Kétezer felmondás van letétben

Hiába tett a hétvégén újabb gesztusokat a szakorvosjelölteknek az egészségügyi államtitkár, a rezidensszövetségnél még mindig ott ketyeg a januári időzített felmondások bombája.

Információink szerint már csaknem kétezer orvos helyezte el felmondólevelét egy veszprémi ügyvédi irodában arra az esetre, ha januárig nem javul jelentősen az orvosok bérezése. (A felmondások közt több tucat olyan is van, amelyekben teljes kollektívák jelezték távozási szándékukat.) Ezt az akciót eredetileg a Magyar Rezidens Szövetség kezdeményezte a cseh orvosok tavalyi eredményes akciójának mintájára.

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár péntek este jelentette be, hogy módosítják az ösztöndíj feltételeit: a programba belépő rezidensek választhatnak, hogy szakorvosképzésük végével az ösztöndíj fizetésének teljes idejéig – azaz még öt évig – teljes munkaidőben, vagy az ösztöndíj folyósításának kétszeres idejéig – akár tíz évig – részmunkaidőben vállalják, hogy Magyarországon közfi nanszírozott egészségügyi szolgáltatónál dolgoznak. Továbbá megnyitották a programot azok előtt is, akik nem ebben az évben végeztek. Az eredeti kiírás szerint a programba belépők hálapénzt sem fogadhatnak el.

A program meghirdetése első alkalommal kudarcba fulladt, a többletbérrel járó mintegy 500 státuszra alig százan jelentkeztek a friss diplomások közül. Így a tárca előbb megnyitotta a programot azok előtt is, akik korábban végeztek, és közben tárgyalásokat kezdett a Magyar Rezidens Szövetség vezetőivel. Lapunknak Papp Magor elnök megerősítette: tárgyaltak az államtitkársággal, és több, a fiatal orvosok számára az ösztöndíjprogramot „vonzóbbá” tételét segítő kezdeményezésükkel „javítottak” a programon. Úgy vélte, így már van esély arra, hogy az 500 helyre legyen elég jelentkező, különösen úgy, ha nemcsak a frissen végzett orvosok, hanem a már gyakornoki képzésben résztvevők is pályázhatnak. Ez néhány száz fiatal számára valóban perspektívát jelenthet, de a magyar egészségügynek akkor lehet érdemi megtartóereje, ha egyúttal a szakorvosi béreket is rendezik.

Aminisztérium 485millió forintot fordíthat erre a programra, a százezer forintos fi zetéskiegészítést januártól folyósítanák a fiatal orvosoknak. Az államtitkár egy konferencián közölte, pontosan tudja, hogy ez az ösztöndíj bérfeszültséget okoz a rendszerben, de most a válság közepette ennyire futja. A többieknek most el kell fogadniuk, hogy a „szükséghelyzetben a gyerek kapja az asztalnál a legjobb falatot”. Reméli, hogy az idősebb szakorvosok válságtűrő képessége erősebb, mint a fiataloké, és kitartanak, amíg rájuk is sor kerül. Szócska Miklós elmondta azt is: kemény költségvetési tárgyalások elé néz az ágazat. Jelenleg azonban az egészségügy helyzete nem lesz rosszabb, mint az idei volt, sőt a népegészségügyi különadóból még többletforrás is jut. A szakorvosi jövedelmekkel kapcsolatban elmondta: jövőre van esély arra, hogy egyfajta pótlékrendszerrel a rezidensösztöndíjhoz hasonlóan többletbevételhez juttassa őket is a szakállamtitkárság.

Közölte: nem igaz, hogy a kormány nem kezeli kiemelt területként az egészségügyet. Szerinte, aki járatos a közigazgatásban az tudja: mekkora siker, hogy adómentesen juthatnak a rezidensek 100 ezer forinthoz, valamint azt is, hogy címkézett adóbevételt – a népegészségügyi termékdíjat – forgathatnak vissza az egészségügyre.

A rezindensek már 2009 novemberében is demonstráltak kilátástalan helyzetük miatt
A rezindensek már 2009 novemberében is demonstráltak kilátástalan helyzetük miatt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.