Tudományosan is alátámasztható a GMO-mentesség

A Népszabadság múlt heti összeállításában foglalkoztunk a génkezelt élelmiszerek (GMO) alkotmányos tiltásának lehetséges alkotmányellenességével.

A cikkben szereplő felvetések nyomán többirányú vita indult a sajtóban, amelyben a legnyomósabb érv az volt, hogy az alaptörvényben szereplő tilalom az uniós szabályokba ütközhet. A lapunk által megkérdezett jogi szakértők szerint ugyanakkor az alkotmány vitatott rendelkezése az EU-joggal és a magyar alkotmány egészével is összhangban van.

Az EU létrehozásáról szóló szerződés szerint minden olyan hatáskör, amelyet az alapszerződések nem ruháztak az unióra, a tagállamoknál marad. Az EU működéséről szóló szerződés meghatározza az unióra átruházott kizárólagos hatásköröket és a tagállamokkal közös hatásköröket. (A tagállamok alkotmánya belső szuverén ügy maradt.) A GMO-kkal kapcsolatban a belső piac mint közös hatáskör a hivatkozási alap.

Az EU belső piacán nincs általános tilalom aGMO-árukra, és a tagállamok között tilos minden mennyiségkorlátozás a behozatalra vonatkozóan – kivéve azokat a szűkítéseket, amelyeket a közerkölcs, a közrend, a közbiztonság, az emberek, az állatok és növények egészségének és életének védelme, a művészi, történelmi vagy régészeti értéket képviselő nemzeti kincsek védelme, vagy az ipari és kereskedelmi tulajdon védelme indokol (ezek a tilalmak és korlátozások azonban nem lehetnek önkényes megkülönböztetés vagy a tagállamok közötti kereskedelem rejtett korlátozásának eszközei).

A megosztott hatáskör elve alapján a belső piacot érintő intézkedésekben a tagállamoknak van saját szabadsága is, de az unió jóváhagyásához kötötten (ezeket a lépéseket az úgynevezett védzáradékok rögzítik). A magyar GMO-mentességet 2005-ben hagyta jóvá a bizottság, elfogadva a magyar indokokat (nem örök időkre, azaz felülvizsgálható módon).

Az új alaptörvény nem az egészséghez, hanem az egészséges környezethez való jogból vezeti le a GMO-tilalmat. Ez egyes vélemények szerint azért lehet alkotmányellenes, mert a törvényszöveg más pontjai tudományos kérdésekben a tudományos testületekre (és nem a törvényhozókra) bízzák a döntést. Csakhogy a jelenleg érvényben lévő, Brüsszel által elfogadott magyar GMO-moratóriumot a magyar szakértők olyan tudományos érveléssel és bizonyítékokkal támasztották alá, amelyek szerint a Pannonökorégió természetes flórájára és faunájára (azaz a környezetre) a génkezelt haszonnövények tényleges veszélyt jelentenek. Vagyis az alaptörvény valójában egy létező és jogilag is védhető tudományos álláspontot rögzített a GMO-k kitiltásával.

Semjén is GMO-ellenes

Alkotmányellenes az alkotmány? című cikkünkkel kapcsolatban a Miniszterelnökség az alábbiak közzétételét kérte: „Az alkotmányba a KDNP támogatásával került be a GMO-mentesség, amit a párt programtézisei is kifejezetten tartalmaztak. A frakciószövetségen belül Semjén Zsolt markánsan képviselte a KDNP-álláspontot. A párt elnöke egyetlen GMO-hoz köthető multicéggel vagy annak képviselőjével sem találkozott, velük semmilyen kapcsolatban nem áll.”

Génmanipulált kukorica, ilyet nálunk nem lehet termeszteni
Génmanipulált kukorica, ilyet nálunk nem lehet termeszteni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.