Fáy utcai sportcsarnokba meghirdetett szombati platformgyűlésen be fogják jelenteni a szétválást. Ezt az is alátámasztja, hogy Varju László DKP-igazgató fényképével hivatalos plakátot is feltettek a legismertebb közösségi oldalra, rajta a felirattal: „Egy történelmi nap”.
Gyurcsány a tájékoztatón világossá tette: különválás esetén megvan a saját frakció alakításához szükséges tíz képviselőjük. Gyurcsány, Molnár Csaba, Vitányi Iván, Vadai Ágnes, Ficsor Ádám, Varju László, Baracskai József, Szűcs Erika és Kolber István, valamint a korábban haladékot kérő Oláh Lajos.
Arról Gyurcsány nem nyilatkozott, hogy milyen pártot építenének, és saját jelölteket állítanak-e majd a választáson, mondván, erről még nincs döntés. Mindenesetre érdekes, hogy amikor a sajtó hírt adott a Demokrata Párt bejegyzéséről, a felháborodás miatt tartott frakcióülésen, ahol élesen bírálták Gyurcsányt, minden képviselő, így ő is megszavazta, nem kíván új pártot alapítani ésmás frakcióban politizálni. Igaz, a volt kormányfő legutóbb, a nyilatkozattétel kapcsán is azt mondta: az csak az adott pillanatra érvényes.
Gyurcsány arra sem válaszolt a tájékoztatón, hogy a belső tanácskozásokon a szakadás vagy a maradás mellett érvel-e a DKP-soknak. Az viszont mindenképpen beszédes, hogy egy másik kérdésre úgy felelt: a válással kapcsolatban az országos tanácsban „még nincs többségünk”. Gyurcsány egyértelművé tette, hogy „egyetlen gombostűt” sem kívánnak elvinni a válás után, és a pártkasszaként is működő Táncsics Alapítvány kuratóriumának éléről ismásnap le fogmondani, mivel „lehetetlen erkölcsi szituációnak” tartaná, ha más párt vezetőjeként maradna a kuratórium élén. Formailag egyébként ezt megtehetné, mert a mandátuma még nem járt le. A Mesterházy–Gyurcsány-találkozó után azMSZP vezetésének egyetlen tagja sem nyilatkozott, inkább bezárkóztak, és rendkívüli elnökségi ülésen vitatták meg a történteket. Azt is két részletben, mert az elnökség tagjai vidéki fórumokon vettek részt, így azok befejezésével ültek össze újra; ennek a tanácskozásnak lapzártánk idején volt vége. Formális megállapodás és döntés viszont bizonyosan nem születhet, amíg a DKP részéről hivatalosan is el nem hangzik a végső szó. Mesterházy Attila az elnökségi ülés első felvonása után azt nyilatkozta: ha megszületik Gyurcsányék döntése, azt azMSZP elnöksége tudomásul fogja venni.