Nem is úgy volt az elutasított életmentő műtét?

Cáfolja az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet (OITI) főigazgatója a Magyar Rádió Krónikájának állítását, miszerint pénzhiány miatt intézete életmentő műtétet tagadott meg egy betegtől.

A közrádió keddi híre szerint pénzhiány miatt nem végeztek el egy életmentő műtétet az Országos Idegsebészeti Intézetben, hanem az életveszélyben lévő beteget mentőautóval továbbküldték Miskolcra. A rádió azt is tudni vélte, az országos intézetnek, amely éppen a legmegfelőbb hely a koponyán belüli beavatkozások elvégzésére, elfogyott erre a műtéttípusra fölhasználható havi kerete. Ezért a többmilliós eljárás elvégzéséhez az intézet orvosai kértek segítséget a pécsi klinikától, de a pénz ott is elfogyott. Végül az asszony műtétjét a miskolci megyei kórház vállalta.

Látlelet
Látlelet

Gusztonyi Ágnes, az idegsebészeti intézet főigazgatója a Népszabadságnak azt mondta: már a múlt pénte ken előjegyezték e hét elejére a beteg érműtétjét, ám a hozzátartozók augusztus 20-án azt jelezték az ügyeletes orvosnak, hogy az asszony ellátását a család barátja a miskolci megyei kórházban megszervezte. Munkatársa ilyen helyzetben nem is tehet mást, mint amit tett. Telefonon rákérdezett a miskolci kórházban a beteg hozzátartozói által megnevezett szakorvosánál: tudják-e fogadni a fiatal nőt? A főigazgató szerint egyetlen beteget sem tarthatnak erőszakkal egyetlen kórházban sem. Hozzátette: a beteg az életmentő ellátást az intézetben megkapta, a műtét célja, amire éppen itt is készültek, hogy befejezzék az ellátást, azaz bezárják a meg repedt érfalat. De abban biztos, hogy ők nem kerestek meg senkit azért, hogy a beteget helyettük ellássa. (A pécsi klinika már szerda este cáfolta, hogy tőlük az országos intézetből bárki segítséget kért volna.)

Azt viszont már Csiba Gábor, a miskolci megyei kórház főigazgatója erősítette meg, hogy az életet közvetlenül veszélyeztető problémát a budapesti országos intézet kezelte és elhárította. A nő állapota stabil volt, de nem végleges. Ám ő úgy tudja: a hozzátartozóknak a beteg utaztatásában semmi szerepük nem volt.

Hozzátette: őt vasárnap értesítették a munkatársai arról, hogy az országos intézet pénzügyi kerete kimerült, ugyan ilyen okokból Pécsett sem tudják ezt a beteget fogadni. Munkatársa ekkor kis türelemre kérte az idegsebészeti intézetből jelentkező orvost, mert pénz Miskolcon sincs, de ha kap igazgatói engedélyt, átveszi a beteget. „Minden keretgazdálkodásból egy tízszázalékos tartalékot igazgatói keretként vissza fogunk, ebből csoportosítunk pénzeszközt a beavatkozásra” – magyarázta a főigazgató.

Csiba Gábor megjegyezte: az fafejűség, ha valaki arra hivatkozva nem végzi a dolgát, mert egy bizonyos esetszám fölött nem fizet a biztosító. Hozzátette: valóban van egy korlát, keretgazdálkodás az elvégezhetőbeavatkozásokatilletően, de az csak iránymutatásra és nem hivatkozási alapul szolgál. Megjegyezte: nem akar különösebben erről az ügyről vitatkozni senkivel. Az ügy jól végződött, a beteget szerdán megoperálták, jól van.

Hogy kinek van igaza, mi történt, nem tudni, de az Országos Tisztiorvosi Hivatal a szaktárca kérésére vizsgálatot indított az ügyben. A tisztiorvosi hivatalnak nincs tudomása arról, hogy más egészségügyi szolgáltató elutasított volna életmentő műtétet. Amennyiben ilyen bejelentés érkezne az OTH-hoz, az elutasítás okát kivizsgálnák, és szükség esetén más egészségügyi szolgáltató kijelöléséről intézkednének.

Pedig valami nagyon nincs rendben. Sinkó Eszter közgazdász az ATV minapi műsorában beszélt arról, hogy szaporodtak azok a halálesetek, amelyek korábban nem következtek volna be. Szerinte ebből is látszik, hogy nagy a baj, az ellátórendszer szét esett. Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ igazgató főorvosa néhány hete a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában pedig ki is mondta: számos beteg, aki fizeti a járulékot, el van zárva a kezeléstől, mert nincs pénz arra, hogy minden rászorulót megoperáljanak.

– Nem jó, hogy megindult egy üzletelés a kórházak között, aszerint, hogy mire melyiknek van még pénze. A kórháznak szerződött feladata a betegek ellátása, azon belül a halasztható beavatkozások között sorrendet állíthat fel, de a sürgős életmentő ellátásokat, ha van, ha nincs pénze, el kell végeznie – összegezte az ügy tanulságait lapunknak Kovácsy Zsombor ügyvéd, az egykori Egészségbiztosítási Felügyelet elnöke.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.