Az érdekvédők fizetésemelést akarnak

Július végéig el kell készíteni, majd a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elé kell terjeszteni a hivatásos életpályamodellt – erről tájékoztatta a múlt héten a Belügyminisztérium a rendvédelmi szakszervezeteket. A hivatalosan ágazati személyzeti stratégia címet viselő dokumentumról még folynak az egyeztetések, de az érdekképviseletek és a tárca vezetői között bizonyosan nem születik minden kérdésben egyezség. A legnagyobb tiltakozást egyébként a nyugdíjrendszer átalakításának tervei váltották ki.

A szolgálati nyugdíj megszüntetését vonzó rendészeti életpályamodell kialakításával és méltányos javadalmazással ellentételezik majd – legalábbis a szakszervezetek szerint ezt ígérte a kormány. Az ágazati személyzeti stratégiában viszont egyelőre nem látják azokat az elemeket, amelyek a kedvezmények megvonását ellentételeznék. A tervezetben rögzített életpályamodell nem ismeri el, hogy a rendészeti szervek dolgozói „sajátos közszolgálatot látnak el, amely magában foglalja az élet feláldozásának kötelezettségét is”, ugyanakkor a szolgálat „egyes alapvető állampolgári jogokról való lemondással jár” – olvasható a belügyminiszternek küldött, négy szakszervezet által megfogalmazott levélben.

A dokumentum jelentős béremelést helyez kilátásba, ami csak azt jelentheti, hogy mindenkinek valóban nőni fog a nettó fizetése – szögezik le az érdekképviseletek. Az illetmények 2014-re ígért harmincszázalékos emelését azonban már 2012 januárjától megvalósítanák – a bázisba a jelenleg még meglevő pótlékokat és más béren kívüli juttatásokat is beszámítanák –, azt követően pedig a kormányzatnak meg kellene kezdenie a bérek európai átlaghoz történő felzárkóztatását.

Az új életpályamodell kapcsán a szakszervezetek álláspontja, hogy annak számos eleme a később szolgálatba lépők tekintetében elfogadható lehet, ám nem tartalmaz átmeneti szabályokat – és garanciákat – a már korábban felszereltek számára. Ezért javasolják, hogy aki az idei év végén rendelkezik már legalább húszéves szolgálati jogviszonnyal, annak – amint arra a kormány korábban ígéretet is tett – a jelenlegi szabályok szerint rögzítsék a nyugdíját. Ugyanakkor az új szabályokat ötéves átmeneti időszak után kellene bevezetni. Ez azt jelentené, hogy akik már hivatásos állományban vannak, 2016 végéig dönthetnének arról, hogy a megváltozott feltételek mellett is vállalják-e munkát. Ha nem, meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy tisztes végkielégítéssel leszerelhessenek.

Minderről ma szakértői szinten, majd szerdán a BM vezetőinek részvételével is egyeztetnek. A tárca ígérete szerint ekkor már a szakszervezetek legutóbbi észrevételeinek megfelelően módosított munkaanyagról tárgyalnak, a nyugdíjrendszer körül viszont várhatóan nem lesz egyetértés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.