„Súgott”a nagykövetség a GMO-ügy lobbistáinak
Erőteljesen lobbizott a budapesti amerikai nagykövetség azért, hogy a hazai döntéshozókat és a tudományos közvéleményt nyitottabbá tegyék a biotechnológia, így a génmódosított növények itteni felhasználására – derül ki az egyik, a WikiLeaksre kikerült diplomáciai táviratból.
Ebben a levélbenEleni Tsakopoulos Kounalakis nagykövet asszony arra tett javaslatot, hogy az áprilisi választások után, júniusban az amerikai külügyminisztérium biotechnológia vezető tanácsadója vegye fel a kapcsolatot az új döntéshozókkal, konkrétan a gazdasági, a földművelési és a környezetvédelmi minisztérium vezetőivel. (A távirat még a választások előtt született, így a nagykövet asszony nem tudhatott arról, hogy a Fidesz később át fogja ne vezni a minisztériumokat, illetve a környezetvédelmi tárcát beolvasztja.)
Emellett az itteni nagykövetség fontosnak látta, hogy Magyarországra hívják egy többnapos egyetemi előadás-sorozatra a kérdés egy – később kiválasztásra kerülő – szakértőjét. A miniszteri, illetve az egyetemi prezentációkra összesen mintegy 10 ezer dollárt irányoztak elő.
Kounalakis táviratában leszögezi: nem várható, hogy az új kormány rövid távon változtatna a GMO-ellenes magatartásán, ám az amerikai államapparátusban dolgozók úgy látták, hogy rendszeres kapcsolattartás és a konzultációk hosszú távon meghozhatják az eredményüket.
A nagykövetség jó tanáccsal is ellátta a GMO-lobbistákat: a korábbi – eredménytelen – megkeresésekkor úgy látták, hogy sokkal befogadóbbak lehetnek az itteni döntéshozók, ha a lobbisták az érvelésükben a GMO-növények által elérhető környezetvédelmi hasznokra koncentrálnak, így azt hangsúlyozzák, hogy a GMO-növények ellenállóbbak a szárazsággal, a hőséggel szemben, továbbá környezetbarát bioüzemanyagokat lehet belőlük előállítani.
Az amerikaiak értékelése szerint az itteni közvélemény általános biotechnológia- és GMO-ellenessége éles ellentétben áll Magyarország kutatás-fejlesztési sikerekben gazdag múltjával.