Visszajár a kamarai belépési díj?
RéthelyiMiklós nemzeti erőforrás miniszter törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva néhány napja arra utasította az orvosi kamarát, hogy 15 napon belül fizesse viszsza az orvosoknak azt a 3000 forintot, amit a köztestület belépési díjként elkért a kötelező tagság miatt visszalépő tagoktól – tudta meg a Népszabadság a szaktárcától.
Mint arról korábban beszámoltunk: a kamara elnöke szerint a díjszedésre belső szabályzatuk alapján volt lehetőség, a szakminisztérium szerint azonban nem. Az április elsejétől hatályos jogszabály-módosítás ugyan közigazgatási eljárásként határozta meg a kamarai tagfelvételt, amely így illetékköteles procedúrává vált, de a módosítás nem határozta meg az illeték összegét, így pedig nem lehetett pénzt kérni az eljárásért. Később az egészségügyért felelős államtitkárság az úgynevezett salátatörvényben pedig egyértelműen rögzítette, hogy a kötelező kamarai tagsági viszony helyreállítása illetékmentes. Az orvosi kamara viszont az általa beszedett összeget nem illetéknek, hanem regisztrációs díjnak nevezi. A miniszter emiatt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a köztestület ellen.
A kamara eljárását több tucat orvos is nehezményezte: nem értették, miért kell a tagdíjon felül még külön belépési díjat is fizetniük. Keszthelyi Gyula háziorvos pedig csalásért ismeretlen tettes ellen feljelentést is tett az ügyészségen, amely nyomozást rendelt el az ügyben.
Lapunk úgy tudja, a több mint nyolcezer visszalépőből körülbelül nyolcvanan-százan tagadták meg az összeg megfizetését, a többiek eleget tettek a kamara „belső utasításának”. A Népszabadság kalkulációja szerint ebből több mint tízmillió forint bevétele lett a kamarának. Az elnök szerint ugyanis a rezidensektől, illetve az első belépőktől nem kérték el.
Éger István, a kamara elnöke arra a kérdésünkre, hogy visszafizetik-e a regisztrációs díjat, azt felelte: jogászai megerősítették, hogy az adott időszak alatt hatályos törvények alapján szabályszerűen kértek a visszalépő kollégáktól háromezer forintos díjat. Kérdésesnek nevezte, hogy „utólag a salátatörvényben foglaltakat ki hogyan értelmezi”. Ha mindez mégis visszamenőleges konzekvenciával bírna a köztestületre nézve, akkor arra csak azt tudja mondani, hogy „a jogalkotásnak ez megint egy különös gyöngyszeme”. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint a kezdő szakorvosoknak szóló, múlt pénteken bejelentett ösztöndíjprogram csak a kezdete az egészségügyi ágazat dolgozóit érintő bérkompenzációnak, a szaktárca bízik az ország jövőjében, annak gazdasági teljesítőképességében. Az államtitkár erről kedden sajtótájékoztatón beszélt, az orvosi kamara elnökének aznapi nyilatkozatára reagálva, amely szerint minden eddiginél nagyobb bérfeszültséget generálhat a szakorvosok ösztöndíja.