A magyar rendőrség is nyomoz a robbantással kapcsolatban
Norvégia NATO-tagállamként Magyarországgal is szoros kapcsolatban van. Így valószínű, hogy ha a két támadás gyanúsítottja már korábban az ottani hatóságok látókörébe kerül, felveszik a kapcsolatot a magyar titkosszolgálatokkal – állítják forrásaink. De korábban nyilván nem tudtak róla semmit, az esetleges magyarországi látogatása során pedig legfeljebb akkor figyeltek volna fel rá, ha olyan szélsőséges szervezetekkel kerül kapcsolatba, amelyek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, és a titkosszolgálat szemmel tartja őket.
A parázs a hamu alatt mindenütt izzik – hangsúlyozzák a tragikus események kapcsán forrásaink. Bár korábban voltak, akik azt hangoztatták, hogy Csintalan Sándor megverése, a Teve utcai rendőrszékházra leadott lövések vagy a Szilvásy György egykori titokminiszter háza elleni merénylet mögött talán a hatóságok állhatnak, és mindez provokáció volt, mára tudomásul kell venni: a szélsőségesek Magyarországon is jelen vannak. Abból sem érdemes messzemenő következtetéseket levonni – fogalmaznak informátoraink –, hogy mostanában kevesebbet masírozik a Magyar Gárda, és nincsenek utcai zavargások: azok az emberek, akik 2006 őszén randalíroztak, változatlanul közöttünk vannak.
A norvég eset ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a szélsőségesen gondolkodó emberek és mozgalmak megtalálják egymást – vélik forrásaink –, hiszen a merénylő tisztában lehet azzal, nálunk mely szervezetek rokonszenvére számíthat. Emiatt is kézenfekvő, hogy a kinti hatóságok felveszik a kapcsolatot a magyar (és nyilván más) társszervekkel, így a hazai rendőrség és a titkosszolgálatok bizonyára részletes tájékoztatást kapnak. Célszerű megvizsgálni, hogy Breiviknek milyen magyar kapcsolatai lehettek.
Egyelőre az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke sem tud többet az ügyről. Vadai Ágnes szocialista politikus kérdésünkre annyit mondott: bizonyosan vizsgálni kell, hogy egy magányos őrült akciójáról van-e szó, vagy esetleg messzebb – akár Magyarországra – is vezetnek-e a szálak. Úgy véli, hogy ezt a hazai viszonyok ismeretében nem lehet kizárni, hiszen a szélsőséges, kirekesztő nézetek jelenlétére már a parlamentben elhangzott felszólalások is figyelmeztetnek.
Az ORFK mindössze annyit közölt, hogy a magyar rendőrség az első pillanattól kezdve és jelenleg is gyűjti, értékeli az összes olyan információt, amely a Norvégiában történt merényletekkel összefüggésbe hozható.
Felháborítónak tartja a Jobbik elnöke, hogy pártját a sajtó egy része igyekezett összemosni a merénylet elkövetőjével. Vona Gábor szerint múlt pénteken Norvégiában emberiség elleni bűncselekmény történt, és reméli, hogy a folyamatot európai összefogással megállíthatják.