Fideszes aggodalmak: tíz napra is szükség lehet a törvény megírásához

Ismét tárgyal ma a kormány a devizahitelesek adósságának rögzített árfolyamú végtörlesztéséről szóló, nagy vihart kavart elképzelésről. Ha jóváhagyják a Nemzetgazdasági Minisztérium által előkészített jogszabálytervezetet, a parlament a jövő héten el is kezdheti annak tárgyalását. Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő tegnap leszögezte: erkölcsileg helyes, pénzügyileg tartható, és jogilag korrekt megoldást tud javasolni az Országgyűlésnek.

A lapunknak nyilatkozó kormánypárti politikusok viszont úgy érzékelték, a javaslat nem kellőképp előkészített. Ezt támasztja alá, hogy információink szerint Orbán Viktor tegnap – már rögtön a parlamenti felszólalása után – is konzultált jogi szakértőkkel, mivel, ahogy egyik forrásunk fogalmazott, nem a devizahitelek végtörlesztésének az ötletét volt nehéz kitalálni, hanem a törvényjavaslat kodifikációját, azaz a pontos megszövegezését.

Azzal a kormány is számol, hogy lesz, aki az Alkotmánybírósághoz fordul, ezért is fontos a szövegezés maga. Hajdúszoboszlón, a Fidesz–KDNP frakciószövetség kihelyezett ülésén – ahol Orbán Viktor felvezetésével a múlt csütörtökön éjfélkor kezdték megvitatni a Hotel Béke konferenciatermében az elképzelést – állítólag szűk körben az hangzott el, hogy „kell legalább tíz nap” a kodifikációra, hogy a törvényt alkotmányellenesség címszóval ne semmisítse meg az Alkotmánybíróság.

A támadások közepette azt a kormányoldalon általában elismerik, hogy a kormány közjogi hatalomként elvileg nem szólhatna bele polgárjogi szerződésbe, azaz aggályos, hogy két fél között egy már meglévő szerződést egyoldalúan megváltoztatva a bankokra terhelné a devizahitel-ügylet minden költségét és veszteségét.

A Fidesz egyik ismert, a kormányhoz közel álló politikusa visszautasította ezt a megfogalmazást, mondván: éppen arról van szó, hogy a hitelesek és a bankok nem egyenlő arányban viselték a negatív hatásokból fakadó terheket. Vagyis a kormány a kármegosztás elvére apellálva képviseli az ügyet. S mivel a hitelesek döntő többsége 150-160 forintos árfolyamon vette fel svájci frank alapú hitelét, így 180 forintig az ügyfelek, a fölött a bankok viselik a kockázatokat.

– A javaslat jogi megalapozottságát jelentheti, hogy a fogyasztóvédelem pontosan erről szól. Vagyis – érvelt forrásunk – a kormány beavatkozhat polgárjogi szerződésekbe is. (Nem mellesleg: a fogyasztóvédelem fontosságára utalt hétfőn, napirend előtt a parlamentben Orbán Viktor is, amikor a banki költségek forintban történő kötelező elszámolásáról, az átlátható kamatszámításról, valamint a referenciakamatok és a pozitív adóslista szükségességéről beszélt.)

Azt viszont már a Fideszben is támadhatónak tartják, hogy a kormány konkrétan megszabná a végtörlesztésre vonatkozó árfolyamot. A miniszterelnök körüli jogászok értesülésünk szerint elemzik „a közjogi iratba foglalt végrehajthatóság” feltételeit is.

Az egyik szakértő felhívta munkatársunk figyelmét arra: központi kérdés, milyen tájékoztatást kaptak az ügyfelek a devizahitel-szerződés aláírása előtt a bankoktól. Ha pusztán arra figyelmezették az ügyfeleket, hogy a forintárfolyam romlása miatt akár 10–15 ezer forinttal is magasabb lehet a havi törlesztőrészletük, az kevés. Egy, a miniszterelnökhöz közel álló forrás úgy fogalmazott: „a törvényjavaslat megalkotása nem reménytelen, de nagyon bonyolult”.

„Várható, hogy nemzetközi szervezetek támadnak meg bennünket, ahogy tették azt a bank- és a multiadó esetén is” – prognosztizálta Orbán Viktor hétfőn. Lapunk által megkérdezett kormánypárti politikusok arra emlékeztettek: tavaly november végén Ollie Rehn EU-biztos aggasztónak nevezte a nyugdíjreform folyamatának a visszafordítását, december 4-én viszont már olyan híreket lehetett hallani, hogy az Európai Bizottság kihátrált a pénzügyi biztos mögül.

Vagyis – így gondolkodnak a Fideszben – „háború biztos lesz, és várhatóan nem kommunikációs, hanem gazdasági-befektetői fronton. De végül az EU-ban le kell nyelni a békát”.

Orbán Viktor azt mondta a parlamentben, hogy a magyar kormány megfelelő válaszintézkedésekkel fog reagálni, ha nemzetközi fórumokon megtámadnak bennünket. – A kérdés az is lehet az EU felé: „akarjátok-e hogy Magyarország a görög útra sodródjon?”. Ez válasz is lehet a támadásokra magyar részről – jegyezte meg egy ismert fideszes politikus.

Orbán Viktor, Lázár János és Navracsics Tibor hétfőn a parlamentben – beszéde után a kormányfő jogászokkal konzultált
Orbán Viktor, Lázár János és Navracsics Tibor hétfőn a parlamentben – beszéde után a kormányfő jogászokkal konzultált
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.