A Fidesz bedöntötte a piacot
A kormány elméletileg vasárnap dönt arról, hogy támogatja-e a javaslatot. A bejelentés hasonló reakciókat váltott ki, mint tavaly júniusban Kósa Lajosé, aki egy konferencián államcsődközeli helyzetről beszélt. Ahogyan akkor a Fidesz ügyvezető alelnökének nyilatkozata, úgymost Lázár Jánosé is taszajtott egyet az egyébként is labilis piacokon.
A borús nemzetközi hangulatban az európai tőzsdeindexek már reggel óta estek, a forint pedig együtt gyengült a többi régiós devizával, a bejelentés hatására azonban a magyar fizetőeszköz azonnal két forintot vesztett a frankkal és az euróval szemben is, a Budapesti Értéktőzsde pedig mélyrepülésbe váltott. A nap vesztese egyértelműen az OTP volt: a bank részvényei több mint tíz százalékot zuhantak, a kereskedést napközben egy időre fel is kellett függeszteni. A BUX hat százalékot meghaladó mértékben esett.
Az ideges piaci reakciók érthe tőek, ha minden érintett adós élne a lehetőséggel, a bankrendszer vesztesége meghaladná az ezermilliárd forintot, ez pedig felemésztené a bankok saját tőkéjének csaknem felét. A devizahitelek felszámolása gyengítené a forint árfolyamát is, a szerződések lezárásához a pénzintézeteknek frankot és eurót kellene vásárolniuk. Nem feltétlenül járnának jól a devizahitelesek sem. Míg a tehetősebbek, akik megtakarításukból fizetnék vissza kölcsönüket, a frank esetében most tartozásuk ötödét, eurónál pedig a tizedét spórolnák meg, addig a hitelüket forintalapúra cserélők részleteik emelkedésével szembesülnének.
A kiszivárgott hírek szerint maga a miniszterelnök vetette fel az ötletet csütörtök éjfélkor, a Fidesz–KDNP-frakciószövetség pedig még csaknem két órán át vitázott róla éjszaka. A javaslatot Matolcsy György és Rogán Antal jegyzi, de a nyilvánosság előtt Lázár János képviseli – egyelőre.
A Hotel Békében voltak képviselők, akik úgy gondolták, a devizahitelek forintra váltása kockázatos, a bankrendszer válságát idézheti elő. Az egyik kormánypárti honatya egyenesen a pénzintézetek „becsődölését” vizionálta, de volt, aki azt is felvetette, hogy nem kellően előkészített a javaslat. A kormány részéről minderre csak az volt a válasz: a bankadó sem veszélyeztette a bankrendszer stabilitását.