A Jobbik miatt félt a Fidesz a guantánamói fogolytól
Daniel Fried nagykövetet azzal bízta meg annak idején Barack Obama amerikai elnök, hogy helyezzen el a guantánamói foglyokból néhányat Európában. Fried 2009 júniusában járt Budapesten, és ekkor találkozott Szabó Vilmossal, a Külügyminisztérium akkori államtitkárával, aki szerint Magyarország elkötelezett a fogoly befogadása mellett, de négypárti konszenzusra van szükség. – A Fidesz a probléma, ők alapvetően ellenzik – idézi Szabót a június 29-i keltezésű távirat.
Eredetileg azért érdeklődtünk üzbég és szomáliai foglyok iránt, mert mint Várkonyi László, a külügy szakállamtitkára kifejtette, a bilaterális kapcsolatok alapján ők jelenthetik a legkisebb fenyegetést. Egy korábbi, márciusi távirat szerint Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára úgy tájékoztatta az amerikaiakat, hogy ujgur nemzetiségű foglyot nem tudunk fogadni a Kínával fennálló gazdasági kapcsolataink miatt. Fekszi szerint a kínai nagykövetség megköszönte, hogy elálltunk a 17 ujgur valamelyikének befogadásától. A Kína északnyugati részén élő muszlim ujgurokat (akik között szeparatisták is vannak) Kína egyfajta belső ellenségként kezeli.
Fried nagykövet érkezésekor két palesztin és egy egyiptomi fogoly aktáját hozta magával. Az amerikai diplomata elmondta: marginális alakokról van szó, akik – bár „nem szentek” – nem kemény terroristák. Várkonyi felhívta Fried figyelmét, hogy közelednek a választások. – Több tennivalója van, mint nekünk, hogy meggyőzze arról a Fideszt, hogy támogassa a kormány álláspontját – közölte Várkonyi Frieddel.
Várkonyi emellett arra kérte az amerikaiakat, tájékoztassák arról, hogyan mentek a tárgyalások az ellenzéki pártokkal.
Fried valóban tárgyalt a kérdésről fideszesekkel: Balla Mihály képviselővel és Dán Károly külpolitikai tanácsadóval is. A táviratból kiderül, hogy a Fidesz a Jobbik miatt aggódott. Balla ugyanis elmondta, ha a Fidesz a fogolyügyben együttműködik, akkor célpontjává válhat a szélsőjobbnak. – Ez aggasztja a politikai elitet, mert a Jobbik a Fidesz ellen kampányolna – idézi Balla érvelését a távirat. A fideszes politikus arra is panaszkodik, hogy a kormány nem kereste meg őket az ügyben. Dán hozzátette: „a kormánynak velünk kell beszélnie, nem egy egészségtelen háromszögön keresztül”.
Mesterházy Attila, akkori MSZP-alelnök Frieddel folytatott tárgyalásán a közeledő választásokra hivatkozva azt kérdezte: „Mi lesz a jutalom, mi előnye származik ebből Magyarországnak?” Fried erre úgy válaszolt, hogy a szövetségesek és a barátok a „közös jó” érdekében segítik egymást.
A távirat végén Jeff Levine ügyvivő megjegyzi: a legnagyobb kihívás szerinte is a négypárti konszenzus megteremtése lesz. A Fidesz vezetői továbbra is a javaslat ellen szólalnak fel, ahogy Orbán Viktor Fidesz-elnök is aláhúzta ezt a távozóban lévő April Foley nagykövet asszonynak írt levelében.
Egy szeptemberi keltezésű távirat már azt adja hírül, hogy Magyarország befogad egy guantánamói foglyot, valószínűleg palesztint, és a Fidesz is nyilvánosan támogatni fogja a lépést. A fogoly 18 hónapos magyar nyelvtanfolyamon vesz majd részt, és szakképzést is kap. Az amerikaiak szerint Bajnai Gordon kormányfő irányította azt a folyamatot, mely a döntéshez vezetett, legyőzve a bürokrácia ellenállását.
– Ez sosem történt volna meg Gyurcsány alatt – mondta egy megfigyelő a távirat szerint.