Washingtoni figyelmeztetés Orbán Viktornak
A lap szerint az amerikai külügyminisztérium nyáron hivatalos figyelmeztetést küldött a magyar miniszterelnöknek, ám Orbán azóta nem vette át a dokumentumot. Az amerikai napilap cikke, amely Alekszandr Lukasenko belorusz diktátor rendszeréhez hasonlítja Orbán kormányzását, azt írja: Washington olyannyira elégedetlen volt Orbánnal, hogy amikor Hillary Clinton június 30-án hazánkba látogatott, az amerikai külügyminiszter igyekezett „teljesen világossá tenni” álláspontját és figyelmeztetni a magyar miniszterelnököt, hogy „sehol sem engedhető meg a demokrácia visszaesése”.
„Nem sokkal később azonban a külügyminisztérium arra a következtetésre jutott, hogy Orbán egyszerűen nem értette meg Clinton üzenetét, hogy abba kéne ezt már hagyni, szóval a diplomaták úgy döntöttek, emelik a tétet. Augusztus közepe vagy vége felé ismételten nemtetszésüket fejezték ki, ebben az esetben egy démarche (hivatalos álláspont – lásd keretes írásunk) formájában, amelyet személyesen Orbán kezébe kell adni” – írja Al Kamen, az In The Loop, azaz magyarul Bennfentes című rovat szerzője, szlengszavakkal bőségesen tarkított cikkében. Ezt a dokumentumot a nagykövet azóta sem tudta átadni amagyarminiszterelnöknek.
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője lapunk kérdésére közölte: a Budapesten akkreditált nagykövetek szükség szerint szokták jelezni a miniszterelnöknek konzultációs kéréseiket, az amerikai nagykövet is így tett, őt a jövő héten fogadja is a miniszterelnök.
Az amerikai nagykövetség sajtóattaséja, Bradley A. Hurst lapunk kérdésére megerősítette: a nagykövet jövő héten találkozik Orbánnal, akivel rég megbeszélt találkozójuk van. Hurst elmondta: a budapesti amerikai nagykövetség folyamatosan találkozik a magyar kormány képviselőivel valamennyi szinten, és folytatják a megbeszéléseket azokban a témákban, amelyek Hillary Clinton budapesti látogatásán szóba kerültek.
A cikk egyébként azzal indul, hogy egy 2010 júliusában készült fotón Orbán kezet csókolt az ennek láthatóan örülő nagykövetnek. Ez a kép egy nagyon szívélyes kapcsolatról árulkodik a követség és a miniszterelnök között, ám ez az utóbbi időben kihűlt, „nagyon is”, fogalmaz a szerző.
„Ennek oka lehet Orbán egyre antidemokratikusabb bohóckodása. Csak a szokásos – lecsap a médiára, megnyirbálja az igazságszolgáltatás függetlenségét, megtámadja a kisebbségeket és egypártrendszer felé sodródik. Az is lehet, hogy bosszantó, ahogyan dicséri a kínai befektetéseket és segélyeket, miközben folyamatosan negatív értelemben beszél Nyugat-Európáról, és a Nyugat hanyatlását vetíti előre. Mindezt egy NATO- és EU-tagországból” – írja a szerző. A lap szerint Orbánt az sem zavarja, hogy emberi jogi szervezetek folyamatosan kritizálják kormányzási stílusát, melyet a cikk szerzője úgy ír le, mint „olyasféle Lukasenko-light politika”.
Tehát amikor az amerikai külügyminiszter a Tom Lantos Intézet megnyitójára hazánkba érkezett, figyelmeztette Orbánt, ám ennek nem lett hatása. Az amerikai napilap megjegyzi: Clinton csupán néhány nappal az után járt Magyarországon, hogy Budapestre látogatott Wen Jiabao kínai miniszterelnök, és hogy Orbán „bőkezűen dicsérte a komcsik módszereit”.
Orbán talán azért nem ért rá a nagykövettel találkozni, mert sokat utazgat mostanában – jegyzi meg a cikk. „Múlt héten szaúdi üzletemberekkel beszélgetett, aláírt néhány megállapodást, és dicsérte, ahogy a mindent kontrolláló monarchia vezeti az országot. Ám egy nap, minden manőverezése ellenére, a hivatalos küldönc el fogja kapni Orbánt” –zárul az írás.
Mi a démarche?
Az amerikai kormány kéréseit, álláspontját vagy hivatalos tiltakozását fejezheti ki démarche formájában más kormányok felé. Az utasítást a démarche átadására a washingtoni külügyminisztérium küldi a külképviseleteknek, diplomáciai táviratok formájában – derül ki a minisztérium diplomáciai kézikönyvéből. Ezekben leírják, hogy a közvetítendő hivatalos álláspontnak mi a háttere, célja, mik a mellette szóló érvek, és hogy az üzenet átadásakor milyen pontokat érdemes érinteni. A démarche tehát nem egy kézzel fogható dokumentum, hanem egy üzenet, amelyet a követség belátása és helyi ismeretei szerint ad át. Ennek ellenére gyakran hagynak az üzenet fogadójánál írásos emlékeztetőt, összefoglalót a témáról. A kézikönyvben az is szerepel: a démarche-t a diplomáciai képviseletnek a lehető leghamarabb át kell adnia a címzettjének. (Munkatársunktól)