Megkérik a kórházak árát
Az egészségügyért felelős államtitkárság és a főváros látványosan harmonikus együttműködésének az ad különös súlyt, hogy az ország más részein a minisztérium Semmelweis Terve vesztésre áll a megyei hatalmasságokkal szemben. Úgy tudni ugyanis, hogy a megyei Fidesz-vezetők ígéretet kaptak a kormányfőtől – ellentétben a tárca elképzelésével –, kórházaik nem a Semmelweis Tervben jelzett módszertani intézethez, az úgynevezett térségi központokhoz, hanem a megyei kormányhivatalokhoz kerülnek. Ennek éppen az ellenkezője történhet Budapesten. Ám, hogy ez valóban így történik, arra még a fideszes képviselők sem kötnének nagy öszszegű fogadásokat. Azt nem vitatják, hogy a fővárosban kórház-államosítás lesz, már csak az a kérdés, hogy Tarlós István akarata vagy a Budapesti Önkormányzati Szövetségbe tömörült fideszes polgármesterek győznek. Az utóbbiak pedig amellett érvelnek, hogy a fővárosi intézmények a kormányhivatalhoz kerüljenek.
A politikai vita mellett van más töréspont is. A megállapodástervezet kemény feltételeket diktál az államnak, kiköti, hogy a kórházak átadásával nem érheti vagyonvesztés a fővárost. Amegállapodás része az is, hogy amennyi ben 2012. január elsején a kórházak állami tulajdonba vétele mégsem történne meg, az állam akkor konszolidálja az egészségügyi intézményrendszert. A kórházak adóssága 7-8 milliárd forint, az ingó, ingatlan vagyon további százmilliárdos tétel.
Pusztán erőfi togtatásnak értékeli Kökény Mihály volt szocialista miniszter, hogy a tizenkét fővárosi önkormányzati fenntartású egészségügyi intézmény állami tulajdonba adását a Fővárosi Közgyűlés napirendjére vetette a főpolgármester. Szerinte ez csak egy újabb lépése a Fidesznek az államszocializmus útján, de az egészségügy gondjaiból nem old meg semmit. Havas Szófia, a Fővárosi Közgyűlés szocialista képviselője azt kifogásolja, hogy Tarlós István főpolgármester ezzel a tervezettel úgy adna át tulajdonosi jogokat (kapacitáselosztást, vagyongazdálkodási jogokat, főigazgatói kompetenciák megvonását) az államtitkárság háttérintézményének, hogy az új önkormányzati törvényről még csak később dönt a parlament. Ez önmagában nonszensz – állítja.