Röghöz kötött egyetemisták
A vidéki értelmiség bázisát adó kisebb főiskolák és a nagy kutatóegyetemek egyaránt vesztesei lesznek a fűnyíróelvszerű forráskivonásnak –mondta beszédében Török Gergő, az egyetem másodéves bölcsészhallgatója. Mint mondta, komplett szellemi műhelyek tűnhetnek el, mivel bűnbaknak kikiáltott szakok válhatnak fizetőssé. „Kinek van több millió forintja tanulásra?” – tette fel a kérdést.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár válasza – folytatta –, hogy diákhitellel adósodjanak el a nem támogatott képzésre jelentkező hallgatók. Hozzátette, hogy a családalapításukat is nehezítheti majd, ha felveszik a diákhitelt. Szólt a hallgatók „röghöz kötéséről”: szerinte nem szerencsés nyugati példákkal dobálózni, hiszen a hallgatóknak nem lenne problémájuk a hazai munkavállalással, ha az egyetemekről kikerülő szakembereket színvonalas bérek várnák a munka erő piacon.
A tüntetés végén 500 léggömböt és ezzel együtt jelképesen a törvény koncepcióját eresztették szélnek. A tüntetésen megjelentek a Szolnoki Főiskola hallgatói önkormányzatának képviselői is. (Hírösszefoglalónk)
Új köznevelési törvényjavaslat
Nyilvánosságra hozták szerdán az új köznevelési törvény tervezetét, amelyet október 25-ig lehet véleményezni, a javaslat 2013. őszét jelöli meg a pedagógus-életpályamodell bevezetésére. A Kormany.hu oldalon közzétett 82 oldalas dokumentum szerint a kormányhivatal által készített megyei/fővárosi köznevelési fejlesztési tervben foglaltakkal összhangban a kétezer főt meghaladó lakosságú települési önkormányzat – törvényben meghatározott feltételek alapján –átvállalhatja a fenntartást, azaz szerződéssel veheti át az államtól az általános iskola, a középiskola, az alapfokú művészeti iskola, a kollégium, a többcélú intézmény, a gyógypedagógiai intézmény és a felnőttoktatás esetében. A tankötelezettség a 16. életév betöltéséig tart. A sajátos nevelési igényű tanulónál meghosszabbítható legfeljebb a 23. év betöltéséig. Az esetleges hosszabbításról szakértői bizottság dönthet.
Általános iskolában felvételi vizsga nem szervezhető továbbra sem. Az oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban olyan módon kell megszervezni az általános iskolában, hogy a foglalkozások legalább tizenhat óráig tartsanak, továbbá tizenhét óráig – vagy addig, amíg a tanulók jogszerűen tartózkodnak az intézményben – gondoskodni kell a tanulók felügyeletéről. (MTI)