Diákok ezrei dideregtek
Három hét telt el azóta. Az elnöknek nem sikerült betartania ígéretét, ugyanis a fűtési szezon kezdetére a megye 34 iskolája közül 18-ban nem indíthatták be a kazánokat, mert tartozás miatt kikapcsolta a gázt a szolgáltató. Diákok ezrei fagyoskodtak tanulás közben, vagy inkább helyette.
Az elmúlt napokban három intézményben tanítási szünetet rendeltek el, a legtöbb iskolában azonban megtartották az órákat. Igaz, rövidített órák voltak, a diákok gyakran tornáztak, meleg teát is kaptak. Az érintett intézmények egyike a szigetszentmiklósi Csonka János Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola, ahol majd félezer diák tanult még csütörtökön is hideg termekben, tanműhelyekben. Ottjártunkkor az intézmény igazgatója, Czapek Tamásné épp az udvaron „melegedett”: bent délre is csak tizennégy fokra emelkedett a hőmérséklet. A diákok és a tanárok vastag pulóverben, nagykabátban, kesztyűben ültek a rövidített órákon. Emellett azzal próbáltak könnyíteni a diákok, tanárok helyzetén, hogy azokba a termekbe irányították az osztályokat, ahová épp besütött a nap.
A történtek sokaknál „kiverték a biztosítékot”: a diákok szüleinek többsége felháborodottan reklamált, volt, aki tüntetést is kilátásba helyezett. S persze az ellenzéki pártok sem maradtak szótlanok. A Jobbik „kemény válaszlépéseket” ígért, az MSZP pedig egy szerda esti fővárosi demonstrációján adott hangot felháborodásának. Tóbiás József, a párt Pest megyei elnöke arról beszélt: az a mai magyar valóság, hogy fűtetlen iskolában kell tanulniuk a gyerekeknek. A politikusnál is határozottabban fogalmaztak az érintett diákok szülei. Egyikük azt mondta: „Elképesztő, hogy még azzal a nem túlságosan bonyolult feladattal sem képes megbirkózni a megye és a kormány, hogy befűtsön az iskolákban.”
Másként vélekednek a Pest Megyei Önkormányzatnál. Bár Szűcs Lajos elnök nem kívánt nyilatkozni, a közgyűlés szóvivője, Ambrus András megindokolta, „miért nem tehetnek” a kialakult helyzetről. „Az alulfinanszírozottság miatt a megye tizenhatmilliárdos adósságot halmozott fel, s az év elején már 100 millió forinttal tartoztak az iskolák többségében gázt biztosító Tigáz Zrt.-nek. Az adósság rendezéséről a nyáron megállapodtak, 50 milliót ki is fizetett a megye, a fennmaradó részt pedig törleszteni kellett volna. Csakhogy már az első részletre sem futotta, így azóta megint 100 millióra duzzadt az adósság. Emiatt egyre több iskolában zárta el a gázcsapot a szolgáltató.” Ambrus András szerint már korábban jelezték a Tigáznak: a helyzetet rendezheti, hogy az állam átvállalja majd a megyék adósságát, így a cégnek nem kell attól tartania, hogy kifizetetlenek maradnak a számlák. Erre hivatkozva kérték is a céget, hogy nyissa meg újra a gázcsapokat. A szóvivő szerint erre ígéretet tett a társaság, ám amikor eljuttatták a cégnek a kormányfő és a megyék október elején született megállapodását, a Tigáz további garanciákat kért. Különös, hogy a kormányfő aláírását nem tartotta megfelelő biztosítéknak a cég – jegyezte meg Ambrus András.
A szóvivő kérdésünkre elmondta: mindezek után a megye azonnal, már október elején jelezte a kormánynak, hogy ha nem kap segítséget, fűtés nélkül maradnak az iskolák.
Száraz Gábor, a Tigáz Zrt. szóvivője nem pontosan így emlékszik az elmúlt hónapokban történtekre. Mint mondta, éppen azért a tavasszal és a nyáron kezdték el szüneteltetni a gázszolgáltatást az érintett iskolákban, hogy ne okozzanak fennakadást a tanításban, s még az őszi fűtési szezon előtt megállapodhassanak. Lehetőséget adtak arra, hogy a megye szabja meg a feltételeket, mikor mekkora összegekben kívánja törleszteni adósságát, ám az erről szóló megállapodást is felrúgta az önkormányzat. Ezek után – folytatta a szóvivő – október elején tájékoztatást kaptak arról, hogy a megye megállapodott a magyar állammal az intézmények adósságainak átvételéről, de egyeztetésre nem került sor – mondta Száraz Gábor.
A tarthatatlan helyzetet végül szerdán elégelte meg a kormány. Pintér Sándor belügyminisztert bízták meg azzal, hogy „oldja meg a Pest megyei fűtetlen iskolák ügyét.” Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtökön már azt jelentette be: megegyeztek a Tigázzal, a kormány garanciát vállalt arra, hogy fizeti a számlákat, s a tartozás kiegyenlítéséről tárgyalásokat kezd az önkormányzat a gázszolgáltatóval.
A Tigáz csütörtökön elkezdte viszszakapcsolni a gázt, várhatóan már pénteken melegek lesznek a radiátorok. Szerettük volna Szijjártó Pétertől megtudni: miért csak csütörtökön ültek tárgyalóasztalhoz a szolgáltatóval, amikor már hetek óta tudható, hogy kikapcsolták a gázt az iskolákban? Írásban feltett kérdésünkre azt a választ kaptuk a kormányfő szóvivőjének munkatársától, hogy Szijjártó Péter az MTI-nek nyilatkozott az ügyben, abban megtalálható minden mondandója. (A mi kérdésünkre azonban abban a nyilatkozatban nem találtunk választ.)