Szomszéd tehene a zöldben
A budai hídfő körül ugyanis nincs önkormányzati telek, az ingatlanok magántulajdonban vannak. A tulajdonosok bérbeadási szándékairól, illetve az esetleges bérlet feltételeiről pedig semmiféle információnk nincs – magyarázza Kővári Zsuzsa, a Zöld Pardon ügyvezetője, aki azt sem érti, hogy miért lenne jobb helyszín a tömegközlekedéssel megközelíthetetlen Lágymányosi híd körüli terület. – Ha a legfőbb gond valóban a nálunk szórakozók „vonulása” volt az ötven méterre lévő villamosmegállóig, akkor menynyi lakossági panasz érkezik majd, ha 1300 métert kell megtenni a legközelebbi megállóig? – teszi fel a kérdést Kővári Zsuzsa.
Ettől függetlenül várják az önkormányzat ajánlatát, mint ahogy más kerületek – igaz, informális úton –már jelezték: befogadnák a kiebrudalt szórakozóhelyet. A tárgyalások egyelőre mindenütt kezdetleges stádiumban vannak, így most csak annyi biztos, hogy a ZP október végéig maradhat a Petőfi híd lábánál. Őket terheli a felépítmények bontásának és a zöldterület helyreállításának költsége, amit együttesen 70 millió forintra becsülnek. Ám erre egyelőre nincs fedezet –vallja be az ügyvezető, aki most azt is elképzelhetőnek tartja, hogy „bontó”, „fűvető” bulit rendeznek a végén.
Mint ismeretes, a XI. kerületi önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön zárt ülésen utasította el a ZP közterület-használati kérelmét. A döntés nem érinti a ZP működési engedélyét, így az máshol újrakezdheti. Az önkormányzat mindemellett továbbra is hangsúlyozza, hogy nem a ZP, hanem a helyszín a probléma. Éppen ezért nyitott a javaslatokra, és minden tőle telhetőt megtesz, hogy a helyzet mindkét fél számára megfelelően rendeződjön. A hivatal vállalja azt is, hogy egy esetleges új helyszín tekintetében közvetítő szerepet vállal a közlekedési és infrastrukturális kérdések megoldásában az érintett intézményekkel, szervezetekkel. Emellett segítséget nyújt a gyors és hatékony ügyintézés terén is, ahogyan tette ezt a Sziget Fesztivál esetében. A zárt ülésen zajlott vitáról egyébként nem közöltek részleteket, de a kerületi jegyző ígérete szerint az elutasítás indokaira pár napon belül fény derül.
A belvárosi Nincs Pardon a kilencvenes évek végén települt ki a Petőfi híd budai lábához. A kezdetben meglehetősen nomád körülmények között üzemelő mini-Sziget gyorsan népszerűvé vált. Az eleinte szezonálisan működő szórakozóhely 2005-ben állandósult. A lakossági panaszok így már – legalábbis az önkormányzat szerint – egész évben gyűltek a hivatalban. S közben a képviselők szemét is egyre jobban csípte a ZP által fizetett jutányos közterület-használati díj, hiába emelkedett a kezdeti évi ötszázezerről tízmillióra az évek alatt. A szórakozóhely engedélye pedig éppen a választási finisben járt le. A testület köztes megoldást választott: ideiglenes engedélyt adott ki október végéig. S egyúttal előírta, hogy a 22 millióra emelt díjon túl a szervezők 16 millió forint értékben gondoskodjanak a környék takarításáról, biztonságáról, és mérjék a zajszintet.
Az ügy a ZP által benyújtött új kérelem okán ismét terítékre került. A vitában az önkormányzat ismét a lakossági panaszokra hivatkozott, egyszer sem említve, hogy a ZP és a mellette lévő Rio Cafe éveken át nagyobb helyet foglalt a kerülettel kötött szerződésekben rögzítettnél. A Rio egyébként nem is kérte közterület-használati engedélyének meghosszabbítását. A Zöld Pardon viszont felvette a kesztyűt. Aláírást gyűjtöttek, tiltakozó bulit rendeztek. Még kormánypárti politikusokat is sikerült maguk mellé állítaniuk. A nem éppen a féktelen bulik támogatójaként ismert Tarlós István főpolgármester is úgy vélte, hogy politikai hiba bezárni egy lakóházaktól távol lévő népszerű szórakozóhelyet. Nem értek célt.
– A kisebbség győzött – kommentálta az önkormányzat döntését akkor este Kővári Zsuzsa, de küzdelmük nem volt hiábavaló. Bebizonyították, hogy szükség van a Zöld Pardonhoz hasonló profilú, biztonságos szórakozóhelyekre, és az is biztos, a Zöld Pardon tovább fog működni.