Felszámolják a nagy létszámú intézeteket
– Sok száz beteg, fogyatékos ember él olyan helyeken, ahol 100-200 ember zsúfolódik össze, sokszor a társadalomból kivetett módon, elszigetelt kastélyokban. A kitagolás lényege, hogy ezek helyett kisebb, élhetőbb helyeken lakhassanak – tette hozzá az államtitkár.
Fogyatékosokat, pszichiátriai és szenvedélybetegeket kezelő, 50 fősnél nagyobb bentlakásos intézményben jelenleg 12 ezren élnek Magyarországon. A kormány tervei szerint ebből körülbelül 1500 férőhely kitagolása történhet meg hétmilliárd forint uniós forrásból, pályázati úton, 2013-ig.
A tervek szerint a nagy létszámú intézményekből háromféle otthonba költözhetnek a fogyatékos és beteg emberek. Akik alacsony gondozási szükségletűek, azokat önálló lakásokba költöztetik, melyekben maximum hat fő élhet együtt. A kicsit több gondoskodást igénylő betegek maximum 12 fős lakóotthonokban élhetnek, a leg intenzívebb ellátást igénylők pedig lakócentrumokban. Utóbbiak maximum 50 fő ellátására alkalmas épületek vagy épületegyüttesek lesznek.
Az államtitkár szerint mindez nem jelenti azt, hogy több szakembert kellene alkalmazni, erre nem is lenne forrás. – Azok az emberek, akik lakásokba kerülnek, sokkal alacsonyabb gondozási szükséglettel rendelkeznek, vannak köztük olyanok, akik nem is igényelnek segítséget minden nap, tehát nem kell több szakember. A segítség viszont koncentráltabban jelenik majd meg azoknál, akiknek valóban szükségük van rá – fogalmazott.
Nem csak a fogyatékosokat és szenvedélybetegeket ellátó intézmények kitagolására lehet majd pályázni. Egy másik projekt keretében a nagy létszámú gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények kitagolása is megkezdődik, erre hárommilliárd forint uniós forrás jut. A tervek szerint a következő években 15-20 ilyen intézményt bontanak kisebb egységekre.
Egy harmadik projekt keretében pedig az időseket, hajléktalanokat ellátó önkormányzati, állami, egyházi és nonprofi t fenntartású bentlakásos intézmények korszerűsítésére, felújítására lehet pályázni összesen 5,7 milliárd forint értékben. Valamennyi pályázatnál kulcskérdés az integráció, hogy ezek az emberek ne a szerencsésebb sorsúaktól elkülönülve éljenek. – Hiába szorította a társadalom peremére ezeket az embereket az időskor vagy a betegség, nekik is helyük van közöttünk – fogalmazott Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vezetője.